Kryptoměny

Výkonný příkaz Joea Bidena je konečně před námi

soud a právo
Foto: pixabay.com, Tag: Soud

Vzhledem k tomu, že ruská samozvaná „speciální operace“ proti Ukrajině pokračuje, zůstávají ochromující hospodářské sankce hlavní zbraní západních mocností, jak čelit ruským vojenským akcím, aniž by došlo k ještě dramatičtější eskalaci. S rozvojem finanční ofenzívy NATO a spojenců zůstává hlavním zájmem politických představitelů zajistit, aby kolektivní Západ vystupoval jednotně.

Na globální kryptografický průmysl se neustále upírají podezřívavé pohledy, protože někteří zástupci státní moci jsou zřejmě utvrzeni ve svém přesvědčení, že digitální aktiva by mohla být slabým místem podkopávajícím účinnost sankčního tlaku.

Navzdory četným důkazům o opaku – včetně svědectví ředitele FBI v Kongresu – se objevují známky zvýšeného regulačního tlaku na účastníky kryptografického průmyslu, jakož i politické iniciativy, které zjevně využívají situace ke zpřísnění státní kontroly nad oběhem digitálních aktiv.

tezba kryptomen
Výkonný příkaz Joea Bidena je konečně před námi

Málokoho z těch, kdo sledují vývoj v oblasti kryptopolitiky, překvapila zpráva, že senátorka Spojených států Elizabeth Warrenová usilovně pracuje na návrhu zákona, který by na kryptografické burzy uvalil další požadavky na zveřejňování informací. Podle některých pozorovatelů mohl vojenský konflikt přispět také k tomu, že americký prezident Joe Biden konečně schválil dlouho očekávaný exekutivní příkaz o digitálních měnách.

Celovládní úsilí nařízeno

Existují dva vzájemně se vylučující názory na vztah mezi načasováním vydání Bidenova exekutivního příkazu a válkou na Ukrajině. Jeden z nich je, že směrnice byla připravena k vydání již v polovině nebo na konci února a že zaneprázdněnost administrativy konfliktem odsunula její vydání o několik týdnů. Další je, že obavy z prosazování protiruských sankcí vyvolaly dřívější vydání dokumentu, který by jinak mohl ležet na prezidentově stole ještě déle. V každém případě se napjatě očekávaný příkaz snesl na kryptografický průmysl s celkově příznivým přijetím.

Ukrajina přijímá dary v Bitcoinech, Ethereu a USDT

Během prvního týdne rusko-ukrajinské války oslovila ukrajinská vláda na Twitteru kryptografickou komunitu, aby získala finanční prostředky na podporu svých civilistů a vojáků. Ukrajina nyní začala přijímat jako dary bitcoiny (BTC), ethereum (ETH) a tether (USDT).

Mnoho zúčastněných stran a obhájců tohoto odvětví zůstalo obecně spokojeno s tím, že neobsahuje restriktivní formulace ani nadbytečné zdůrazňování rizik souvisejících s kryptoměnami. Klíčovým tématem příkazu je konsolidace vládního úsilí o řešení nové finanční reality v rámci působnosti jednotlivých agentur. Bude nařízeno nejméně 14 samostatných zpráv zabývajících se záležitostmi souvisejícími s kryptoměnami od různých agentur, přičemž většina z nich by měla být dodána do 90 až 180 dnů.

Celkově lze říci, že exekutivní příkaz pravděpodobně připraví půdu pro cílenější a koordinovanější federální dohled nad oblastí digitálních aktiv.

Evropská unie váhá ohledně proof-of-work

Evropský parlament má 14. března hlasovat o klíčové části kryptolegislativy: o regulačním rámci pro trhy s kryptoaktivy (Markets in Crypto Assets, MiCA). Jedním z největších sporných bodů přítomných v posledním návrhu bylo ustanovení, které si mnozí pozorovatelé vykládali jako cestu k zákazu těžby metodou proof-of-work (PoW) z ekologických důvodů. Zdálo se, že tato hrozba vyvanula, protože německý poslanec Stefan Berger minulý týden oznámil, že konečný návrh nebude obsahovat ustanovení o těžení.

Evropská komise chce vyřadit ruské banky z přeshraniční sítě SWIFT

Evropská komise odsoudila obléhání Ukrajiny ruským prezidentem Vladimirem Putinem a zároveň se zavázala přijmout řadu opatření k izolaci Ruska od mezinárodního finančního systému.

Několik hodin před hlasováním však vyšlo najevo, že formulace o požadované „minimální ekologické udržitelnosti“ těžby kryptoměn se do textu návrhu zákona vrátila. Zdá se, že na stole je nejhorší scénář, protože někteří evropští regulátoři jsou zřejmě odhodláni jít ve svém křížovém tažení proti těžbě PoW až na dřeň. Po skončení bylo jasno. PoW tedy důkaz prací zakázán nebude.

Kryptoměny v Koreji

V těsném souboji, který údajně rozhodlo méně než 1 % hlasů, byl za příštího prezidenta Jižní Koreje zvolen kandidát přátelský ke kryptoměnám Yoon Suk-yeol. Postoje kandidátů k regulaci digitálních aktiv mohly dost dobře rozhodnout nerozhodný výsledek.

Vzhledem k tomu, že kryptografie byla po celý minulý rok žhavým politickým tématem, jak Yoon, tak jeho protikandidát Lee Jae-myung formulovali v kampani postoje vstřícné ke kryptografii. Yoonovy sliby deregulovat odvětví digitálních aktiv a usnadnit rozvoj fintech sektoru v regionální velmoc mohly u mladších jihokorejských voličů rezonovat silněji než Leeho platforma.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny