Software

Nejlepší operační systémy pro počítač Raspberry Pi

Raspberry Pi logo freebit
Foto: Raspberry Pi

Když se k vám na stůl dostane nová počítačová mašinka – Raspberry Pi, přemýšlíte nad tím, co si na microSD kartu nainstalovat za operační systém.

Je mnoho emulací systému. Na internetu potkáte podobu macOS nebo Windows. Pokud sáhnete po klasickém a volně distribuovaném systému Raspberry Pi OS (dříve nazývaný Raspbian, ke stažení zde) – určitě chybu neuděláte. Pokud si však budete chtít svoji malinu tak trochu obzvláštnit, podívejte se na alternativy operačních systémů.

Když jsem si instaloval operační systém na své Raspberry Pi 4B (8GB) – přemýšlel jsem nad dalšími alternativami pro RPi. Na internetu najdete třeba Twister OS, který během dvou kliků a zadání hesla „raspberry“ proměníte na Mac za dva a půl tisíce. Systém se jmenuje iRaspbian a je ještě ke stažení. O něm jsme psali zde.

Nejlepší operační systémy pro malinu (Twister OS)
Nejlepší operační systémy pro malinu (Twister OS)

Operační systémy pro malinu

Než začneme jmenovat operační systémy, které je možné instalovat na Raspberry, je nutné zmínit NOOBS – New Out of the Box Software (NOOBS ke stažení zde). Jedná se o jednoduchý balíček operačních systémů. Ve zkratce je to operační systém, který zahrnuje různé operační systémy, z nichž si můžete vybrat.

Pilotním zástupcem je Raspbian – je založen na Debianu speciálně pro Raspberry Pi a je to perfektní univerzální operační systém pro uživatele Raspberry.

Raspberry Pi OS

RPi OS využívá správce stahovacích oken Openboxu a Pi Improved Xwindows Environment Lightweight spolu s řadou předinstalovaných programů, které zahrnují Minecraft Pi, Java, Mathematica a prohlížeč Chromium. Raspberry Pi OS je oficiálně podporovaný operační systém nadace Raspberry Foundation.

OSMC

OSMC (Open Source Media Center) je bezplatný, otevřený a snadno použitelný. Samostatný Kodi OS je schopný přehrávat prakticky jakýkoli formát médií.

Je vybavený moderním, krásným minimalistickým uživatelským rozhraním a je zcela přizpůsobitelný díky několika vestavěným obrazům. OSCM doporučujeme pro správu a streaming mediálního obsahu.

OpenELEC

OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center) je distribuce na jádru Linuxu „JeOS“ (Just dost Operating System). Vyvíjel se od nuly a můžeme si jej představit jako ořezaný Kodi OS – mediální centrum pro multimedia. OpenELEC má méně možností přizpůsobení a omezuje přístup do určitých oblastí, např.SSH.

TIP redakce: objednávejte své nové Raspberry pod tímto odkazem.

Raspberry Pi je nízkonákladový minipočítač velikosti kreditní karty, který byl vyvinut nadací Raspberry Pi Foundation ve Velké Británii.

RISC OS

RISC OS je unikátní operační systém s otevřeným zdrojovým kódem určený speciálně pro procesory ARM tvůrci původního ARMu. Nesouvisí ani s Linuxem ani Windows a je udržována vyhrazenou komunitou dobrovolníků.

Pokud si chcete vybrat operační systém RISC, měli byste vědět, že se velmi liší od jakéhokoli operačního systému Linux nebo operačního systému Windows, na který jste zvyklí. Dobré místo pro začátek s tímto operačním systémem je zde.

Twister OS

Pi-Labs je zpět s aktualizací svého softwaru Raspbian-X pro počítač Raspberry Pi 4 – Twister OS. Tato nová verze umožňuje snadno přepínat mezi tématy Raspbian X (Windows) a iRaspbian (Mac OS). Moderní operační systém pro Raspberry Pi můžete stahovat zde. Jedná se o systém s přehledným designem postavený na moderních technologiích.

Windows IoT Core

Windows IoT Core je operační systém Windows postavený speciálně pro Raspberry Pi jako vývojová platforma pro programátory a kodéry. Je pevně zastoupena společností Microsoft. Jeho cílem je, aby jej programátoři používali k vytváření prototypů zařízení IoT pomocí Raspberry Pi a Windows 10. Dobrý start pro začátek najdete pod tímto odkazem.

Ubuntu MATE

Ubuntu MATE 18.04.2 je k dispozici také pro RPi model B 2, 3 a 3+ se samostatnými obrazy (image) pro instalaci. Ubuntu MATE pro Raspberry Pi poskytuje kompletní a známé prostředí pro stolní počítače, které lze použít pro běžnou práci.

Je také zajímavé pro tvůrce a hackery svých zařízení, kteří chtějí zacílit na své Ubuntu projekty. Prototyp zařízení IoT založený na ARMv7 nebo ARMv8 můžete vytvořit v pohodlném prostředí pro stolní počítače, včetně vytváření a testování aplikací. Všechny potřebné informace jsou k dispozici zde.

Ubuntu Core

Ubuntu Core je verze Ubuntu určená pro aplikace Internet of Things. Ubuntu je nejoblíbenější operační systém založený na Linuxu s více než 20+ deriváty a vzhledem k tomu, že má aktivní fórum, bude snadné začít s Ubuntu Snappy Core na Raspberry Pi.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Mne osobně se straně zalíbil dietpi. V podstatě na RPI už nic jiného nepoužívám.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software