Internet

Nejlepší internetový překladač? Zkuste překlad slov pomocí DeepL

prekladac
Foto: pixabay.com, Tag: Překladač

Doby, kdy se automatickým překladem bavil celý internet, jsou zřejmě s definitivní platností pryč. Co umí DeepL?

Co je DeepL

DeepL Translator stvořila stejnojmenná německá společnost DeepL. Relativně malá společnost dokázala na poli automatického překladu doslova rozdrtit svoji konkurenci. Překladač DeepL totiž využívá mechanismus strojového učení.

Zahraniční zkušenosti vypadaly více než slibně. A když se v roce 2021 DeepL konečně „naučil“ česky, byla z toho malá senzace. Strojové překlady jsou totiž konečně přesné. Kvalitou překladu nechal DeepL oblíbený Google Translate nechal daleko za sebou.

Nejlepší internetový překladač? Zkuste překlad slov pomocí DeepL (Zdroj: deepl.com)
Nejlepší internetový překladač? Zkuste překlad slov pomocí DeepL (Zdroj: deepl.com)

I když Google využívá od roku 2017 rovněž neuronovou síť a pokrok je jednoznačně znát, o DeepL se hovoří jako o dnes nejdokonalejším dostupném nástroji pro automatický překlad. Důvod tkví hlavně v tom, že mu coby základ posloužil slovník Linguee. Data představují neocenitelnou výhodu, kterou nedohnali ani takoví giganti jako Google nebo Microsoft.

Co umí DeepL

Skvěle si tento překladač poradí hlavně s texty administrativního charakteru nebo jednoduššími novinovými články. U nich téměř nepoznáte, že je nepsal živý člověk.

Hovoří se tak doslova o soumraku překladatelského řemesla. S DeepL u většiny textů do budoucna již nemusí být adekvátně jazykově disponovaný člověk vůbec zapotřebí. I sami profesionální překladatelé soudí, že jejich řemeslo zůstane využíváno hlavně u poezie či u složitějších beletristických textů.

Pochopitelně si překladač příliš zatím neumí poradit například se slovními hříčkami či vtipy a chybí mu cit pro text, proto neodhadne například vhodnost použití vulgarity nebo hovorové vyznění textu. Nicméně jde o vysoce efektivní nástroj pro odbornou i laickou veřejnost.

Jak si vyzkoušet DeepL

Jednoznačnou výhodou překladače DeepL je i to, že ve webové verzi, která podporuje i překlad souborů, je dostupný zcela zdarma. Přeložit sice zvládnete pouze omezený počet znaků, nicméně své kvality vám překladač ukáže i tak.

Kromě překladů z angličtiny, případně do angličtiny si můžete vyzkoušet i další jazyky. DeepL nabízí třeba ruštinu nebo němčinu. Aktuálně zvládá celkem 26 jazyků.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet