Ze světa IT

Přinášíme vám tipy na investice, které mohou těžit z rostoucí inflace

euro penize
Foto: pixabay.com, Tag: Inflace

Hledáte investiční možnosti, jak vydělat peníze na rostoucí inflaci? Přinášíme vám tipy na investice, které mohou těžit z rostoucí inflace.

Inflace. Je v titulcích novin, slyšíte o ní v rádiu nebo ve večerních zprávách v televizi. Mluví o ní kolegové v práci a kamarádi u piva. Pociťujete ji při placení účtů za energie, v obchodech s potravinami nebo na benzínové pumpě. Stejně jako většině lidí i vám inflace hodně znepříjemňuje finanční život a vzhledem k nejvyššímu nárůstu životních nákladů za posledních několik desítek let je to pochopitelné.

Sami inflaci porazit nemůžete, ale můžete z ní těžit – a to hledáním investičních možností do vašeho portfolia, které mohou přinést zisk navzdory – nebo právě díky – inflaci.

Finanční trhy jsou v současné době v chaosu, částečně v důsledku náročných ekonomických podmínek, takže na hodnotu investičního portfolia ve srovnání s tímto obdobím loňského roku není příjemný pohled.

inflace
Foto: pixabay.com, Tag: Inflace

Proč mají investoři obavy?

Vzhledem k očekávanému dalšímu růstu inflace mají investoři obavy. Zejména proto, že výnosy indexů a dividenda z akcií v poslední době výrazně klesly. Abychom to uvedli do kontextu, maximální dividendový výnos indexu FTSE 100 za posledních 20 let byl v roce 2020. V jednu chvíli během tohoto roku dosahoval 7 %, což by přinejmenším odpovídalo současné úrovni inflace, se kterou se dnes investoři potýkají. V současné době je tento výnos pouze 3,7 procent.

Očekává se, že růst spotřebitelských cen, který v současnosti dosahuje o téměř 10 procent více ve srovnání se stejným okamžikem loňského roku, bude mít letos ještě vyšší tendenci. Když tedy přetrvávající růst cen vypadá jako střednědobá norma, na jaké investice se zaměřit, abyste si mohli v mezidobí zajistit příjem chráněný před inflací, případně dokonce růst?

V jakých oblastech je možné uvažovat o investování?

Za normálních okolností se nedoporučuje neinvestovat do jednotlivých akcií, ale spíše do celých indexů. Nicméně máte-li dobře diverzifikované portfolio, napříč aktivy, sektory a regiony, především prostřednictvím řady otevřených fondů a investičních trustů, je taktický krok vzhledem k současným tržním výzvám oprávněný.

V jakých oblastech je možné uvažovat o investování?
V jakých oblastech je možné uvažovat o investování?

Imperial Brands (LSE:IMB) je dobrým začátkem. Tabákové akcie jsou levné a britský výrobce cigaret patří k těm nejlevnějším. Akcie se obchodují kolem 6,8násobku předpokládaného zisku v roce 2022, což je výrazně méně než průměr v sektoru, který činí 11,4násobek. V současné době je také jednou z nejvýnosnějších výnosových akcií v indexu FTSE 100, a to 9 %.

Alternativou je Phoenix Group (LSE:PHNX), jejíž výnos odpovídá inflaci a má další růstový potenciál. Její akcie nyní dosahují výnosu přes 8 %. S růstem úrokových sazeb klesají závazky pojišťovny (v podobě životních pojistek). Kromě toho společnost nyní uzavírá více nových obchodů, než je pokles jejích starších obchodů, takže je pravděpodobné, že současná dividenda má potenciál dále růst.

Jedná se o dvě akcie s relativně vysokým příjmem, které si v prostředí vysoké inflace vedou stejně dobře, ne-li lépe. Jako investor zaměřený na výnosy potřebuji v ideálním případě výnosy přinášející reálné zhodnocení vyšší než inflace. Tyto akcie mají potenciál mi ho ve střednědobém až dlouhodobém horizontu poskytnout.

A konečně akcie klíčové infrastruktury jsou další možností, která nabízí lepší vlastnosti ochrany proti inflaci než širší akciový trh. Poskytovatel výzkumu a indexů, společnost LPX AG, provedl výpočty, které to dokazují (až do května 2022). Akcie hlavní infrastruktury, měřené indexem NMX Infrastructure Composite, mají od roku 1999 roční výnos 9,9 %. O sedm procentních bodů více než průměrná míra inflace.

To je trpasličí výkonnost indexu MSCI (6,6 % ročně). Údaje ukazují, že tyto akcie (měřené indexem) dosahují ještě lepších výsledků, když se inflace vyhoupne výše. Například když je průměrná míra inflace vyšší než tři procenta, činí průměrný nadvýnos akcií infrastruktury oproti indexu MSCI World 8,1 procentního bodu.

Sečteno, podtrženo

Neexistují zde žádné záruky, ale jedná se o typy podniků a aktiv, které se zdají být schopny bránit se účinkům inflace lépe než jiné. To je hlavní důvod, proč mnozí odborníci doporučují tyto akcie nakupovat. To vše samozřejmě za předpokladu, že inflace zůstane problémem a úrokové sazby budou trvale růst. Obojí je možné, ale ne jisté.

Zdá se však, že inflace bude i nadále přetrvávat. To vyžaduje hledání podhodnocených akcií, které lze přidat do portfolia a které mají stále schopnost vyplácet rostoucí příjem navzdory volatilnímu tržnímu prostředí.

Pokud současné prostředí přetrvá, budou aktiva, která přinášejí reálný výnos (výnos z investice vyšší než inflace), zásadní pro udržení finančních cílů v oblasti příjmů a růstu kapitálu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT