Systém Android 14 je již nějakou dobu k dispozici ve své beta verzi, ale stále se dozvídáme o nových funkcích, které se v něm skrývají. Poslední v řadě je rozhraní API, které umožňuje zkontrolovat, jak je vaše baterie stále zdravá, podobně jako to již nějakou dobu nabízí Apple u iPhonů. Jedinou výhradou je, že v tuto chvíli potřebujete aplikaci třetí strany s privilegovaným přístupem do systému, abyste se mohli podívat na statistiky svého telefonu, a ani pak není jasné, jak přesné údaje jsou.
Zobrazování statistik stavu baterie v Androidu 14
Nové rozhraní API, které je zodpovědné za zobrazování statistik stavu baterie, před časem zaznamenal Mishaal Rahman, ale zdálo se, že je plně přístupné pouze pro systémové aplikace (což naznačuje, že Google chce v určitém okamžiku přidat funkci stavu baterie do systémového nastavení telefonů Pixel).
Ukázalo se však, že s těmito privilegovanými API mohou pracovat i aplikace třetích stran, a to pomocí oprávnění zapnutého přes ADB. Vývojář @narektor se tohoto úkolu ujal a vytvořil proof-of-concept aplikaci, která je schopna vyhledat úroveň stavu baterie telefonu.
Mishaal Rahman upozorňuje, že se to může lišit. Aplikace sama o sobě není schopna měřit stav baterie – slouží pouze jako prostředek k zobrazení přesně toho, co jí řekne rozhraní API společnosti Google. Některé údaje jsou dokonce zablokovány, protože se potvrdilo, že jsou nesprávné, jako například „datum prvního použití“, které u mnohých zobrazuje 2020-12-01 bez ohledu na to, kdy byla baterie skutečně poprvé použita.
Není také jasné, jak přesně se údaje o stavu baterie shromažďují a ukládají. Vzhledem k tomu, že pro to Google nemá oficiální uživatelské rozhraní, je dokonce možné, že rozhraní API ještě prostě není připraveno k použití.
Pokud jste si již do telefonu Pixel nainstalovali betaverzi systému Android 14, můžete si aplikaci vyzkoušet sami stažením aplikace „Batt“ z webu Gitlab. Aplikace vás dobře provede procesem nastavení, včetně upozornění, že k jejímu používání je třeba nainstalovat Shizuku, službu, která umožňuje používat systémová rozhraní API, aniž byste se museli starat o rozhraní příkazového řádku.