Mobilní telefonySoftwareZe světa IT

Ubuntu: Směs Androidu a Windows

Britská společnost Canonical představuje průlomový mobilní OS Ubuntu, jak jinak, než na linuxové platformě. S dostupností to však bude horší, prvních smartphonů s tímto systémem bychom se měli dočkat až koncem února. Operační systém Ubuntu se tak objeví na mobilech a tabletech, samozřejmostí je i nová verze pro PC.

Ubuntu OS Mobile

Nový mobilní operační systém Ubuntu se inspiroval operačním systémem Microsoft Windows 8, ve kterém neexistují žádná tlačítka zpět, ani podobné nevkusné věci. Vše ovládáte pomocí prstů. Pokud chcete například zobrazit seznam nainstalovaných programů, stačí posunout prstem z levého okraje displeje. To je standardní funkce u Windows Phone 8.

Pokud budete chtít použít klávesu zpět, nebudete na nic klikat ale pouze přesunete prst z pravého okraje displeje doleva. Tato funkce je zase okopírovaná od operačního systému OS Google Android. Ubuntu také oživilo ikony v notifikační liště, kde je například ikona udávající stav baterie, sítě, atp. Pokud kliknete například na ikonu sítě, dostanete se do vybrané kategorie. V našem případě se tedy dostaneme do konfigurace sítě.

Mobilní operační systém nabídne dva druhy aplikací, tou první jsou webové aplikace, které jsou psány v jazyce HTML 5 a Java Scriptech. Druhým typem jsou nativní aplikace, které budou moci plně využívat grafické akcelerace OpenGL ES. Nicméně si myslím, že to právě tento systém bude mít opravdu těžké, přece jen se objevil i další softwarový produkt, který s názvem Tizen začne atakovat svými povely mobilní telefony značky Samsung či Huawei.

Zdá se, že se nám trh se softwarem v celku rozkvétá, a to ještě nerozkvetla první sedmikráska. Můžeme se těšit, číst první drobné recenze a hltat novinky, jaký výrobce s jakým systémem začnou rok 2013 v symbióze. Další informace o tomto operačním systému se dozvíme na veletrhu CES 2013, který startuje již za dva dny.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony