Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Evolveo StrongPhone Q7 LTE – telefon do nepohody

Evolveo Q7 cover

Výrobce elektroniky Evolveo má ve svém portfoliu jenom pár telefonů. Žádný z nich ale nepatří mezi klasické kousky. Buď jsou to telefony takzvaně pro seniory, nebo se jedná o odolné mašinky, které vydrží kdejaké tvrdší zacházení. Jeden takový už naším testem prošel a nebyl špatný. Konkrétně jsme otestovali StrongPhone Q8, tak pokud jste o něm ještě nečetli, šup na to. Stejně jako Q8 má i tenhle model v názvu přízvisko LTE. Celým jménem se jmenuje Evolveo StrongPhone Q7 LTE.

Evovleo_Q7_title

Tady je StrongPhone Q7 jako doma

Vyrobený do boje

Qsedmička je vyrobená převážně z plastu, ale její vnitřní ochranný rám SolidStone je vyrobený technologií s použitím hořčíku. Telefon nemá tvar úplného obdélníku, jeho rohy jsou zkosené. Na bocích najdeme hliníkové plíšky, které je možné vyměnit. V balení najdeme dvoje, jedny červené, druhé stříbrné. Jestli to má nějaký význam, nebo se jedná o samoúčelnou věc, to nechám na vás. Na rozdíl od Q8 jsou zde klasicky sundavací záda. Ty jsou z relativně tenkého plastu s karbonovou texturou na povrchu. Na svém místě ale sedí dobře a nebál bych se, že i po častějším sundavání se na tom něco změní. Ochranný rám dává telefonu dostatečnou tuhost, takže při mačkání, nebo kroucení nevrže.

Musíme vzít v úvahu, že telefon není žádný salónní typ, takže tomu odpovídá i tloušťka zařízení a jeho celkové rozměry. Na výšku má 144 mm, na šířku 74 mm a tlustý je 13 mm. To je hodnota, na kterou dnes už nejsme zvyklí, před pár lety by ale byl rekordmanem. Když záda telefonu sundáme, a nejde to úplně snadno, můžeme vložit až dvě SIM karty formátu microSIM a microSD kartu. Záda je třeba pečlivě nacvaknout zpět a opakovaně zkontrolovat. Jenom tak totiž telefon může dostát své reputaci potápěče a naplnit příslib certifikace IP68. Podle té totiž vydrží až 40 minut v hloubce 1,2 metru. A to se může hodit. Na rozdíl od Q8 zde nenajdeme žádné gumové krytky konektorů. Oba konektory, microUSB i sluchátkový, mají totiž voděodolnou úpravu.

Na přední straně je displej, který kryje sklo Gorilla Glass 4. Pod ním ale nenajdeme klasická androidí tlačítka. Přesto tam nějaká tlačítka jsou. Jsou to hardwarová tlačítka Power a Přijmout a Odmítnout hovor. To ovšem vyvolává jeden problém. Přestože tlačítko pro přijetí hovoru, které můžeme stisknout i v pletených palčácích od babičky chválíme, umístění vypínacího tlačítka je nešťastné. Během testu jsem si soustavně vypínal obrazovku ve chvíli, kdy jsem se pouze chtěl vrátit na tu domovskou. Návyk, že tlačítko pod displejem uprostřed slouží právě k tomu, je totiž překvapivě silný. Kromě tlačítek na úpravu hlasitosti najdeme na telefonu ještě jedno fyzické tlačítko. Jmenuje se SOS a jak už název napovídá, slouží k přivolání pomoci v případě potřeby. Můžete si navolit, co se po jeho stisknutí má stát (odeslání SMS, vytočení čísla, atd…)

Displej nenadchne

Jak už bylo řečeno, displej je krytý ochranným sklem. Sklo kryje 4,7 palce velký IPS panel s rozlišením pouze 1280 x 720. Tentokrát ono pouze není ani v uvozovkách, jelikož v dnešní době už je toto rozlišení zkrátka málo. Díky použité technologii IPS jsou aspoň velmi slušné pozorovací úhly a také podání barev je nad očekávání dobré. Také si displej velice slušně dokáže přizpůsobovat jas podle intenzity okolního osvětlení. Pokud budete telefon používat v rukavicích, oceníte režim právě k tomu uzpůsobený. Také je možné displej zapnout dvojitým poklepáním, ale tahle funkce se mi nezdála příliš spolehlivá, často telefon zareagoval až na druhý, nebo třetí pokus.

Hardware a baterie

Výkon tomuhle StrongPhonu dodává Qualcomm Snapdragon 210. Je to čtyřjádrový procesor taktovaný na 1,1 GHz. K němu je tu 1 GB operační paměti a 8 GB na vnitřním úložišti, které lze rozšířit až o dalších 64 GB. To, že se nejedná o nejsilnější mašinu je jasné, stačí to ale na běžné použití? Nejspíš ano, přestože si s telefonem nezahrajete nejnovější hry, tak základní úkony s telefonem zvládnete. Uživatelské prostředí běží bez větších záseků, což se občas nevidí ani u silnějších zařízení. Je to zřejmě dáno tím, že Evolveo telefon nepřeplácalo hromadou zbytečného bloatwaru. Naopak, některé aplikace, které bychom čekali, vyloženě chybí. Namátkou je to sada aplikací Play, kromě vlastního Obchodu. Taky tu není aplikace na Youtube, Google Disk a dokonce ani GMail. Jistě, můžete si je stáhnout, ale proč tam nejsou, to je mi záhadou.

Fotoaparát na zadní straně má 8 MPx a snímač Samsung ISOCELL. U fotoaparátu je LED blesk pro focení za šera. Na přední straně je fotoaparát s rozlišením pouze 2 MPx. Zadní kamera dokáže natáčet video v HD kvalitě. Celkově se dá říct, že focení zde bude spíše záložního charakteru. Fotky totiž nemají přílišnou kvalitu a občas mají neodpovídající zbarvení.

Baterie v zařízení má kapacitu 3000 mAh. To je slušná hodnota a telefon díky tomu, že nemá nějak oslnivý výkon a relativně malý displej vydrží s klidem dva dny. Pokud bude jeho majitel, třeba takový horolezec méně fotit výhledy z vrcholů, snadno se dostane na tři dny výdrže na jedno nabití. Jakmile ale telefon vybije, čeká ho celkem dlouhé nabíjení, trvající 3 až 4 hodiny.

Evolveo_Q7 (3)

Fotoaparát, největší slabina StrongPhonu

Za kolik to všechno je a stojí to za ty peníze?

Telefon je momentálně dostupný za průměrnou cenu lehce překračující 7 tisíc korun. Za tyhle peníze dostane zákazník poctivě vyrobený outdoorový telefon, s relativně dostatečným výkonem a parádní výdrží. Největší slabinou je fotoaparát, ale pokud se bez toho někdo dokáže obejít, bude s telefonem spokojený. Velkým bonusem je podpora LTE. Bez něho by měl telefon na dnešní dobu obtížně překonatelný hendikep.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Mám q8 asi 3 měsíce funguje v pohodě, ale před týdnem mě vyklouzl z ruky a po pádu na štěrk praskl displej takže odolnost žádná! Samozdřejmě servis i výrobce uvadějí, že se to může stát ale je o mechanické poškození mimo záruku, takže mám problém, oprava mě bude stát 4000 kč. Podotýkám, že telefon spadl z cca 120cm. Předtím jsem měl CAT B 15 a ten zažil hromadu pádů a z větší výšky a funguje pořád. Tak nevím je to tak na zahodit q8 a koupit jiný telefon.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony