Elektromobilita

Představení elektromobilu Tesla Model S

Tesla Model S logo
Foto: tesla.com, Tag: Tesla

Tesla Model S je automobil uvedený na trh společností Tesla Inc. (dříve Tesla Motors). Jaké parametry nabízí?

Počátky Tesla Model S

První zmínky o Modelu S se datují do roku 2008, kdy se informace o něm objevila v tiskové zprávě. O rok později byl představen protyp. Tesla následně zahájila výrobu a v roce 2012 putovaly už první modely ke svým majitelům.

Pro samotnou Teslu znamenalo nové auto absolutní průlom. Z „garážové“ firmy se tímto momentem stala respektovaná automobilka.

Tesla Model S
Tesla Model S

Luxusní liftback nastolil nové standardy pro výrobu elektrického auta. Pro ostatní výrobce se tak stal zdrojem inspirace. Koncepčně unikátní byl především v tom, že šlo o jakýsi „počítač na kolech“, zatímco ostatní návrháři volili postupné osazování svých automobilů elektronikou. Tesla ale byla primárně technologickou společností, nikoli automobilkou.

Parametry původního Modelu S

Revoluční vozidlo tak pomalu začalo otevírat cestu elektromobilitě a přesvědčilo i dosud zaryté zastánce benzínových motorů. Tato Tesla je tak právem považována za nejvyspělejší elektromobil současnosti.

Sedan vyšší střední třídy vyniká dynamickou i svým dojezdem. Nejslabší verze nabídne 70 kWh baterii a dojezd 455 km. Vylepšená varianta dostala 90kWh baterii, pohon všech čtyř kol a může potěšit dojezdem 557 km. V nejvyšší verzi Modelu S P90D získáte dojezd 509 km.

Standardně nabízí 5 míst k sezení. Zajímavým překvapením ovšem ve své době bylo, že model S šlo objednat i v provedení sedmimístném. Byť byla zadní řada sedadel už řešena velmi skromně, lze to ocenit.

Interiér Modelu S přišel na trh doslova nabitý technikou. Vévodila mu 17palcová obrazovka, která slouží jakožto dominantní ovládací prvek.

Dynamika a technologické inovace v modelu Plaid

Tesla se však vyrábí dodnes a inovovaná verze dostala přídomek Plaid. Nabízí zvýšený dojezd až 600 km. Zrychlení z 0 na 100 km je schopen tento elektrický vůz docílit už za 2,1 vteřiny. Maximální rychlost, kterou přináší, dosahuje 322 km/h. Pro model Plaid lze využít také rychlonabíjení 150 kW.

Futuristicky vyhlížející dotyková obrazovka zůstala i v inovovaném konceptu. Vzhledem k rozlišení 2200 x 1300 může majitel počítat i s kvalitním sledováním filmů a hraním her. Tesla tak slibuje zážitek jako v kině včetně prostorového zvuku.

Tesla Model S
Tesla Model S

Budoucnost řízení předvídá také integrovaný autopilot, který vám dokáže nejnáročnější části řízení významně usnadnit. Tato funkce v rámci jízdního pruhu dokáže sama automaticky řídit, zrychlovat a brzdit.

V interiéru nabídne automobil vynikající pocit maximálního prostoru včetně prostoru pro nohy a nad hlavou. Tesla Model S v současné generaci přináší sezení pro tři dospělé pasažéry.

Vynikající jízdní vlastnosti a efektivita v exteriéru

Model Plaid pochopitelně nezapomíná ani na skvělé jízdní vlastnosti. Tesla Model S se v tomto provedení může pochlubit, jak automobilka avizuje, nejrychlejší akcelerací ze všech sériově vyráběných vozidel. Aktualizace se dočkala i architektura baterie, což umožní jízdní sprinty bez snížení výkonu, objasňují specifikace dál.

Platformy těchto modelů sjednocují dle vyjádření výrobce technologie pohonného ústrojí a baterie. To si klade za cíl zajistit bezkonkurenční výkon a dojezd.

Exteriér současného Modelu S od Tesly byl rovněž navržen s důrazem na maximální efektivitu. Tomu odpovídá také navržený součinitel odporu pouhých 0.208 Cd. Tato hodnota je vůbec nejnižší na světě. Dimenzována je s ohledem na rychlost, vytrvalost a dojezd. Automobil tak v současnosti přináší vylepšenou aerodynamiku a širší podvozek. Plaid je také vybaven koly Tempest o velikosti 19″ a Arachnid s 21″.

Pozitivně je taktéž Tesla hodnocena z pohledu bezpečnosti. Model S dosáhl hodnocení 5 hvězdiček v hodnocení bezpečnosti Euro NCAP. Automobil tak nabízí vysokou míru ochrany proti čelnímu i bočnímu nárazu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Elektromobilita