Ze světa IT

Představení macOS Big Sur. Nový operační systém je za dveřmi

macOS logo freebit
Foto: macOS

Apple přichází poslední roky pokaždé na přelomu podzimu a zimy s novým operačním systémem ještě vylepšujícím uživatelskou přívětivost, bezpečnost a výkon počítačů s logem nakousnutého jablka.

Nejinak tomu bude i v letošním roce 2020, kdy bude představen nástupce současného macOS Catalina, jež nese číselné označení verze 10.15. Právě označení nového operačního systému Big Sur číslem verze 11.0 dává tušit, že tento upgrade bude opravdu významný a velký, protože poprvé od roku 2001 se Apple uchýlil k jinému počátečnímu číslu verze svého OS než-li 10.

Slovy jeho výrobce se bude jednat o nejvyspělejší OS v historii, který uživatelům přinese jedinečný prožitek z jeho designu a výkonu. Mezi další zásadní novinky tohoto macOS bude patřit významná modernizace defaultního prohlížeče Safari, ten se dočká vůbec největší aktualizace ve své historii. Citelných vylepšených se dočkají i aplikace Mapy a Zprávy. Pojďme si tedy tyto, a mnohé další změny, představit blíže.

Představení oken v macOS Big Sur (Foto: apple.com)
Představení oken v macOS Big Sur (Foto: apple.com)

Předělaný Dock a zábavnější Memoji 

Začněme vizuálními změnami. MacOS Big Sur s sebou přinese třeba nový design aplikací, které budou díky drobným estetickým změnám ještě přehlednější než doposud. Orientaci v aplikacích budou do značné míry ulehčovat i předesignované boční panely a panel nástrojů. Novou podobu dostane i Dock, ikony v něm budou mít elegantnější a jednotnější vzhled. Bez úpravy nezůstanou ani Ovládací a oznamovací centrum, jež budou umožňovat kupříkladu rychlejší přístup do aplikací.

Trendem poslední doby jsou GIFy a emotikony – na to Apple ve své nové aktualizaci operačního systému též myslí, a Big Stup tak bude obsahovat řadu nových možností, jak GIFy posílat a sdílet. Novou podobu dostanou též i zábavné Memoji, které půjdou vytvářet a upravovat přímo v Macu.

Mezi další vylepšení drobnějšího charakteru se pak řadí:

  • Rozšířené editační nástroje fotek 
  • Rychlejší aktualizace softwaru 
  • Zlepšené spárování s AirPody 
  • Přehlednější Apple Music 

Safari s celou řadou nových a zdokonalených funkcí 

Safari se dlouhodobě moc nedaří prosadit na poli webových prohlížečů, celá řada uživatelů Maců totiž používá raději konkurenční prohlížeče, převážně tedy Chrome a Firefox. To se však Apple rozhodl změnit a spolu s vydáním nového operačního systému macOS Big Sur přichází s radikálním upgradem svého Safari, jež dosud nemá obdoby. Hlavním cílem této aktualizace bude přinést uživateli mnohem osobnější zážitek – velký důraz je tak kladen na možnosti přizpůsobení prohlížeče.

macOS Big Sur v Macbooku a Macu (Foto: apple.com)
macOS Big Sur v Macbooku a Macu (Foto: apple.com)

Nově půjde kupříkladu upravovat úvodní stránka, či se zjednoduší instalace rozšíření, jež budou prvně dostupné v App Storu. Dále se můžeme těšit i na vizuální změny, těch se dočkají především panely a záložky. Určitě potěší i to, že přímo do prohlížeče bude integrován překladač ze sedmi světových jazyků. Beze změny nezůstane ani ochrana soukromí a bezpečnosti, ta je nyní ještě více transparentnější a sofistikovanější. V neposlední řadě s aktualizací na novou verzi macOS se Safari dočká vyššího výkonu a vyšší energetické úspornosti.

Psaní zpráv přes Mac bude ještě snazší

Jak již bylo v úvodu zmiňováno, tak velkých změn se dočkají i Zprávy. Ty budou ještě přehlednější, než je tomu v případě současného macOS Catalina. Zpřehlednění nejvíce napomůže funkce přišpendlení – své oblíbené chaty si můžete přišpendlit na vrch seznamu konverzací, abyste je pokaždé snadno našli.  Samotné psaní poté zpříjemní nově přidané funkce Navazující reakce a Zmínky, jež vám pomohou lépe a účinněji reagovat v probíhajících chatech.

Operační systém macOS Big Sur bude dle oficiálních informací dostupný pro MacBooky 2015 a novější, MacBooky Air 2013 a novější, MacBooky Pro 2013 a novější, Mac Mini 2014 a novější, iMac 2014 a novější, iMac Pro 2017 a novější a dále pro Mac Pro 2013 a novější.

TIP na článek: Souhrn informací. Co vše víme o nových iPhonech 12?

Jako každý rok od roku 2011 se chystá na podzim představení nového telefonu z produkce Apple. Přesněji řečeno telefonů, neboť iPhony s modelovým označením 12 budou s největší pravděpodobností představeny ve 3 různých variantách – iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max.

Co se týče zdokonalení map, tak ty budou nabízet rychlejší a lehčí plánování tras. Zároveň budou více detailnější, tudíž na uživatele macOS Big Sur čekají ještě podrobnější informace o zajímavých místech v jejich okolí či o cílové destinace jejich výletu. Zajímavá je rozhodně i funkce, jež vám trasu vybere podle toho, zdali se na ní nacházejí dobíjecí stanice pro elektromobily.

Zdroj: apple.com/cz/macos/big-sur-preview/

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Ze světa IT