Software

Aplikace Překladač Google. Co vše umí a jak ji používat?

Google
Foto: pixabay.com, Tag: Google

Překladač Google (https://translate.google.cz/?hl=cs) je aplikací od společnosti Google. Co všechno umí, jak ji používat a kde si ji můžete stáhnout?

Jak funguje aplikace Překladač Google

Aplikace je obdobou známého překladače, s jehož pomocí si můžete přeložit webové stránky. Tato bezplatná služba je dostupná už od května 2008.  Kromě webového rozhraní je k dispozici i ve formě aplikace. Konkrétně v aplikaci lze překládat hned mezi 108 jazyky zadáním požadovaného textu.

Ve všech jazycích můžete využít funkci překladu klepnutím. Překlad se zobrazí, jakmile si zkopírujete text z libovolné aplikace a klepnete na ikonu Překladače Google.

Jaké funkce aplikace nabízí

V až 70 jazycích můžete využít režim konverzace. Ten umožňuje přímý překlad dvoujazyčných konverzací.

V hned 96 jazycích lze uplatnit i další užitečný prvek celé aplikace, kterým je psaní rukou. To funguje tak, že znaky textu lze namísto psaní jednoduše nakreslit. Jednoduše tak přeložíte i písmena či symboly, které na standardní klávesnici nejsou.

Aplikace Překladač Google. Co vše umí a jak ji používat?
Aplikace Překladač Google. Co vše umí a jak ji používat?

Ve všech jazycích si můžete přeložená slova a fráze označit hvězdičkou a uložit pro budoucí použití. Založíte si tak i vlastní slovníček.

Aplikace je vybavena i funkcí okamžitého překladu z fotoaparátu. Okamžitý překlad textu na obrázcích můžete získat pouhým namířením fotoaparátu. Funkce je dostupná pro 94 jazyků, od roku 2017 je k dispozici i v češtině. Vyfocením nebo importováním fotek lze dále získat kvalitnější překlady, a to až pro 90 jazyků.


  • Překlad textu: Překlad mezi 108 jazyky zadáním požadovaného textu
  • Překlad klepnutím: Překlad se zobrazí po zkopírování textu z libovolné aplikace a klepnutí na ikonu Překladače Google (všechny jazyky)
  • Offline: Překlad bez připojení k internetu (59 jazyků)
  • Okamžitý překlad z fotoaparátu: Okamžitý překlad textu na obrázcích pouhým namířením fotoaparátu (94 jazyků)
  • Fotky: Vyfocením nebo importováním fotek lze získat kvalitnější překlady (90 jazyků)
  • Konverzace: Přímý překlad dvoujazyčných konverzací (70 jazyků)
  • Psaní rukou: Znaky textu lze namísto psaní nakreslit (96 jazyků)
  • Slovníček frází: Přeložená slova a fráze si můžete označit hvězdičkou a uložit pro budoucí použití (všechny jazyky)
  • Synchronizace napříč zařízeními: Po přihlášení bude probíhat synchronizace slovníčku frází v aplikaci a v počítači
  • Přepis: Téměř v reálném čase nepřetržitě překládejte, když někdo hovoří jiným jazykem (8 jazyků)

Google však zároveň uvádí, že k tomu, abyste mohli správně využívat překlad z obrázků, vaše zařízení musí být vybaveno fotoaparátem s automatickým ostřením a disponovat dvoujádrovým procesorem s architekturou ARMv7.

Funkce přepis pak dokáže prakticky v reálném čase zajistit překlad cizojazyčného hovoru. Dostupná je momentálně pro 8 jazyků.

Kde stáhnout aplikaci

Aplikaci je možné stáhnout v obchodě Google Play, dostupná je zcela zdarma. Majitelé mobilních telefonů a dalších zařízení se systémem iOS však nemusejí být zklamaní. Pro telefony a jinou elektroniku značky Apple existuje stejná aplikace v App Store. Využít ji můžete rovněž zcela zdarma.

Jak aplikaci nastavit a používat

Než začnete aplikaci používat, musíte ji správně nastavit. To znamená především si vybrat primární jazyk a současně jazyk, ze kterého budete nejčastěji překládat. Tedy například češtinu a angličtinu. Zvolit si samozřejmě můžete i jiné překlady, jednotlivé jazyky se vybírají šipkou.

Tyto výchozí jazyky můžete následně používat i offline. Zaškrtněte políčko Překlad offline, tím se vám jazyky k použití bez internetového připojení stáhnou. V prvotní fázi nastavení aplikace byste tak měli být připojeni k WiFi.

Ne všechny jazyky jsou v aktuálním okamžiku dostupné pro překládání bez připojení k internetu. Pakliže je tomu tak, aplikace vám to sama oznámí a to zobrazením systémového sdělení „Není k dispozici offline“.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software