Mobilní telefony

2016: Nokia to ještě zkusí s C1 a N1

nokia logo freebit
Foto: freebit.cz, Tag: Nokia

Ve světě mobilních „Číňanů“ je jen malý prostor se proslavit na mobilním trhu s chytrými telefony s Androidem. Čínské značky, které s oficiální distribucí pro naši republiku mají jen málo společného, to vše ale v prodejích nestojí v cestě. Jejich cena vše napraví. Když se podíváme na specifikaci a na to, co vše nový uživatel smartphonu dostane v krabici naplní touhy i toho nejzarputilejšího českého geeka. Dnes to o čínském východu ale nebude, podíváme se pohledem na finskou společnost Nokia.

Finové to na trhu samozřejmě nezabalili, avšak, jak již určitě víte, prodali mobilní divizi Microsoftu. Spolu s příchodem nových Windows 10 se na mobilním trhu objeví i nový operační systém, který bude propojovat všechny platformy Microsoft. Ať už je to desktop či herní platforma Xbox. Windows 10 se objeví jako sjednocený systém také na telefonech s logem Microsoft. To vše by se mohlo stát koncem roku 2015.

Nokia Lumia 530 (3)

Nokia to s telefony myslí vážně, první však na trh může přijít až v roce 2016

Budoucí model Nokie bude pracovat s operačním systémem Android. Podle posledních informací půjde o nástupce aktuální verze 5.0 Lollipop od Googlu. Finský výrobce slibuje 5 palcový displej, procesor od Intelu, 2GB operační paměti RAM a 32GB interní paměť telefonu. Spotřebitelé prý také mohou očekávat osmimegapixelový fotoaparát na zadní straně a pětimegapixelový na přední straně smartphonu pro selfie či grupies.

Smartphone Nokia C1 se ale díky smlouvě nemůže dostat na trh dříve, jak v roce 2016, proto zde nechápeme pointu celé skutečnosti. Uvedením telefonu na trh by Nokia porušila písemnou dohodu se společností Microsoft, která její divizi odkoupila. I přes vše zmíněné, Finové na trh zřejmě uvolní i tablet Nokia N1.

Šéf divize není skeptický, Nokia se na trhu samozřejmě objeví

„Říkali, že Nokia je mrtvá. Já říkám, že se nemohli víc mýlit,“ prohlásil podle serveru TechCrunch produktový šéf divize Nokia Technologies Sebastian Nyström. „S radostí vracíme značku Nokia zpátky do rukou spotřebitelů,“ uvedl.

Nokia doslova usnula na vavřínech, návrat do špičky je nejistý

Společnost Nokia byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, jednalo se takřka o mobilní monopol spojený s telefony, které nabídly jednoduchost, výbavu a skvělou výdrž. Z první příčky ji však předloni sesadil jihokorejský Samsung, který svými telefony s Androidem takřka ovládl segment chytrých zařízení. Finové usnuli na vavřínech. Finské společnosti se příliš nedařilo na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů jménem Apple, Samsung či dalších výrobců.

Mobilní telefony s Androidem, ty už tady od Finů jednou byly. A jak to dopadlo? Android bez odchodu Google Play, nekompatibilita aplikací a stahování z neznámých zdrojů byly na denním pořádku každého uživatele telefonu Nokia X, Nokia X+ či Nokia XL. Nápad to byl víceméně zajímavý, možná přišel až moc pozdě, navíc nebyl dotažený až do konce. Podaří se překonat nezdary v roce 2016?

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Na jednu stranu tomu člověk fandí, na druhou by tu mrtvolu už dávno zakopal. To by mě zajímalo, s čím se zase vytasí. No jo, necháme se překvapit.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony