Software >

Systém iRaspbian promění Raspberry v levný Mac

Raspberry Pi logo freebit
Foto: Raspberry Pi

Raspbian (nově Raspberry Pi OS) je operační systém, který byl odvozen z Debianu. Slouží pro zařízení Raspberry Pi i osobní počítače. Na internet se teď dostala verze iRaspbian. O co se jedná?

Raspbian v barvách Macu, jaký je?

Debian je jednou z nejstarších distribucí Linuxu. Operační systém Mac iOS je Linuxu do určité míry podobný, neboť vychází z totožného základu. Nemohly by si tak oba systémy být podobné naprosto očividně?

Alternativa iRaspbian to dokázala. YouTube kanál PI LAB v době nedávné uveřejnil už taktéž RaspbianX Nighthawk. Ten napodoboval operační systém Windows 10. Pak přišel na řadu iRaspbian alias klon operačního systému z dílny Apple. Konkrétně imituje verzi MacOS 10.15 Catalina. A to poměrně detailně, dostupný je hlavní panel v podobě jablečného doku, ikony i oficiální tapety.

Systém iRaspbian promění Raspberry
Systém iRaspbian promění Raspberry

Podobnost je však zcela očividně patrná pouze na efekt, prioritou je „oblečení“ systému do shodných barev jako Macu. Jakmile začnete se systémem pracovat více, rozhodně nemůžete nevnímat mateřský Raspbian, ze kterého tento experiment vzešel.

Uvnitř systému naleznete webový prohlížeč Chromium Media Edition, kancelářský balík LibreOffice a balík nástrojů určený pro grafiky GIMP. Předinstalované má i některé starší hry z 90. let. K dispozici budete mít i emulátor pro Mac OS 9 a další určený pro Windows 98. Přístup získáte i na platformu Steam, ačkoli velmi omezený z titulu toho, že je systém určen pro velmi slabý hardware.

TIP na článek: RaspBerry Pi 4. První kroky s tímto malým počítačem

RaspBerry Pi 4 je minipočítač, který je plnohodnotnou náhradou tradičního velkého počítače. Seznámíme vás s ním podrobněji.

Kam zašli imitátoři Apple

V podstatě si tak zcela zdarma, neboť licence tohoto systému je poskytována volně, můžete pořídit takový falešný Apple. Ostatně autoři iRapsbianu se o cílenou nápodobu snažili. Autorská a patentová práva společnosti Apple při tom ovšem poněkud opominuli, proto ostatně odkaz pro stažení tohoto systému z internetu záhy zmizel.

Což řadě uživatelů nebrání zajít ještě dál. Ti se totiž snaží okopírovat populární „jablečnou“ elektroniku do důsledku. Na internetu tak najdete podomácku realizované pokusy o vytvoření skříně, která má dokonce připomínat Apple Mac mini.

Včetně ikonického loga, což už je chůze po značně tenkém ledě, neboť slavné „nakousnuté jablko“ je pochopitelně chráněno autorským právem. Rozhodně byste tak případné pokusy o vlastní napodobeniny neměli nikde šířit, pokud už se do nich pustíte.

Martin Kohout
Martin je technologický nadšenec a elektrotechnik. Má zkušenosti v technologiích přes 20 let a jeho koníčkem jsou smartphony, které mění svět a lidské vnímání.

  Doporučeno pro vás >

  1 Komentář:

  1. […] Když jsem si instaloval operační systém na své Raspberry Pi 4B (8GB) – přemýšlel jsem nad dalšími alternativami pro RPi. Na internetu najdete třeba Twister OS, který během dvou kliků a zadání hesla “raspberry” proměníte na Mac za dva a půl tisíce. Systém se jmenuje iRaspbian a je ještě ke stažení. O něm jsme psali zde. […]

  Komentuj článek

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Další novinky > Software >