InternetZe světa IT

Recenze: Skoropevná mobilní síť na doma i na chatu od Vodafonu

Wi Fi doma i na chatu Vodafone

Internet vládne světem. Mobilní, pevný ale i sdílený internet pomocí Wi-Fi hotspotu je denní rutinou každého z nás. Dnes si už pomocí internetu objednáte i rohlíky domů. Každý z operátorů si je této skutečnosti vědom a FUP v mobilním průmyslu hraje poměrně velkou komoditu. V této recenzi se však podíváme na pevnou, ale prakticky i mobilní technologii. Vodafone nabízí na chatu, ale i do domácnosti internet pomocí mobilní sítě. Mapa pokrytí je poměrně hustá, vyzkoušíte ho?

Užívejte si internet naplno. Stahování 8 Mb/s, odesílání 4 Mb/s a v noci neomezenou rychlostí. Ve většině případů vaše surfování nijak neomezujeme. Při prohlížení webových stránek, sociálních sítí, přijímání a odesílání e-mailů nebo třeba při internetovém volání (Skype, Google Hangouts apod.) vám internet vždy poběží maximální rychlostí. Tak zní první slova na stránkách společnosti.

fullsizeoutput 1d3

Wi-Fi síť na doma i na chatu od Vodafonu (Huawei LTE CPE B310)

Jak se účtují data, co obnáší FUP a co data čeká po jeho překročení?

Jak surfovat a mám nějaká omezení? Pokud si budete prohlížet email, brouzdat na internetu, ale i volat, Vodafone data neomezuje. Pokud však budete internet používat na stahování filmů, torrentů – čeká na vás limit 30 GB. Jeho čerpání lze ověřit klasicky ve službě Můj Vodafone. Po dosažení limitu stahovaných dat prý mohou rychlost stahování i odesílání dat omezit na 256 kbit/s. Stahování a odesílání datových souborů velkých objemů se počítá do FUPu. Společnost však informuje, že k omezení rychlosti nemusí dojít, pokud je kapacita sítě v dané lokalitě dostačující.

Získali jsme ocenění za nejrychlejší 4G LTE síť od serveru DSL za rok 2016. Průměrná rychlost stoupla na 30,3 Mb/s, což je 15% nárůst oproti roku 2015

I tak bude 30 GB limit stačit většině uživatelů, kteří jsou zvyklí mít doma internet s pevným připojením. Za data po překročení 30 GB vám samozřejmě nebudeme účtovat nic navíc. V čase od 0:00 do 6:00 hodin můžete s Připojením bez kabelu+ stahovat a odesílat data bez omezení rychlosti, záleží jen na kapacitě sítě.

Modem splňuje moderní standardy, co mu ale chybí je 5 GHz norma IEEE 802.11ac

Wi-Fi modem Huawei LTE CPE B310, tedy aktuálně dodávaný modem, je zařízení, které kromě modemu obsahuje celou domácí bránu, včetně směrovače a firewallu. Podporuje všechny technologie a pásma, na kterých běží náš 4G LTE i 3G internet. Zařízení je přenosné, můžete jej zapojit do zásuvky doma, na chatě nebo třeba v kanceláři. K Wi-Fi modemu můžete připojit až 32 zařízení přes bezdrátovou síť, další přístroj pomocí ethernetového kabelu. Modem lze jednoduše a pohodlně spravovat jak přes mobilní aplikaci Huawei HiLink, která je dostupná pro operační systémy Android i iOS, tak klasicky přes webové rozhraní na stránkách Vodafonu. Návod, jak modem nainstalovat a zprovoznit naleznete v tomto jednoduchém návodu na Youtube.

Připojte se k modemu přes Wi-Fi nebo síťovým kabelem a zadejte do prohlížeče adresu http://192.168.8.1

K tomuto modemu však máme malou vítku, nesplňuje standard Wi-Fi v normě IEEE 802.11ac, budete se muset spokojit pouze s IEEE 802.11b/g/n. Tyto sítě jsou poměrně zarušené vzhedem k velkému počtu zařízení. Pokud se budeme bavit o vlajkovém zařízení, co společnost nabízí, standard 5 GHz pásma by měl být již agregován. S tím souvisí i cena, která odpovídá produktům již 5 GHz standard obsahující. Na síti se modem choval stabilně, avšak ranní provoz s rychlostí 70 Mbps brzdil právě zmíněný Wi-Fi modul.

Naměřené rychlosti mobilního internetu – den, noc a zatíženo HD streamem z Youtube (Plzeň):

Rychlost Vodafone po 2400

Naměřená rychlost od 24:00 do 06:00 – Down 56 Mbps (max. 70 Mbps, Wi-Fi), UP 47 Mbps

Vodafone internet den provoz

Naměřená rychlost přes den – linka Down 7.7 Mbps, UP 3.9 Mbps (Wi-Fi)

Vodafone internet zatizeno HD

Naměřená rychlost při streamu HD videa z Youtube – Down 6.7 Mbps, UP 3.8 Mbps (Wi-Fi)

Kabel Vodafone

Naměřená rychlost po kabelu po 24:00 – Down 126 Mbps, UP 46 Mbps (LAN)

Technické specifikace modemu Huawei LTE CPE B310:

 • Rozměry: 126 x 181 x 36 mm
 • Hmotnost: 226 gramů
 • Standardy Wi-Fi: 802.11 b/g/n
 • Podpora externí antény
 • Balení: modem, ethernetový kabel, napájecí adaptér, manuál

Smlouva? Podmínky? Cena? Co na co máte právo a závěr

První zelený operátor je nakloněný zákazníkům. Věříme, že budete spokojeni, proto vám dáváme záruku 30 dnů na vrácení modemu a odstoupení od smlouvy k datovému tarifu. Zboží můžete vrátit bez udání důvodu, a to osobně v prodejně nebo prostřednictvím České pošty. Cena měsíčního paušálu je 449 Kč včetně DPH, cena modemu je rozložena do splátek 24x 100 Kč (při podepsání 1 Kč za modem). Bez smlouvy modem vyjde na 3 777 Kč, cena měsíčního „paušálu“ bez smlouvy pak 554 Kč. Modem si můžete vyzvednou na více jak 117 prodenách po celé České republice.

Zkušenosti s tímto modemem jsou víceméně kladné, splní vše, co od něj očekáváte. Pokud jste nenáročný uživatel s občasným brouzdáním na internetu, a chcete sdílenou síť přenášet, třeba na chatu, určitě si modem spolu ze službou zamilujete. Nevýhodou pro náročnější uživatele může být pomalý standard Wi-Fi (zarušené 2,4 GHz pásmo), limitní datový balíček, což se u mobilního modemu dá očekávat. Za zapůjčení děkujeme společnosti Vodafone.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

6 Komentáře

 1. No hezká reklama, ale dojmy z používání žádné. Je FUP při „běžném“ používání internetu použitelný? Jak moc a co se vám v praxi zpomalilo? Byli po zpomalení funkční Youtube videa alespoň v nižším rozlišení? Jak se připojení chová v nižší úrovni signálu? Rychlost jste měřil přes kabel nebo přes Wi-Fi? Bohužel mi jako čtenářovi nedáváte jiné informace, než jaké se dočtu na oficiálních stránkách Vodafonu, což je škoda. Z praktického používání jste totiž nezmínil vůbec nic. Zkopírovat text ze stránek prodejce nebylo moc obtížné.

  1. Fajn den Honzo, nejedná se o reklamu ale o obecnou recenzi služby od Vodafone. Samozřejmě, že je FUP použitelný, jelikož se běžné surfování do FUPu nepočítá, což jsme napsali. Zpomalení je jen na uvážení společnosti a datového vytížení v oblasti, kde internet používáte – odpověď taktéž najdete v článku. Rychlost je měřena po Wi-Fi, což je také zmíněno. Zkuste recenzi dočíst až do konce a určitě informace najdete. Citace z oficiálních stránek jsou označeny. S pozdravem Martin Kohout, webmaster FreeBit.cz.

 2. „Zpomalení je jen na uvážení společnosti a datového vytížení v oblasti“. Jakou máte zkušenost vy se zpomalením internetu? Nastalo? A dovolím si poznámku, HTTPS protokol se do limitu započítává taktéž, a tento protokol používá i spoustu „běžných“ stránek, které se pak taktéž zpomalují. Mimochodem, i tyto stránky se mi načetli přes HTTPS. Už jen kvůli tomuto tvrzení, které tu propagujete, článek považuji jen za hloupou reklamu.

  1. Hezký den Honzo, jakou má souvislost HTTPS na magazínu s FUPem? Je jasně řečeno, že se data pro běžné surfování nezapočítávají do FUP pro tento mobilní internet. Ano, nedávno jsme přecházeli na HTTPS protokol, abychom byli také „secure“. Pokud si myslíte, že se jedná o reklamu, bohužel, o reklamu se nejedná. Produkt jsme dostali k zapůjčení, jako každá jiná redakce. To bychom pak nesměli psát o ničem. S pozdravem Martin Kohout, webmaster Freebit.cz

 3. Ano, jak píšete, „běžné“ surfování po netu Vodafone nijak nezpomaluje, tím má však Vodafone namysli HTTP. HTTPS se však nejen započítává do FUPu, ale tudíš se i zpomaluje. Z toho je vyjmuto pouze Facebook, Mail a jiné vyjmenované i na stránkách operátora. To si ostatně můžete přečíst i tu https://www.vodafone.cz/podminky/podminky-doplnkovych-sluzeb/podminky-sluzby-pripojeni-bez-kabelu-uci1/ pro uvedení na pravou míru. Dole v tabulce je uvedeno co vše je omezováno. Dovolím si citovat „Aplikace a protokoly pro zabezpečení síťové komunikace (např. IKE, IPSEC, SSL, HTTPS)“ I z důvodu toho, že toto stále popíráte, se mi vaše recenze jeví jako vysoce neprofesionální, nic ve zlém.

  1. Hezký den, pořád se ale bavíme o tom, že tato komunikace může ale také nemusí být zpomalena. Informace prověříme, díky za podnět. S pozdravem Martin Kohout, webmaster Freebit.cz

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Internet