Kryptoměny

Proč má smysl budovat Cardano, i když tady máme Bitcoin

Foto: Cardano (ADA)
Foto: cardano.org, Tag: Cardano

Lidé se mohou ptát, proč tým IOHK pracuje na Cardanu, když už tu máme Bitcoiny a Ethereum. Opravdu potřebujeme více veřejných sítí? To jsou férové otázky. Pojďme na ně odpovědět.

Technologie se musí vyvíjet

Neznáme žádnou digitální technologii, která by byla jednou vytvořena a následně by přežila, aniž by byla neustále vylepšována. Technologie se musí vyvíjet, jinak bude dříve či později zastaralá. Proč je to tak? Odpověď je jednoduchá. Každá technologie se v čase vyvíjí. Pokud tomu tak není v rámci daného projektu, konkurence se může stát mainstreamovou záležitostí na úkor někoho jiného. Přinejmenším takové máme zkušenosti z historie.

Slyšeli jste někdy něco o společnosti Yahoo!? Byla založena v lednu 1994 a poskytovala webový portál, vyhledávač a související služby včetně e-mailu, financí, sdílení videa atd. Sociální síť MySpace se objevila v roce 2005 a předčila Yahoo! a dokonce Google v roce 2006. Svého času se jednalo o nejnavštěvovanější web ve Spojených státech. Že jse nikdy neslyšeli o MySpace?

To je klidně možné. V roce 2008 společnost MySpace předběhla sociální síť Facebook v počtu unikátních celosvětových návštěvníků. V květnu 2009 Facebook předčil Myspace také v počtu jedinečných amerických návštěvníků. Nepoužíváte Yahoo! pro vyhledávání na internetu? To zřejmě proto, že pravděpodobně používáte Google. Historie se opakuje znovu a znovu. Může se zdát, že Amazon, Google, Facebook, Twitter, Microsoft a několik dalších tu budou navždy.

cardano-web
Proč má smysl budovat Cardano, i když tady máme Bitcoin

Jsou příliš velké na to, aby selhaly, a mají dominantní postavení na trhu. Když se objeví slibný start-up, IT giganti si ho prostě koupí včetně technologií a uživatelské základny. Pokud zde tyto velké společnosti zůstanou, důvodem bude to, že zdokonalují technologie a vyvíjejí se. Určitě by tu dnes nebyly, kdyby neměli velká centra výzkumu a vývoje a zákaznickou podporu. Je možné být jednotkou na trhu po dlouhou dobu, ale není to automatické a zadarmo. Hodně peněz se vynakládá na vývoj technologií a udržování uživatelů prostřednictvím marketingu. Existuje nějaká šance, že by tyto velké společnosti mohly zmizet nebo být předjet konkurencí?

Pravdou je, že nikdo neví. Historie říká, že je to pravděpodobné, ale není to zaručeno. Je v pořádku, že nevíme, co se stane. Pokud mají lidé rádi technologii a nemají důvod jít jinam, pak je možné přežít dlouho. Evoluce je klíčem k přežití ve světě digitálních technologií. Evoluce je dynamický proces. Není to statický proces.Lidé vždy chtějí používat nejlepší dostupnou technologii. Co to znamená být nejlepší? Záleží na kontextu. V digitálním světě lidé očekávají, že se všechno stane během několika sekund a bude to velmi levné, ne-li zcela zdarma. Musí to být snadno dostupné, spolehlivé a uživatelsky přívětivé. Čím méně vstupních bariér, tím lépe.

Kryptoměny jsou technologie, které se snaží narušit finanční služby a existuje potenciál stát se penězi, či dokonce uchovatelem hodnoty. Měly by se peníze vyvíjet? Bankovky a mince nejsou jedinými penězi, které dnes používáme. Peníze používáme v digitální podobě. K převodu peněz používáme internetové bankovnictví.

Obvykle platíme kartami. Všechno se děje na internetu. Tyto technologie se vyvíjejí. Je to obvykle pomalý proces, protože banky nejsou nejlepšími inovátory v oblasti IT. Banky jsou dinosauři a technologie se vyvíjejí pomalu, ale nelze říci, že by nedělali nic. Není divu, že decentralizovaná blockchainová technologie má potenciál rozvrátit banky. Krypto-prostor ještě není technologicky připraven konkurovat tradičním finančním službám. Pouze další vývoj nás může dostat do bodu, kdy to dokážeme. Peníze by se určitě měli vyvíjet z technologického hlediska. Co by mělo nebo může být statické, je peněžní zásoba.

Aktiva, která mají být použita jako úložiště hodnoty, vyžadují fixní nebo předvídatelný počet jednotek. Peníze používané jako zúčtovací jednotky a směnné prostředky vyžadují předvídatelnou míru inflace. Míra inflace by měla být udržována na velmi nízké úrovni a některé teorie tvrdí, že může být dokonce nulová.Můžeme dojít k závěru, že vývoj technologií musí být dynamickým procesem, zatímco peněžní základna by měla být statická.

Evoluce ve světě kryptoměn

Týmy stojící za Cardanem si uvědomují skutečnost, že technologie se musí vyvíjet a že ještě není připravená stát se alternativou k tradičním bankám. Bitcoin se nevyvíjí. Jeho technologický pokrok je velmi pomalý. Měli by chytří lidé, kteří chtějí změnit svět, nedělat nic jen proto, že existuje Bitcoin? Neexistuje jediný rozumný důvod se takto chovat. Krypto-prostor dávno není jen Bitcoin. Měli bychom se spoléhat pouze na několik lidí pracujících na Bitcoinu? Tím by se zastavil nebo dramaticky zpomalil vývoj kryptoměn.Bitcoin se pomalu stává zavedeným uchovatelem hodnoty a lidé se bojí sáhnout na něj, aby nic nerozbili. To je v pořádku, ale proč bychom neměli budovat další síť pro jiné účely?

Tým IOHK si myslí, že Cardano jako decentralizovaná platforma se může stát lepší alternativou k tradičním bankám nebo je učinit spravedlivějšími a transparentnějšími. Jedná se o infrastrukturní projekt s inteligentními smlouvami. Bitcoin nemá inteligentní smlouvy a pravděpodobně nikdy nebude mít. Neměli bychom pracovat na technologii inteligentních kontraktů jen proto, že Bitcoin ji není schopen mít v první vrstvě? Bylo by to velmi hloupé. Neměli bychom na nich pracovat jen proto, že pár lidí tvrdí, že neexistuje skutečné využití? Jak to mohou vědět? Mnoho lidí přichází o peníze kvůli chybám v inteligentních kontraktech na platformě Ethereum.

Koncept technologie inteligentních kontraktů je solidní, ale musíme to udělat lépe. Proč se o to nesnažit a na něco čekat? Ve skutečnosti čím více týmů na tom bude pracovat, tím větší bude šance, že v dohledné budoucnosti budeme mít spolehlivé inteligentní smlouvy. Nejde jen o chytré smlouvy. Jde také o vývoj kvality decentralizace. Měli bychom se spolehnout na Proof-of-Work (PoW) a věřit, že Bitcoin zůstane navždy decentralizovaný? Jak to můžeme vědět. Už teď máme jisté pochybnosti. Měli bychom pracovat na alternativním konsensu poté, co uvidíme, že PoW nefunguje dobře?

roadmapa cardano

Zdá se, že je chytřejší pracovat na konsensu Proof-of-Stake (PoS) paralelně. PoS nám umožňuje budovat decentralizovanější a škálovatelnější síť. Buďme upřímní. Současné největší sítě Bitcoin a Ethereum mají velmi drahé poplatky. Drahé poplatky přímo brání použitelnosti sítí. Je možná v pořádku zaplatit vysoký poplatek, když používáte Bitcoin jako uchovatele hodnoty a provádíte jednu transakci měsíčně. Znamená to, že nemůžeme provádět více transakcí decentralizovaným způsobem? Jen proto, že poplatky jsou drahé? Proč, když můžeme mít globální decentralizovanou síť s levnými a rychlými transakcemi. Jedná se o přirozený vývoj technologií. Žádná magie, jen čistá matematika a věda.Cardano lze považovat za druh pojištění, že budeme schopni vybudovat decentralizovanou a škálovatelnou síť bez ohledu na to, co se stane s Bitcoinem.Můžeme také pozorovat dopad PoW na životní prostředí. Síťový konsenzus Bitcoinu spotřebovává hodně elektřiny.

Říká se, že je to jako Argentina. V Argentině žije 45 milionů lidí a spotřeba elektřiny je 120 miliard kWh ročně. V době psaní článku je cena bitcoinu přibližně 50 000 USD. Pokud by bitcoin na býčím trhu dosáhl 1 000 000 USD, spotřeboval by 20krát více elektřiny. Bylo by to tak do příštího půlení. Bitcoin síť by spotřebovávala elektřinu přibližně 20 států s velikostí Argentiny. Bylo by to stejné množství elektřiny, které potřebuje k životu 900 000 000 lidí. Lidé si musí uvědomit, že poplatek 50 USD může být stejná částka, kterou spotřebuje jednu domácnost v Evropě na elektřinu měsíčně. Je to udržitelné? Představte si, že by lidé chtěli uskutečnit více transakcí a byli by ochotni zaplatit ještě vyšší transakční poplatky.

To by bylo šílené. Nemůžeme předstírat, že to není problém a že k těžbě bitcoinů bude použita pouze obnovitelná energie. Nebude, pokud bude spotřeba tak velká. Měli bychom rozlišovat mezi energií z obnovitelných zdrojů a špinavou energií z uhelných elektráren? Asi ne. Nemá smysl využívat energii z obnovitelných zdrojů k těžbě bitcoinů a nechat zbytek světa využívat špinavé zdroje. Existence Bitcoinu má zkrátka negativní dopad na planetu. Můžeme diskutovat o tom, zda nám bitcoin přináší více výhod než negativ, ale mohla by to být velmi dlouhá diskuse a lidé by pravděpodobně navzájem nesouhlasili. Proč bychom měli ztrácet čas?Můžeme pracovat na PoS a nahradit konsenzus klidně i v Bitcoinu, bude-li to nutné a komunitou akceptovatelné.

Nikdo nás nenutí používat PoW navždy. Jakmile PoS prokáže, že je bezpečný, nebude žádný důvod pokračovat v používání PoW. Je to jen přirozený vývoj, který jsme v minulosti viděli mnohokrát. Jen si tu možnost připusťme a přemýšlejme o naší budoucnosti. Umíme vymyslet lepší technologii, ale může pro nás být velmi obtížné napravit škody na životním prostředí.Rozpočet na bezpečnost Bitcoinu je v tuto chvíli také velkou neznámou. Co když prostě lidé nebudou ochotni platit vysoké poplatky. Může být relativně přijatelné platit 50 USD, ale co když to bude 500 USD v roce 2030? Tato technologie by byla těžko použitelná v chudých zemích, kde je poplatek 1 USD již příliš vysoký.

Nechceme se opakovat, ale není důvod čekat, co se stane v budoucnu. Cardano je alternativní blockchainový projekt s jinými parametry, týmem, komunitou a posláním.

Závěr

Lidé mohou mít spoustu nápadů a chtějí je realizovat. Pokud to v některých ekosystémech není možné, existuje asi jediný způsob, který s tím může něco udělat a to začít budovat nový ekosystém. Evoluce je o zkoušení nových věcí a přicházení s novými nápady. Většina pokusů selže, ale několik uspěje. Nikdo nemůže předem říct, které z nich uspějí. To je na evoluci krásné. Konkurence je zdravá a krypto-prostor to potřebuje.

Čím více projektů lidé adoptují, tím větší je šance, že koncept decentralizace přežije. Nikdy bychom se neměli spoléhat na jediný projekt.Věříme, že uspějí další blockchainové projekty. Neexistuje žádný důkaz, že projekt s nejlepší technologií musí zvítězit. Na druhou stranu neexistuje žádný důkaz, že první projekt na trhu musí navždy ultimátně zvítězit. Nejnovější projekty mají tu výhodu, že se mohou poučit z nedostatků předchůdců.

První projekty na trhu mají obvykle největší uživatelskou základnu na několik let. Poté se to může změnit a často se to děje. Adopce technologií je nepředvídatelná stejně tak jako změny nálad u lidí. Uchovatel hodnoty nebude určitě jediným možným využitím technologie blockchain a nikde není napsáno, že to může být jedině Bitcoin. Stále nemáme přesnou definici toho, co přesně kryptoměny jsou. Narativy se mění každých několik let. Jediná věc, která je jistá, je, že blockchain odvětví tu zůstane už navždy.

Zdroj: https://cardanians.io/en/why-cardano-matters-148

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny