Tiskové zprávy

Analýza Finmex: Reálná hrozba nebo planý poplach?

finmex recese
Foto: pixabay.com, Tag: Finmex

V posledních dnech Českem otřásla znepokojivá zpráva o hrozící měnové krizi. Podle analýzy japonského finančního domu Nomura mohou rostoucí rozpočtové a vnější problémy České republiky vyústit v ekonomickou krizi spojenou se znehodnocením měny.

Nomura sestavuje systém včasného varování před měnovými krizemi pojmenovaný příznačným jménem Damoklés. Podle expertů z Nomura je pravděpodobnost devalvace měny v Česku stejně reálná jako v Rumunsku, Maďarsku, Pákistánu nebo třeba v Turecku, které se aktuálně potýká s inflací téměř 90 %. Máme důvod k obavám?

Turecko snižuje úrokové sazby a dál roztáčí inflaci

Zatímco drtivá většina světa bojuje s rostoucí inflací zvyšováním úrokových sazeb, turecké centrální banky pod vlivem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana základní úrokové sazby snižují. Od srpna Turecko snížilo úrokovou sazbu již počtvrté v řadě, a to postupně ze 14 na aktuálních 9 %. Další snižování úroků už turecká centrální banka neplánuje. Podle nezávislých analytiků je však 9 % sazba neudržitelně nízká a ohrožuje zemi znehodnocením měny. 

Jak to vše souvisí s Českem? Podle analýzy Nomura je ekonomická situace v ČR stejně alarmující jako v Turecku nebo Pákistánu. Česko sužuje vnitřní i vnější ekonomická nestabilita, rekordně vysoký státní schodek i útlum zahraničního obchodu.

Visí nad Českem Damoklův meč?

Nomura používá ustálenou metodiku, na základě které posuzuje rozvíjející se ekonomiky světa, jako je například Česká republika. Systém Damoklés za uplynulých 26 let správně predikoval 64 % z celkových 61 měnových krizí. Varování proto není radno brát na lehkou váhu. Metodika Nomury vychází z analýzy objemu devizových rezerv, pokrytí dovozu těmito rezervami a v úvahu bere také výše krátkodobých i reálných úrokových sazeb. Pracuje také s ukazateli souvisejícími s rozpočtovou oblastí a s běžným účtem platební bilance, komentuje Martin Maršovský, hlavní manažer Finmex Academy.

Česká republika získala v systému Damoklés skóre 126 bodů. Pro srovnání – skóre Turecka je 138 bodů, Pákistánu 120 bodů. Zemím, které získaly hodnocení převyšující 100 bodů, hrozí v příštích 12 měsících měnová krize. Od poslední květnové analýzy skóre České republiky spolu s Brazílií vzrostlo nejvýrazněji ze všech 32 sledovaných zemí. Dostává se tak na nejvyšší hodnotu od července 1999. 

Česko se nadále rekordně zadlužuje

Česko se momentálně nachází v nelichotivé situaci. Běžný účet platební bilance (rozdíl mezi exportem a importem statků a služeb), který zjednodušeně vyjadřuje, v jakém rozsahu se jako země zadlužujeme vůči zahraničí, hlásí rekordní deficit. Podle dostupných dat by měl být letošní deficit v poměru k HDP největší za posledních 15 let. V absolutním vyjádření je v posledních měsících deficit největší v historii ČR.

Na straně druhé se Česko potýká také s vnitřní nerovnováhou ekonomiky v podobě rekordně vysokého deficitu státního rozpočtu. Plánovaný schodek pro letošní rok činí 375 miliard korun. Loni přitom státní rozpočet skončil deficitem 420 miliard, což byl největší schodek od dob samostatného vzniku státu. Desítky miliard putovaly v roce 2021 na pomoc odvětvím ekonomiky zasaženým pandemií covidu-19, zdravotnímu systému a domácnostem. Aby stát mamutí pandemické výdaje pokryl, musel se rekordně zadlužit. A letos tomu není jinak. 

Aktuálně čelíme dalším výzvám v podobě energetické drahoty a migrační krize v důsledku pokračujícího konfliktu na Ukrajině. Výhledy nejsou příliš optimistické ani pro rok 2023. Jen zastropování cen energií vytáhne ze státní pokladny více než 130 miliard korun. To jsou téměř 2 % HDP. Realistický odhad výdajů na zastropování se ovšem vzhledem k cenám na burze blíží spíše 200 miliardám korun. Drahé energie zhoršují také odbyt českého exportu v zahraničí. Slábnoucí zahraniční obchod spolu s masivním odlivem dividend z ČR nadále prohlubuje státní schodek. 

Inflace bude slábnout velmi pomalu

Přestože inflace v ČR ubrala na tempu, klesat bude jen velice pozvolna. Experti předpokládají inflaci nad 10 % ještě po celý rok 2023. V souvislosti s oslabením zahraničního obchodu ochabne také celkový ekonomický výkon Česka. Růst ekonomiky tak bude pravděpodobně záporný. Předběžné odhady počítají s poklesem české ekonomiky o 0,2 – 0,9 %. V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu také neustále se tenčící devizové rezervy ČNB, které podpírají korunu.

Měnová krize by dolehla na firmy i běžné spotřebitele

Měnovou krizi provází dramatické znehodnocení koruny vůči ostatním měnám. Devalvace  měny komplikuje import a došlo by k postupnému zdražení všeho zboží z dovozu. V konečném důsledku by devalvace měny znamenala zchudnutí všech, kteří korunu drží, a to prostřednictvím dovezené inflace.

Měnová krize by dále pro Česko znamenala ztrátu reputace rozvinuté ekonomiky, což by nahrálo nejrůznějším spekulantům. V případě, že by se predikce Nomury naplnila, musela by zasáhnout Česká národní banka. Logickým krokem by v tomto případě bylo zvyšování úrokových sazeb včetně dopadů na všechny trhy, které se sazbou ČNB řídí. Došlo by tak ke zdražení úvěrů a refixací domácnostem, ale i k útlumu ekonomiky a nárůstu nezaměstnanosti.

Čeští ekonomové krotí apokalyptické predikce 

Vysoký deficit veřejných financí, bilance běžného účtu a obchodní bilance pro Česko rozhodně nejsou pozitivní zprávou. Na druhé straně, Česká národní banka disponuje 3,2 bilionu korun devizových rezerv, což je trojnásobek toho, kolik měla před zavedením „kurzového závazku” v listopadu 2013. Pokud bude za letošní rok schodek běžného účtu platební bilance zhruba 320 miliard korun, vzhledem ke státním devizovým rezervám si oproti ostatním zemím, které jsou podle systému Damoklés ohroženy měnovou krizí, vedeme dobře.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská ovšem doplňuje, že je nutná jistá obezřetnost: „Důvěra finančních hráčů je v této nejisté době velmi křehká. Běžný účet vykazuje nejhorší výsledek od roku 2010. Vláda musí přesvědčit finanční trhy a své voliče, že to s rozpočtovou konsolidací a se zpomalováním růstu dluhu myslí vážně. ČNB by měla nasadit všechny možné nástroje včetně jasné komunikace na boj proti inflaci a rostoucím inflačním očekáváním. Problém ve vztahu k možné měnové krizi totiž spočívá v rostoucím dvojím schodku, a to schodku veřejných financí a toho obchodního.”

Podle českých expertů tak není důvod k panice. Přesto je dobré se připravit i na nejhorší scénář. Jak chránit své finance i v této turbulentní a nejisté době? Naučte se, jak správně investovat. Zveme vás do našeho výukového programu úspěšného investování.

Seznamte se s nabídkou školení Finmex academy

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Tiskové zprávy