Elektromobilita

Představení elektromobilu Tesla Model Cybertruck

Tesla Model Cybertruck
Foto: tesla.com, Tag: Tesla

Tesla Cybertruck je jeden z chystaných vozů známé americké automobilky. Co o této připravované novince zatím víme a kdy se jí finálně dočkáme?

Tesla chystá elektrický pick-up

Tesla Cybertruck je v této chvíli ve fázi příprav. Půjde o elektrický automobil typu pick-up. Záměrem Tesly při vývoji tohoto modelu je nabídnou udržitelně pojatou alternativu za zhruba 6 500 nákladních vozidel poháněných fosilními palivy, která se denně prodají v USA.

Tesla Model Cybertruck
Tesla Model Cybertruck

První koncept nového vozu se objevil už v roce 2019. Start výroby se posouval už několikrát, původně měla být zahájena už v roce 2021. V polovině roku 2022 potvrdil Elon Musk, že produkce nového pick-upu začne v roce 2023, mluvilo se zatím o polovině roku, nejnovější zprávy však kýžené datum zahájení posunuly až na závěr příštího roku.

Ohlášena zatím byla trojice modelů, s odhadovaným dojezdem dle EPA v rozmezí 400 až 800 km a předpokládaným zrychlením z 0 na 100 km/h za 2,9 až 6,5 sekundy.

Všechny modely Cybertruck budou mít i adaptivní vzduchové odpružení, které lze variabilně zvýšit nebo snížit a které poskytuje světlou výšku až 16 palců. Když k tomu připočteme nájezdový úhel 35 stupňů a sjezdový úhel 28 stupňů, může se z pick-upu Tesla stát skutečně impozantní terénní stroj.

Je Cybertruck tak odolný, jak slibuje?

Na Twitteru se také Elon Musk pochlubil, že po stránce konstrukční nabídne automobil takovou míru vodotěsnosti, že bude moci krátkodobě být použit dokonce i jako člun.

Prohlášení však vzbudilo značnou kontroverzi. V komentářích se okamžitě lidé začali odvolávat na dřívější nenaplněné sliby Tesly, ale i aféru, která se už v začátcích dotkla přímo samotného Cybertrucku a jeho údajně nerozbitných skel.

Na podzim 2019 během slavnostního představení tohoto elektromobilu totiž došlo i na demonstraci oné odolné konstrukce. Šéfdesignér Tesly Franz von Holzhausen hodil do okénka kovovou kouli. Ta však sklo nečekaně rozbila.

Šéf Tesly Musk pak celou nepříjemnost vysvětloval na Twitteru tím, že z předchozího testu kladivem už se na skle nacházelo drobné poškození. To způsobilo nečekané rozbití Armor Glass během „ostrého“ demonstračního pokusu.

Tesla Cybertruck nabídne víc než futuristický design

Kromě mimořádně robustní karoserie byl důraz kladen i na zvýšenou odolnost veškerých ostatních komponent. To má zajistit v maximální možné míře ochranu celé posádky.

Podle zástupců samotné automobilky byl navržen tak, aby poskytoval praktičnost pick-upu a výkon sportovního vozu. Vozidlo by tak mělo být mimořádně všestranné a vhodné i do extrémních situací.

Tesla Model Cybertruck
Tesla Model Cybertruck

Z avizovaných parametrů mnohé zarazil značně futuristicky vyhlížející design připravovaného elektromobilu. Ten dostal podlouhlý tvar s typickými ostrými hranami. Vyroben je z nerezové oceli 30X válcované za studena. Stejná se používá i na výrobu raket Space X.

Odborníci označují design za ikonický, nicméně silný až brutální. Tomu odpovídají i reakce širší veřejnosti, v jejíchž očích se Cybertruck stal terčem mnoha parodií, přirovnáván bývá například k počítačové myši. Tesla v tomto případě zkrátka dělá čest své pověsti inovátora a průkopníka.

Podobně flexibilně má být pojat také interiér. Ten nabídne velkorysý prostor pro až 6 osob. Dominantním prvkem, který vnitřnímu prostoru má vévodit, bude u této Tesly obligátní 17palcová obrazovka s přepracovaným uživatelským rozhraním.

Zveřejněna byla i základní cena, která má činit 39 900 dolarů. Modely s pohonem všech kol (AWD) mají být dražší a jejich cena odstartuje na 49 900 dolarech.

Dočkáme se Cybertrucku v roce 2023?

Při příležitosti oznámení nového data výroby ohlásil sám Elon Musk také změnu specifikací. Původně navržený Cybertruck měl zvládnout uvézt až 1,6 tuny nákladu a utáhnout až 6 350 kg těžký přívěs. V základní variantě měl být automobil vybaven jedním elektromotorem, který pohání zadní kola, vrcholová verze měla disponovat už třemi a nabídnout pohon všech kol.

Nicméně fanoušci čekající na novinku zůstanou ještě nějaký čas v napětí. Jak přesně se tyto parametry změní, to totiž Musk zatím neuvedl.

Navíc se po opakovaných odkladech spekuluje i nad tím, zda Cybertruck vůbec avizovaný start stihne. Na odpovědi na ty nejzásadnější otázky ohledně ambiciózního elektrického pick-upu si tak budeme muset ještě nějaký čas počkat.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Elektromobilita