Elektromobilita

Představení elektromobilu Tesla Model X

Tesla Model X
Foto: tesla.com, Tag: Tesla

Tesla Model X je další položkou v portfoliu slavné americké automobilky. Co nejzajímavějšího umí nabídnout případným zájemcům?

Počátky výroby vozu Tesla Model X

Jedná se o plně elektrické SUV, které svým konceptem navázalo na předcházející Model S. Ostatně sdílí s ním podvozek, hnací ústrojí a závěsné komponenty. Proto jej mnozí označují spíše za přepravní verzi právě Modelu S.

Byť první rezervace začala automobilka přijímat už v roce 2012, kdy také představila prototyp, reálně se Tesla Model X začala vyrábět v roce 2015. A až do příchodu Tesla Model 3 šlo o jeden z pilířů automobilky.

Představení elektromobilu Tesla Model X
Tesla Model X

Hned o dva roky později se pak automobil dočkal mírné modernizace. Ve verzi 2017 však sedan ke zklamání některých zůstal po technické nezměněn. Z na pohled patrných změn nabídl přepracovanou čelní masku, zaujmout se také výrobce potenciální kupce snažil odlišnou výbavou a možností rychlejšího dobíjení.

Stěžejní parametry Tesla Model X

Ač společnost původně plánovala nabízet modely s pohonem zadních kol, nakonec veškeré modely využívají pohon všech čtyř kol. V průběhu let byl Model X dostupný se čtyřmi lithium-iontovými bateriemi s výkonem 60, 75, 90 nebo 100 kWh.

Původně se na trh dodával vůz ve třech konfiguracích jako Tesla Model X 75D, Tesla Model X 100D a Model X P100D. Ty nabídly maximální rychlost 210 nebo 250 km/h a odlišovaly se dojezdem a zrychlením. Vrcholová verze byla schopna ujet plných 441 km na jedno nabití a zrychlit z 0 na 100 km/h za 2,9 sekundy. Objednat si zájemci mohli svou Teslu jako pěti, šesti nebo sedmimístnou.

Tesla Model X
Tesla Model X

Od počátku patří k nejvíce pozoruhodným prvkům tohoto vozidla tzv. falcon wing dveře pro snazší přístup do druhé a třetí řady sedadel. Novinka z dílny Tesly byla vybavena rovněž panoramatickým čelním sklem.

K další aktualizaci celého konceptu pak došlo v roce 2019. Pro Model X to znamenalo například přepracované vzduchové odpružení nebo navýšení dojezdu o přibližně 10 %.

Tesla Model X v současnosti

Od roku 2021 je Model X k dispozici pouze v provedení Long Range s odhadovaným dojezdem dle EPA 580 km a jako a sportovněji laděný model Plaid s odhadovaným dojezdem dle EPA 547 km. Celkové zrychlení, které je toto auto schopno vyvinout z 0 na 100 km/h činí 2,6 s. Obě varianty jsou zároveň dodávány s asistenčním systémem pro řidiče s názvem Autopilot, který byl vyvinut přímo společnosti Tesla.

Tento vůz přináší revolučně pojatý interiér, který v maximální míře naplňuje vizionářské ambice značky. Vévodí mu tak primárně 17palcová obrazovka s rozlišením 2200 x 1300, která nabízí věrné barevné podání a výjimečnou odezvu.

Prostorná kabina současné Tesly zajistí až 7 míst k sezení. Uvnitř čeká na posádku čistá a výkonná klimatizaci kabiny pomocí skrytých větracích otvorů. Řidič může využít i speciální yoke volant.

Jízdní vlastnosti nové Tesly

Futuristicky laděný prvek nabízí především dobrou ovladatelnost. K ovladatelnosti a jízdnímu komfortu přispívají i vylepšené aerodynamické prvky zkombinované taktéž s novými koly a pneumatikami.

Z hlediska jízdních vlastností zaručeně každý motorista docení vynikající akceleraci i vysoký výkon. Díky těmto parametrům se Tesla Model X proměnila dle slov samotného výrobce ve vůbec nejvýkonnější SUV, které kdy bylo vyrobeno.

Pokud bychom se měli zastavit i u samotného elektrického pohonu, pak se ve specifikacích dozvíme i to, že platformy vozů Model X sjednocují technologie pohonného ústrojí a baterie. To si klade za cíl zajistit bezkonkurenční kombinaci výkonu, dojezdu a efektivity. Přepracovaná tepelná architektura modulu a článku zároveň umožňuje rychlejší nabíjení a poskytuje více výkonu i výdrže v jakýchkoliv podmínkách.

Další produkt z dílny známé společnosti se osvědčil taktéž po bezpečnostní stránce. Podle samotného Elona Muska se jedná o vůbec nejbezpečnější automobil, což se demonstrovalo v crash testech u čelního a bočního nárazu. Rovněž uspěl při hodnocení rizika převrácení.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Elektromobilita