Software

Nejlepší turistické navigace pro telefony s iOS (iPhone)

turista a mapy
Hlavní TAG » Turistika

Pokud se vydáte na dovolenou nebo na výlet, určitě oceníte turistickou navigaci. Jaké možnosti mají majitelé telefonů od Apple? Tohle jsou nejlepší navigace pro iOS.

MAPS.ME

Dnes si tato aplikace již vydobyla renomé jedné z nejlepších aplikací na trhu, přestože v minulosti měla své rezervy.

Založena je na bázi OpenStreetMap a od roku 2014 je v ruském vlastnictví. Díky velmi rozsáhlé databázi nabídne tato navigace podrobné mapy. Využít je můžete pro cestování pěšky, ale i na kole. Mapové podklady pokrývají už cca 350 zemí.

Maps.ME je založeno na bázi OpenStreetMap
Maps.ME je založeno na bázi OpenStreetMap

Lze je použít také offline, výhodou je rychlost načítání. Druhou podmínkou, která předurčuje tak výraznou oblibu této aplikace, je především to, že je dostupná zdarma. Aplikace je velmi jednoduchá, efektivní a spolehlivá.

Využít můžete funkci bodů zájmu (point of interest). Snadno si díky nim zobrazíte užitečné body na trase, jako jsou například restaurace, zajímavá kulturní místa nebo obchody. Těchto bodů zájmu je na mapě dostupných už několik milionů.

Rychlé a detailní offline mapy s podrobnou navigací – ověřeno více než 140 miliony cestovatelů po celém světě.

Mapy disponují kromě tohoto režimem automatického sledování, možností sdílet aktuální polohu e-mailem či textovou zprávou, případně i volbou přidat vyhlédnuté místo do oblíbených položek.

MAPS.ME je pravidelně aktualizovaná, což zajišťuje její spolehlivou funkčnost. Na přípravě a úpravě podkladů se aktivně podílejí uživatelé z celého světa. Úspěch map dokládá i fakt, že už je používá více než 140 milionů cestovatelů na celém světě.

PhoneMaps

Tato aplikace nabídne detailní turistické i cykloturistické mapy. Na těchto mapách jsou vyznačeny turistické a cykloturistické trasy v téměř celé Evropě. Podklady dodaly kartografické společnosti freytag&berndt a SHOCart.

PhoneMaps vám dokonce nabídne vektorové mapy celého světa. Tyto mapy jsou menší, snadno zoomovatelné, s možností otáčení. Mapy ČR a SR mají podobu rastrovou.

Turistické i cykloturistické mapy. Mapy ČR a SR s rastrem
Turistické i cykloturistické mapy. Mapy ČR a SR s rastrem

Mapy můžete používat jako online, případně si je stáhnout do offline podoby pro případ, že nemáte k dispozici internetové připojení. Stáhnout si je můžete pouze pro konkrétní území, které vás zrovna zajímá.

Aplikace pro mobilní telefony PhoneMaps nabízí zdarma zoomovatelné turistické a cyklistické mapy.

Aplikace je vybavena celou řadou užitečných funkcí, jako je například aktuální poloha uživatele, možnost exportu a importu či managementu uživatelských tras, dále též statistikami a zobrazením výškových profilů tras. Zajímavé je z pohledu uživatele i prostorově lokalizované vytváření fotografií v aplikaci.

Výhodou je, že ji lze používat zdarma, byť je v ní obsažena reklama. Ta ale není nijak rušivá a nenarušuje funkčnost. Mapy jsou lokalizovány do celé řady světových jazyků, nechybí kromě češtiny a slovenštiny ani angličtina či němčina.

Google Maps

Někteří uživatelé spíše věří konkurenčním mapám od českého Seznamu, jiní se kloní k tomu, že mapy od Google by na soupisce nejlepších navigací jednoznačně být měly.

Dokonalá tato navigace není, některé informace mohou být zkreslené. Stále však jednoznačně patří k tomu nejlepšímu, co současný trh poskytuje.

TIP na článek: Nejlepší turistické navigace pro telefony s Androidem

Pokud máte rádi výlety, zaručeně oceníte možnost navigace v telefonu. Které z nich jsou pro telefony s Androidem ty nejlepší?

Velkou výhodou je možnost navigace i v offline podobě pro konkrétní úsek. Tato aplikace má pro některé země dostupné i plány letišť nebo obchodních center.

Google navíc vyniká značným přehledem o nových zemích. Lze proto říci, že tu najdete i informace, které budete v mnoha jiných aplikacích hledat marně. Týká se to například národních parků v zahraničí. Na velmi dobré úrovni je v zahraničí i plánování dopravy.

Pokud se tedy chystáte za turistikou teprve někam vyjet, Google Maps by se ve vašem telefonu měly ocitnout minimálně jako doplněk k dalším aplikacím.

Posunem v jejich využitelnosti je bezesporu i aplikace pro Apple Watch, která vyšla nedávno. Ta však bohužel zatím zvládá zobrazit pouze textové pokyny a podrobnější mapa zatím dostupná není.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software