Mobilní telefony

Nařízení EU může znamenat návrat vyměnitelných baterií do telefonů

vydrz baterie
Foto: pixabay.com, Tag: Baterie

K bateriím v telefonech se dříve dalo dostat velmi snadno – kdysi stačilo lehce zatáhnout za zadní panel, abyste se k baterii dostali, a ta pak hned vyskočila. To se časem změnilo a přineslo nám elegantnější telefony na úkor přístupnosti baterie, která byla pevně zalepena velkým množstvím lepidla a obecně odrazovala od jakýchkoli pokusů o kutilské opravy. Nyní s tím však Parlament EU něco dělá a přijal nařízení, které slibuje, že baterie budou opět snadno přístupné a servisovatelné.

Evropský parlament téměř jednomyslně odhlasoval zákaz používání lepidel

Nový zákon EU bude uživatele podporovat v tom, aby si sami vyměňovali baterie ve svých telefonech, protože usnadní přístup k baterii a její vyjmutí. Evropský parlament téměř jednomyslně odhlasoval zákaz používání lepidel a donutil společnosti vyrábět zařízení, která uživatelům umožní „snadno vyjmout a vyměnit“ baterie.

Nařízení EU může znamenat návrat vyměnitelných baterií do telefonů
Nařízení EU může znamenat návrat vyměnitelných baterií do telefonů

Jedná se pouze o jednu z částí širší strategie, jejímž cílem je učinit baterie šetrnější nejen k životnímu prostředí, ale také k jejich uživatelům. Nepoužívání lepidla znamená, že uživatelé si mohou baterie vyměnit sami. Nový zákon omezuje výrobce v prodeji telefonů, které vyžadují speciální nástroje nebo školení k otevření telefonu za účelem výměny nebo přístupu k baterii. Než se vše podaří prosadit, bude to nějakou dobu trvat, takže rozsáhlé změny nečekejte nejméně do roku 2027.

Je možné, že se dočkáme i toho, že toto nařízení ovlivní používání lepidel v jiných částech výroby telefonů. Jedna z analýz naznačuje, že by to mohlo společnosti odradit od lepení všech částí displeje k sobě, čímž by se opravy staly ekonomičtějšími – a šetrnějšími k životnímu prostředí. Zlepšit by se měl také sběr starších baterií, přičemž cíl pro sběr přenosných baterií by se měl do roku 2030 zvýšit ze 45 % na 73 %.

Dopad na telefony prodávané na trzích i mimo EU

Takové rozhodnutí může mít velký dopad na telefony prodávané na trzích i mimo EU. Než aby výrobci utráceli peníze za konstrukci telefonů, které by byly pro každého jiné, možná prostě přijmou nové konstrukční pokyny. Zajímalo nás také, zda se něco podobného stane se snahou EU prosadit USB-C jako standard pro nabíjení všech telefonů – ať už se to Applu líbí, nebo ne.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony