InternetMobilní telefonyZe světa IT

Je opravdu šedý dovoz matně šedý?

Huawei P8 Mobil 1

Často se mi stává, že se občas podívám na ceny telefonů a nestačím se divit, s jakými sumami přichází některé česky mluvící eshopy. Článek bude klíčově zaměřen na šedý dovoz, který se u našich eshopů jak se říká vryl pod kůži.

Ten nabízí tohle onen zase tohle, ale vše je zaměřené na zisk, který doprovází celý tento mobilní business. Začíná to asi takto. Přijdu na jakýkoliv webový portál, který shromažďuje informace z českých eshopů a kliknu na seřadit podle ceny. To je v tomto prostředí ta největší chyba, kterou můžete udělat. Tímto jste si řekli totiž o šedý dovoz, který primárně láká hlavně cenou, jež je někdy v řádech tisíců korun pod bodem oficiálního prodeje.

A jak se v tomto případě pozná šedý dovoz?

A jak se v tomto případě pozná šedý dovoz? Jednoduše. V první řadě se podívejte na krabici výrobku, zde je možnost poznat neoficiální dovoz jako první. Krabice totiž nevlastní loga, která by měla na svém triku mít. Druhým prvkem, který ukazuje na tzv. šedivku je absence českého manuálu, jež musí prodejce zajistit a měl by být přiložený u každého výrobku distribuovaného v České republice. Specialitou našich eshopů je také do popisku uvést – distribuce pro státy EU, zde je neoficiální dovoz zaručen.

Českou distribuci poznáte také mimo jiné malou samolepkou pod baterií, která zkratkou označuje stát, pro který byl telefon určen. Směrodatně lze také eliminovat šedý dovoz přímo u oficiálního distributora pomocí unikátního IMEI, který je přiřazen ke každému telefonu.

Pro prodejce i kupující je lákadlem samozřejmě nízká cena šedého mobilu, kterou během sekundy poženou do nebeských výšin, i tak se ale drží v rámci trhu na nízké cenové hladině. Můžete se tak setkat s mobilem třeba z Polska, který samozřejmě nepodporuje češtinu, ta tam určitě byla nahrána v nějakém z  neautorizovaných servisů právě v naší zemi. Telefony určené pro EU trh mají v sobě určitě na výběr z několika evropských jazyků, to ale není vodítkem proto, aby byl telefon z oficiální české distribuce.

Jednoduše proto, že se jich výrobce zřekne

Proč jsou tzv. šedé telefony tak levné? Jednoduše proto, že se jich výrobce zřekne. Každá oprava totiž s sebou nese náklady a strčit tak nějakému prodejci do ruky telefon a říci, máš to levnější, starej se tedy o kompletní servis a mi od toho dáváme ruce pryč. Na druhou stranu má prodejce povinnost na zboží podávat dvouletou záruku, což je pro některé eshopy velký problém, poté se staví do pozice výrobce a od opravy velice rychle dávají ruce pryč.

Je opravdu šedý dovoz matně šedý?

Je opravdu šedý dovoz matně šedý?

„Někteří prodejci mají v obchodních podmínkách na reklamaci vyhrazenou delší dobu, někteří se snaží reklamacím vyhýbat,“ říká Tomáš Hodboď ze srovnávače cen Heureka.cz. Dodává, že jsou však i prodejci, kteří zboží ze šedého dovozu bez problémů reklamují na své náklady. Vyřizují reklamace včas a zákazník tak není nijak omezen. Pokud by si ale chtěl kupující předmět ze šedého dovozu nechat opravit v autorizovaném servisu, bude si tuto opravu hradit sám.

Jedna z otázek je, nespadl vám telefon do vody či na zem

Většinou se stává, že si kupující ani neuvědomuje, že si zakoupil telefon z neoficiální distribuce. A třeba na to ani nepřijde, tedy do té doby, než bude nucen navštívit prodejce a oznámit mu, že už jeho smartphone nejeví známky života.

Jedna z otázek je, nespadl vám telefon do vody či na zem? Poté následuje rozuzlení, spadl na zem, tedy je vidět odřenina. V tomto kole se řadíte do pozice prohrávajícího a nezbývá vám, než se pustit do sporu přes soudního znalce, který vyvrátí, že se s telefonem nic nestalo, a že je vada na kráse zapříčiněna jen častým vytahováním z pouzdra či kapsy. Teoreticky, pokud zakoupíš telefon přes internet, máš do 14 dnů právo ho vrátit bez udání důvodu. Mohl bych zde jmenovat spoustu eshopů, které nejsou svojí šedivou pověstí zrovna proslaveni, ale seznam by byl asi nekonečný, protože každým dnem takovéto levné krámečky umírají, ještě dříve, než jsou vůbec spuštěné.

Téma šedého prodeje je taktéž decentně spjato s brandovanými a nebrandovanými telefony. My si zde v rychlosti představíme tyto dva pojmy.

  • Brandovaný telefon – telefon, jehož firmware je upraven pro potřeby operátora – tapety, úvodní logo operátora, animace či úvodní melodie.
  • Nebrandovaný telefon – mobil, který není nijak speciálně upravován pro požadavky operátora.

Výslovně doporučuji zakupovat výrobky od oficiálních distributorů, protože jen tehdy máte v ruce eso v podobě solidního obchodu, reklamace a plnohodnotného servisu. Nekupujte zajíce v pytli. Máte-li zkušenosti s šedým dovozem, podělte se o ně do komentářů, budeme jen rádi. Děkujeme.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

2 Comments

  1. V jednom nejmenovaném internetovém obchodě jsem si zakoupil Nokii 3410 s německou krabicí sítě O2. Manuál v němčině. V češtině také – vytištěný z PDF souboru ze stránky výrobce. A byla u toho neoriginální baterka, kterou mi poslali až na druhý pokus. První pokus byl mobil bez baterie. Prozatím mobil funguje bezchybně, takže v šedém dovozu nevidím problém.

  2. Já bych v „šedém“ dovozu ze států EU neviděl vůbec žádný problém, protože pokud se jedná o renomovanou solidní značku, tak autorizovaný servis Vám to v záruce opraví, protože většina se chlubí Evropskou zárukou (u elektroniky i světovou). Jde jen o to si v Anglii, Lucembursku atd nekoupit nějákého pochybného Číňana. Se Sonym to třeba funguje bezvadně.
    J.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet