Internet

Scuk.cz je online místo farmářských prodejců potravin

scuk logo freebit
Foto: Scuk

Mottem platformy Scuk je „jídlo spojuje“. Co všechno se dá na tomto online prostoru pro milovníky jídla najít?

Filosofie platformy Scuk

Platforma je dnes v podstatě jakýmsi virtuálním tržištěm, kde je možné nakupovat. Původně Scuk, založený Martinem Kucielem, který vede populární foodblog Cuketka, obsahoval databázi gastronomických podniků s recenzemi.

S rokem 2018 však přišla proměna. Novým vlastníkem se stal Kamil Demuth a web se zaměřil primárně na nakupování, a to tuzemských potravin. Vybírat můžete ovoce, zeleninu, maso, ale také mléčné výrobky. Coby vzor posloužil francouzský start up La Ruche qui dit Oui, který se stal velmi úspěšným projektem v celé západní Evropě.

Scuk si především klade za cíl pomáhat drobným lokálním producentům. Aktivně je podporuje možností zveřejnit příběh svého podnikání. Tím zlepšuje jejich „startovní pozici“, kterou by měli jinak v tradičním prodeji poměrně obtížnou.

Scuk.cz je online místo farmářských prodejců
Scuk je online místo farmářských prodejců (Foto: Scuk.cz)

A samozřejmě Scuk podzvihuje v konečném důsledku i situaci kupujících. Místní farmáře a další drobné podnikatele jim přibližuje. Objednat si online může naprosto každý bez ohledu na to, zda bydlí na venkově či ve velkoměstě. Současně se tak zájemci dostanou k potravinám, které by v běžných obchodech neměli šanci sehnat.

Jak funguje Scuk ekonomicky

Přímá cesta od producenta ke konzumentovi současně nejen napomáhá dostupnosti, ale i snižuje náklady. Pro dopravu zboží není zapotřebí žádných zprostředkovatelů. K úspoře při nakupování pomáhá i koncept skupinového nakupování, který náklady efektivně rozděluje.

Ekonomický aspekt se navíc propisuje ještě do jednoho dopadu Scuku: Prostředky, které nakupující utratí, zůstanou v regionu. To vede k jeho rozvoji. Koncentrace na určitou lokaci současně pomáhá budovat v těchto oblastech soudržnou komunitu lidí, kteří se znají, mají k sobě blízko a sdílí podobný náhled.

K ekonomice provozu Scuku je nutné dodat, že prodejci si cenu zboží mohou stanovovat sami a Scuk je žádným způsobem nelimituje kvůli dodávce jednotlivých položek. Pokud aktuálně nejsou dostupné, farmář za to pochopitelně není nikterak postižen.

Kvalita zboží na Scuku

Jedním ze stěžejních atributů je udržitelnost. Potraviny by měly být produkovány tak, aby se musela používat chemie jen v nejnutnější možné míře a minimalizoval se tím dopad na životní prostředí. Snahou dodavatelů je dodržovat také etické principy v chovu zvířat, o která je postaráno s maximální péčí.

Dále se nadbytečná chemie nepoužívá ani při dalším zpracování potravin. Vzhledem k zachování trvanlivosti a požadované kvality nicméně produkty zcela bez „éček“ vyprodukovat nelze, pozor. Dále je v nabídce zařazena i ekologická drogerie a potřeby do domácnosti. Stálým úkolem je pro tým této platformy také zajistit postupem času menší využívání jednorázových obalů, především z plastu.

Zboží je tedy kvalitní a jeho nezávadnost je kontrolována. Ostatně dodavatelé se zavazují k dodržování kodexu kvality. Samotný spotřebitel se může u zboží řídit nejrůznějšími štítky, jako je například bio nebo fair trade.

Nakupování na Scuku

Nakupování je možné prostřednictvím jednotlivých skupin. Ty mají svá výdejní místa. Do těchto výdejen můžete využít dopravu zdarma. Nejbližší místo vhodné pro odběr nákupu najdete prostřednictvím webu.

Jednotnou objednávku vždy zakládá osoba, která se nazývá Scukař. To je vlastně jakýsi organizátor, který zbytek skupinky ke svému nákupu přizve. Členem se v této fázi může stát každý, kdo má zájem. Následně také Scukař vyzvedne celý nákup v určený čas na smluveném místě a jednotlivé položky distribuuje mezi ostatní. Za to mu náleží navíc určitá provize.

Vzorem pro tento koncept byly farmářské trhy. Každé nakupování se tak do určité míry podobá malému společenskému setkání a z původní realizace v online prostoru získává mnohem hlubší přesah.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet