Ze světa IT

Jak investovat peníze a pokrýt přicházející inflaci?

penize a cas
Foto: pixabay.com, Tag: Peníze


Investování je vhodným způsobem, jak ochránit svoje peníze před nežádoucí inflací. Do čeho se aktuálně vyplatí investovat?

Rok 2021 je rokem inflace

Rok 2021 přináší ekonomickou nejistotu. Realitou současných měsíců je, že úrokové sazby jsou velmi nízké a akcie naopak drahé. Zároveň narůstá inflace. Její hodnota se aktuálně pohybuje kolem 3,6 %. To investory přimělo změnit náhled na způsob, jakým investují. Prioritní už nejsou výnosy, ale ochrana peněz. 

S tím, že se vyplatí v momentální situaci investovat, souhlasí i investiční analytici. Současně je podle nich zvláště důležité riziko rozložit a svoje investiční portfolio diverzifikovat.

Za jednu z nejsnazších investic jsou považovány podílové fondy. Investice do nich zvládne i laik. Riziko a výnosnost lze dimenzovat ve vyváženém poměru. Hodnota vložených prostředků v podílovém fondu je kolísavá, nicméně peníze vám zůstanou k dispozici kdykoli. Investovat je vhodné pravidelně, pak není na překážku ani to, že ho náhle přerušíte.

Jak investovat peníze a pokrýt přicházející inflaci?
Jak investovat peníze a pokrýt přicházející inflaci?

Pokud si investor může dovolit investovat více prostředků, vyplatí se mu hlavně investování do fondů kvalifikovaných investorů. Je však nutné mít kapitál nejméně ve výši 1 milion korun a dostatek zkušeností v oboru.

Akcie lze považovat za klíčové

Jako klíčový typ investice vnímají odborníci stále akcie. Mezi českými experty také rezonuje přesvědčení, že se zaměření na ně vyplatí i drobným investorům. Musí však jít o akcie stabilních společností na vyspělých trzích. Je iluzorní investovat do akcí, které za sebou mají masivní růst, s přesvědčením, že porostou dále, varují experti.

Za bezpečnější se považuje investování do akciových indexů, například prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF).

TIP na článek: Zlato vs. Bitcoin. Jak efektivně pokrýt přicházející inflaci?

Ochránit prostředky proti inflaci lze jediným způsobem: Vhodně zvolenou investicí. Proti tradičním komoditám, jako je zlato, stojí nyní moderní technologie v podobě Bitcoinu. Co je výhodnější?

Porazit současnou vyšší cenu akcií je možné vložením prostředků do neveřejných aktiv, jejichž cena se od burzy neodvíjí. Private equity jsou v posledních letech stále zajímavější hlavně pro institucionální investory, a to kvůli výnosnosti i diverzifikaci.

Co se týče další možností, jsou jí nemovitosti. Investování do rezidenčního bydlení může být momentálně rovněž vhodnou formou, jak svoje prostředky chránit před vlivem inflace. Výnosnost sice není vysoká, nicméně riziko plynoucí z takové investice je relativně malé.

Pro konzervativní investory se hodí nemovitosti i komodity

Aktuální doporučení tak zní: Zainvestujte do bytu, který lze pronajmout, do rekreační nemovitosti, ale i do skladových prostor nebo logistického parku.

Je nutné si uvědomit, že u investic do nemovitostí vstupuje navíc i faktor úvěrové páky. Ten může investor využít ke svému prospěchu, ne vždy se mu to však vyplatí. Investici by tak měl předcházet důsledný propočet. Než si budete kupovat samotnou nemovitost, můžete vyzkoušet i investici do nemovitostních podílových fondů.

Podle odborníků se také vyplatí investovat do komodit. Smysl má do nich vkládat prostředky opět především v rámci ETF fondů.

Na předních příčkách se stále v tomto směru drží tradiční uchovatel hodnoty, kterým je zlato. Rizikovost této investice je minimální podobně jako u nemovitostí. Na druhou stranu nepřináší žádný úrok a vydělat na zlatě je možné pouze jeho prodejem za vyšší cenu.

Vhodnou investiční volbou jsou i dluhopisy

Případně je možné v aktuální situaci investovat do dluhopisů. Jestliže se k tomuto rozhodnete, doporučují odborníci vybrat si dluhopisy větších bonitních firem. Stejně tak se jako dobré řešení jeví státní dluhopisy.

Experti však zároveň upozorňují, že tradiční složení portfolia akcie/dluhopisy v poměru 60/40 už k pokrytí inflace letos už nestačí.

Stále častěji se mezi investory hovoří i o tom, zda se vyplatí investovat do kryptoměn. Letos se tato otázka v souvislosti s inflací opakuje ještě naléhavěji. Experti se shodují na tom, že je nutné vždy s nimi v první řadě přijmout určité riziko. Spíše než jednorázový nákup za více peněz se doporučuje investovat po drobných částkách pravidelně. Analytici se kloní také k tomu nevyužívat zde pákový efekt.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT