Internet

Překladač od Googlu umí přeložit i webové stránky. Jak na to?

Google
Foto: pixabay.com, Tag: Google

Překladač Google (https://translate.google.cz/?hl=cs) je užitečnou aplikací společnosti Google. V některých případech se vám kromě jiných funkcí může hodit i schopnost překládat kompletní webové stránky. Jak na to?

Jak na překlady webových stránek pomocí Google Překladače

Hledáte informace, které se v češtině nenacházejí? Google Překladač je nástrojem, který pomáhá amatérům i profesionálům. Existuje nejen v podobě známého překladače na webu, ale i jako mobilní aplikace vhodná pro Android i iOS.

Ovšem pozor, přímo samotná aplikace překlad webů nepodporuje. Google tak doporučuje v případě potřeby zvolit pro překlad webů ideálně aplikaci Chrome dostupnou pro Android. Existují ale i jiné postupy.

Dokumenty můžete překládat o něco složitější cestou v první řadě také tak, že text zkopírujete a vložíte právě do aplikace Překladač.

Překladač od Googlu umí přeložit i webové stránky
Překladač od Googlu umí přeložit i webové stránky

Jednodušší může být přímo v aplikaci Google Překladač využít funkci překladu klepnutím, v originále nazvanou Tap to Translate. Tento užitečný doplněk byl implementován do Google Překladače od verze 5.0.

Aplikace zůstane běžet v tomto módu na pozadí a je nadřazena aplikacím dalším, tedy i webovému prohlížeči. Tímto způsobem zvládne přeložit text z jiných zdrojů. Jednoduše si jej zkopírujete do schránky. Funkci je potřeba nejprve aktivovat, zapnete ji v nastavení.

Překlad se bude následně zobrazovat v bublině. Drobnou nevýhodou je tento způsob překladu hlavně u obsáhlejších textů, které nepřeložíte najednou. Využít se překlad dá na sociálních sítích, v případě klasických webových stránek je však stále o něco pohodlnější volit přímo překlad z webu. Jak na to?

Jak překládat weby přímo v Google Chrome

Ve svém webovém prohlížeči můžete jednoduše zobrazit webovou verzi překladače a překládat jednoduše s její pomocí. Google Chromě umožňuje překládat celé webové stránky, ale i pouze označené fráze.

Kompletní překlad pomocí Google Chrome je velmi jednoduchý: Stačí přejít na požadovanou webovou stránku a v dolní části navolit cílový jazyk překladu, tedy ve většině případů češtinu. Výchozí jazyk je možné změnit v nastavení, který najdete pod ikonou tří teček.

Ve stejném nastavení si také můžete navolit další užitečnou funkci permanentního překladu pro daný jazyk. Stránky zobrazované v originálu například v angličtině se vám tak vždy budou zobrazovat rovnou česky.

Obdobně si lze nastavit i jazyky, kterým naopak rozumíte. Pomocí volby „Nikdy nepřekládat“ se vám budou weby vždy zobrazovat v původním jazyce.

Pokud daná možnost pro překlad není na webu k dispozici, způsobeno je to tím, že výchozí jazyk dosud není podporován. Google Překladač aktuálně zvládá okolo 110 jazyků. Počet podporovaných jazyků se stále zvyšuje.

Od roku 2017 navíc využívá učení prostřednictvím mechanismu neuronové sítě, což celý způsob překládání značně zefektivnilo.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet