SoftwareZe světa IT

Windows 10 zanedlouho ke stažení

Microsoft uspořádal významnou akci, kam pozval cirka 50 novinářů. Co tam vyrostlo? No přece Windows 9, ale ne! Na trh pro takřka 1,5 miliardy lidí přichází nový operační systém Windows 10, ano, čtete správně. Prvotním vjemem se stává platforma, která bude stejná na tabletu, tak na mobilu, notebooku či stolním počítači. No nezní to báječně?

Microsoft potvrzuje, že bude nový Windows obdařený větším množstvím aktivních ploch, což pro firemní, ale i náročné uživatele dává smysl. Zanedlouho na trhu, tom testovacím. Od zítřka začíná známý program Windows Insider, budou tedy ke stažení Windows 10 v Preview verzi (Technical Preview) pro desktopy, notebooky ale i servery. Myšlenka? Není 10tka moc zastaralá vůči číslu sedm, to bude chtít aktualizaci.

Windows 10 je zde

Společnost dává stávajícím uživatelům Windows 7 najevo, že pokud je ovládaly, budou ovládat i nové Windowsy. Navážeme tak na předešlé věty, jako třešnička na dortu. Firma tak jasně dala najevo, proč koupila finskou Nokii. Stojí o jejich smartphony, ale i o síť prodejen a prodejních uzlů. Stávající uživatele s Windows (Phone) tak směle může nalákat na své desktopové prostředí, a to je určitě i cíl. Jedna platforma, všechny produkty v domácnosti, jeden cloud a jeden informační kanál.

Významnou novinkou pro nové dílo je vyhledávání pomocí Startu přímo v počítači, ale také na webu pomocí dceřiného internetového vyhledávače či v službách Microsoftu. Plusem je také propojení služby Xbox Music s desktopem samotného počítače. Představené funkce systému se do oficiálního uvedení samozřejmě mohou modifikovat, ale také ubývat, či naopak přibývat. Softwarový gigant tak videem pod těmito řádky vybízí k samotné instalaci a testování, nejenom, že si tak vyzkoušíte nové 10tky, ale můžete jim díky Preview verzi přijít také na chuť. Tak směle do toho.

Jak je na tom celkový vzhled operačního systému? Vzhledem se zatím poslední desítky příliš neliší od aktuálně prodávaných Windows 8 a 8.1. Do levého spodního rohu se však vrátila opět slíbená nabídka Start, která vyvolala nekonečnou diskuzi na internetových stránkách IT magazínů, a nejen těch tuzemských. Ve startovacím menu lidé naleznou spouštěcí ikony oblíbených a často spouštěných aplikací, stejně jako aktualizované ikony věhlasného Metra. Testovací verze Windows 10 bude uvolněna ke stažení během středy tohoto týdne. Na finální produkt se však dostane až na konci příštího roku, tedy přesněji na podzim roku 2015.

A proč rovnou 10? Společnost svůj verdikt přisoudila tomu, že budou nové Windows pokrokem, a to o celý jeden stupeň. Desítka je také pevně spjata s mobilním systémem Windows Phone 10, který světlo světa spatří s příchodem nových Windowsů, ale možná i o něco dříve. Pro stávající uživatele však vyvstává otázka na tělo, bude upgrade na Windows 10 zdarma, nebo budou muset nespokojení uživatelé sáhnout opět do vlastních kapes? To je určitě otázka do diskuze pod článkem, děkujeme za feedback či další vypuštěné novinky!

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software