Řekněte první tři slova, která vás napadnou, když se řekne Apple. Ty moje asi budou: iPhone, cool a krásné. Z toho je vidět, že snažení Applu vyvolávat v lidech emoce svými produkty je úspěšné. Alespoň ze 2/3. No a o té 1/3 se budeme dnes bavit. iPhone 7 Plus je už nějakou dobu na trhu a opět je to trhák. Spousta lidí po něm sahá, i přes jeho velikost, která je díky ne zrovna malým rámečkům výrazná. Sahá po něm, protože je nabitý technologiemi, které chtějí, sahá po něm, protože když ho vytáhnete z kapsy, vypadá zatraceně dobře a sahá po něm, protože Apple dokázal ospravedlnit onu absurdní cenovku, kterou na telefon přilepil.
Krása se snoubí s elegancí
Že to zní trošku jako klišé? Jo. Ale přesně tak to totiž je. Pokud se člověk na telefon kouká alespoň trošku jinak, než jako pouhé sluchátko, musí uznat, že Sedmička je krásná. Přišla o proužky antény na zádech, ty jsou tak ničím nerušená. Leda snad dvojicí čoček zadní kamery a bleskem. Zaoblené hrany kolem dokola telefonu padnou hezky do ruky. Problém je, že je telefon, aspoň jeho matně černá varianta, v ruce docela klouže. Jenže ruku na srdce, kolik z nás, když zaplatíme za telefon přes 25 tisíc korun, ho bude nosit bez obalu.
Když už mluvíme o hranách, projděme si je. Na té pravé najdeme jen vypínací tlačítko umístěné vzhledem k velikosti telefonu v docela ideální výšce, alespoň pro mě. Nahoře nic. Levá strana má tradiční přepínač hlasitého a tichého režimu, který, pokud jste někdy používali iPhone, jistě milujete stejně jako já. Pod ním tlačítka pro regulaci hlasitosti. Zbývá už jenom dolní hrana. Tam najdeme dvě mřížky reproduktorů (ve skutečnosti je reproduktor pouze pod jednou z nich) a Lightning konektor. Že něco chybí? Že je to 3,5 konektor na sluchátka? Ne ne, přesně takhle to totiž Apple chtěl. Jak je v titulku, Apple se kouká do budoucnosti. V ní vidí svět bez kabelů, a to znamená bezdrátová sluchátka. Zajímavé je, že sice vidí svět s bezdrátovými sluchátky, ale na bezdrátové nabíjení se nemyslelo. Škoda.
Velká změna se odehrála na přední straně zařízení, kde klasické Home tlačítko už není mechanické, už ho nikam nepromáčknete. Při jeho silnějším stisku ale dostanete jakousi „vibrační“ odezvu, která má právě stisk tlačítka připomínat. Ta se dá nastavit ve třech úrovních intenzity a po chvilce používání si na ni zvyknete. Mechanické tlačítko mi nechybělo. A proč, že se Apple tlačítka zbavil? Je to proto, že iPhone 7, potažmo 7 Plus se chlubí odolností IP67. Ta v praxi znamená, že telefon můžete ponořit do metrové hloubky až na půl hodiny. Jelikož se ale záruka na poškození vodou nevztahuje, doporučoval bych spíš považovat tuto odolnost za jakousi záložní, tedy, když vám telefon spadne do vany, nic se neděje, ale jako podvodní kameru bych ho neužíval. Na YouTube najdete spoustu videí, kde je právě voděodolnost/vodotěsnost nového iPhonu testována, nejčastější problémem, na který v těchto videích lidé naráží je zhoršení kvality reprodukovaného zvuku, zkrátka trvá, než se voda z reproduktoru dostane a ten tak chrčí.
Jen 3 GB RAM a přece se nezakucká
Když by dnes přišel Samsung s novou vlajkovou lodí, která by měla 3 GB operační paměti, svět a zákazníci se jim vysmějí. Apple si to ale dovolit může, jelikož systém iOS je oproti Androidu méně náročný na operační paměť a i touto na dnešní dobu průměrnou hodnotou si bohatě vystačí. Při používání se mi (a myslím, že ani vám) nestalo, že by se telefon zadrhl, nebo snad dokonce zasekl. Zkrátka vše funguje od prvního vyndání přístroje z krabičky. A přesně to na Apple milujeme, vše funguje.
Při tradiční Apple Keynote jsme slyšeli, že nový čip A10 je x-krát rychlejší a tak dále, to ještě nemusí nic znamenat, jedná se pouze o pěkné prohlášení na tiskovku. Realita je ovšem taková, že iPhone 7 je bleskurychlý telefon, který se nelekne ani nejnovějších her. Jediné, co bych mu z této oblasti vytkl je drobné přehřívání při velké zátěži. S tím ale musíme u kovového těla počítat.
Dalším velkým trhákem iPhonu 7 Plus je jistě kamera. Jenže letos se nejedná jenom o další přidání megapixelů, nebo vylepšený blesk. U modelu Plus totiž najdeme kamery hned dvě. Jedna má ohniskovou vzdálenost 28 mm, záběr z ní je tedy široký, světelnost f/1,8 a optickou stabilizaci a ta druhá má ohniskovou vzdálenost 56 mm. Jedná se tedy o jakýsi teleobjektiv. Díky tomu zvládne 7 Plus až dvojnásobný optický zoom. Dále pak přibližuje pouze digitálně, což se projevuje na zhoršení kvality použité fotografie. Vezmeme to postupně, fotky bez přiblížení, tedy ty focené 28 mm čočkou s optickou stabilizací jsou z těch nejlepších na trhu. Po přiblížení, tedy použití teleobjektivu je sice kvalita pořád dobrá, ale je náročnější udržet telefon bez chvění. Jak dané přiblížení vypadá můžete vidět na fotce níže.
Všechny fotky v plném rozlišení pak najdete zde:
Bez přiblížení, dvojnásobný zoom a trojnásobný zoom.
Jak je to s těmi sluchátky?
No, je to vlastně docela jednoduché, jak píšu v nadpisu, Apple se kouká do budoucnosti a dá se předpokládat, že budoucnost je bezdrátová. Otázka je, jestli jsme na onu budoucnost připraveni už dnes. Tedy pokud to řeknu jinak, jestli jsme všichni připraveni poslouchat hudbu bez drátu. Než se dostanu k bezdrátové variantě, řeknu, jakou máte drátovou alternativu. První možností je použít přibalené Earpods, které mají Lightning konektor. Kvalita samotných sluchátek, tedy i reprodukovaného zvuku je stejná, jako u těch s 3,5 jackem, tedy žádná sláva. Jako záložní, které máte hozené na dně batohu a vytáhnete je, jedině pokud na tří hodinové cestě zjistíte, že jiné nemáte poslouží, jinak je odložme stranou.
Druhá možnost je použít přibalenou redukci Lightning – 3,5 jack. Tu v ideálním případě nasadíte na svá oblíbená sluchátka (aby se neztratila) a fungujete tak, jako do teď. Tedy do okamžiku, než si iPhone řekne o nabíjení. Pak si budete muset vybrat pouze jedno z toho. Ano, dá se to řešit pomocí rozdvojek, které vám dají samostatní Lightning port a port na sluchátka, ale už se jedná o další redukci a to je otravné. Právě nyní si v Applu říkají: „tohle je naše chvíle“. Nyní se totiž dostáváme k bezdrátové variantě, kterou nyní bude Apple tlačit. Možností je opět mnoho v podobě bezdrátových Bluetooth sluchátek. Apple by vám nejradši prodal Airpods, jenže ty jsou hrozně drahé a momentálně těžko k sehnání.
Před Vánoci to vypadalo, že AirPods nebudou vůbec, pak se pár kousků objevilo. Jak to s dodáním AirPodů k zákazníkům bylo jsme napsali zde.
Apple fanoušci a kutilové vymysleli několik způsobů, jak poslouchat hudbu z iPhonu 7 (7 Plus) bez ztráty kvality na svých oblíbených drahých sluchátkách. Protože přiznejme si upřímně, poslech přes Bluetooth znamená kompresi a ta znamená ztrátu kvality. Jedním z nejzajímavějších řešení, na které jsem narazil je použití Airportu Express. Ten (pokud mluvíme o poslední generaci) obsahuje kvalitní DAC převodník a má výstup na sluchátka. Jednoduše tak stačí připojit vaše kvalitní sluchátka do něj a pak z iPhonu poslat zvuk přes bezdrátový Airplay do tohoto zařízení. Milovníci kvalitní hudby, bez komprese, ideálně ve formátu FLAC tak mají možnost si doma užívat kvalitní zvuk i ze svého iPhonu 7 Plus.
Co tedy vidí Apple v budoucnosti? Vidí tam svého typického zákazníka, takového, který má rád krásné produkty, které fungují ihned po vyndání z krabice. Ale také takového, kterého si vychová a to třeba právě na bezdrátový poslech hudby. A zatím to vypadá tak, že takovému zákazníkovi nevadí si za telefon v té konfiguraci, kterou jsme testovali, zaplatit 26 tisíc korun.
Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti T-Mobile.