Řada A je u Samsungu řazena těsně pod vrchol. Meziroční posun u ní byl ale mnohem výraznější, než u modelu S, který je vlajkovou lodí. Pokud vás loňské modely z této řady nechávali chladnými, chápu to. Byly nemastné, neslané. Letošní Áčka jsou na tom ale naprosto jinak. Jak už jsem psal v recenzi modelu A5, i A3 působí dojmem, na který by byly hrdé leckteré vlajkové lodě jiných výrobců. Velice dobrá výbava, prvky, které byste od tak malého telefonu nečekali a cena, která je více než adekvátní.
A3 je k dostání v několika barvách podobně, jako její větší sestra A5. My jsme měli k testu barvu, která se dá popsat jako mentolová, a i když by to na první pohled nebyla moje volba, nakonec mi docela padla do oka. Je neotřelá a vynikne. Což je dobře. A3 je krásný telefon s velikostí displeje, která bude vyhovovat ženám. Příjemně zaoblené hrany jsou příjemná změna od loňského roku. Telefon se dobře drží a úchop je jistý.
Rámeček s hardwarovým tlačítkem Domů
Konstrukce je pro Samsung typická, rámeček s hardwarovým tlačítkem Domů a dvěma senzorovými po stranách. Pod tlačítkem domů je opět ukrytý senzor otisků prstů. Ten není sice nijak překvapivě rychlý, ale je spolehlivý a slouží dobře. Telefon je kromě kovových hran vyroben ze skla. Asi nejvíc mě ale u A3 potěšil zvolený nabíjecí konektor. USB-C u takhle „malého“ telefonu je nezvyk, ale velmi příjemné překvapení. Je vidět, že Samsung tlačí na použití tohoto standardu i mimo nejvyšší model.
Displej zařízení má pouze 4,7 palce, ale to by bylo v pořádku. Koneckonců, telefon si budou kupovat převážně ženy a nenároční uživatelé, ale rozlišení 1280 x 720 px je věc, kterou Samsungu nemůžeme odpustit, ani v této cenové hladině. Použití FullHD displeje by cenu sice navýšilo, ale telefon by pozvedlo vysoko nad konkurenci. Takže tady jednoznačně palec dolů, bohužel to nezachrání ani SuperAMOLED displej, který má skvělou černou a opravdu dobré pozorovací úhly.
Osmijádrový procesor od Samsungu Exynos 7 a 2 GB RAM
Á-Trojku pohání osmijádrový procesor od Samsungu Exynos 7 a 2 GB RAM. Na první pohled jsem si říkal, že tolik operační paměti s mým provozem a používáním telefonu nemůže stačit, ale tady mě Samsung opět překvapil. Vše běhalo rozumně plynule, pokud jsem myslel na to, jaký telefon používám a čas od času pozavíral nepoužívané aplikace. A jdeme zase chválit, u A3 je k tomu totiž důvod. Telefon seženete za cenu kolem 6 tisíc korun a za tyhle peníze dostat certifikaci IP68, což je téměř nevídané.
Pokud půjdeme po telefonu dále, budeme se ptát na fotoaparát, ten má rozlišení 13 MPx a je schopen nahrávat FullHD video s 30 fps. Tady vychází srovnání s S7 silně v neprospěch A3. Jenže je to pochopitelné. V téhle cenové hladině se zkrátka ani nové modely nemohou rovnat rok, někdy i dva roky starým vlajkovým lodím. Pokud tedy chcete lepší zařízení na focení, sáhněte po modelu A5, který je na tom výrazně lépe.
Softwarově se bavíme prakticky o tom samém, co dnes najdeme v každém Samsungu. Trošku zklamání je použití staršího Androidu 6.0 Marhsmallow, to ale Samsung dotahuje prostředím Touchwiz, které vychází z nejnovější verze nasazené na strojích se systémem ve verzi 7. Touchwiz ušel za dobu své existence podobnou cestu jako celý Android a dnes je to velice příjemné prostředí, s kterým Samsung dodává téměř minimální množství bloatwaru. Za zmínku rozhodně stojí správce souborů od Samsungu, který je velice povedený. Hezky zpracované je také nastavení telefonu, které Samsungu rozřadil to různých kategorií, vše je tak rychleji k nalezení.
Celkově se dá říct, že Galaxy A3 (2017) je hodně muziky za relativně málo peněz. Když uvážíme kvalitní zpracování, dostatečný výkon, certifikaci IP68 je cena víc než adekvátní s tím, že je jedinou vadou na kráse je nižší rozlišení displeje. Musíme tedy doufat, že to Samsung v příštím roce napraví.