Mobilní telefony

Perseidy na obloze: Kdy a kde je sledování nejlepší?

fotograf
Foto: pixabay.com, Tag: Fotograf

Perseidy vždy vrcholí kolem 11., 12. a 13. srpna. V roce 2022 však bude do vrcholu Perseid zasahovat měsíční svit. Naštěstí Perseidy stoupají k vrcholu postupně. Takže některé z nich můžete zastihnout po západu Měsíce, zejména v hodinách před svítáním.

Co jsou Perseidy?

Perseidy je meteorický roj, který za sebou zanechala kometa Swift-Tuttle, jež se naposledy přiblížila k Zemi v roce 1992. Perseidy dosahují maxima v době, kdy Země prochází nejhustší a nejprašnější oblastí 11. a 12. srpna.

fotografie perseidy
Perseidy na obloze: Kdy a kde je sledování nejlepší?

V loňském roce byl Měsíc jen tenký srpek a příliš nezakrýval výhled na meteorický roj, ale záře Měsíce je pro pozorovatele oblohy, kteří hledají jasný výhled, stále problémem. I když jsou Perseidy poměrně jasné objekty, měsíční svit může jejich pozorování trochu zkomplikovat. Letos bude poorování Perseid ovlivněno tím, že noční oblohu osvětlí Měsíc v úplňku. 

Jak fotit perseidy s iPhonem? Máme pro vás návod na dokonalou fotografii

Těšíte se na ranní divadlo na obloze, které budou mít na svědomí perseidy, tedy roj meteorů? Mihnout by se jich na obloze mělo až neuvěřitelných 75 za jednu jedinou hodinu. Pokud máte ne perseidy zálusk a chtěli byste je vyfotografovat za pomoci svého iPhonu, máme pro vás jednoduchý návod na zcela dokonalou fotografii.

Kdy lze Perseidy pozorovat?

V době předpovězeného maxima meteorického roje Perseid v roce 2022 bude Měsíc bohužel celou noc na obloze. Všimněte si však, že tento roj má tendenci postupně stoupat k vrcholu a po něm rychle klesat. Všimněte si také, že počet Perseid sílí s tím, jak se pozdní noc prohlubuje do ranních hodin. Letos je nejlepší začít s pozorováním na začátku srpna, od pozdního večera do svítání. Perseidy bude možné pozorovat až do 1. září.

Kde lze Perseidy pozorovat

Tato zrnku písku podobná tělíska můžete pozorovat už pouhým okem téměř všude. Nejlepším způsobem ale je si vybrat některou z hvězdáren, které pozorování umožňují. Může to být například Planetárium v Ostravě nebo hvězdárna Žebrák.

Pokud byste se rozhodli pro pozorování roje v přírodě, vybírejte takové místo, které není znečištěné světelným smogem. Jedním z mnoha oblíbených míst pro pozorování je například Beskydská rezervace BOTO nebo nebo Jizerská oblast tmavé oblohy.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony