Ze světa IT

Set-top-box pro DVB-T2 vysílání je na světě, jak to opravdu bude?

Foto: DVB-T2
Foto » DVB-T2

Kdy začne vysílání DVB-T2Česko v roce 2020 zahltí nový standard digitální komunikace v podobě vysílání DVB-T2 (z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial). Stejně jako z přechodu na digitální vysílání z analogového budeme potřebovat zařízení, které nám nové vysílání dekóduje. Buďto budeme spoléhat, že naše nová televize již podporuje DVB-T2 a kodek H.265 HEVC, nebo sáhneme do kapsy a novou televizi podporující T2 si zakoupíme.

Levnější variantou je opět setobox, který nám samotný digitální signál dekóduje a do TV pustí již pomocí SCART nebo HDMI kabelu samotný obraz. Pokud používáte například kabelovou televizi DVB-C nebo satelitní televizi DVB-S, změna se vás samozřejmě netýká.

V Česku i Německu se bude vysílat ve vyspělejším kódování H.265 HEVC, takže si u německých hranic opět někteří vychutnají příjem zahraničního vysílání. Pro některé je to menší zpestření programové nabídky. To je samo o sobě dobře, HEVC je velmi kompresní kódování, které může nabídnout lepší kvalitu obrazu při stejném datovém toku (oproti H.264), nebo stejnou kvalitu obrazu při datovém toku nižším. To, co nás jistě zajímá jsou možnosti a kvalita obrazu.

Nový „superkodek“ nabídne podporu až 8K UHD videa s rozlišením 8 192 x 4 320 pixelů. Pro terestriální, tedy pozemní vysílání se budeme muset spokojit s HD rozlišením – 1280 x 720 pixelů. Možná, že nám časem vysílače do obýváků dopraví i Full HD – 1920 x 1080 pixelů.

Setobox pro DVB-T2
Set-top-box pro DVB-T2 vysílání je na světě, jak to opravdu bude?

Kdy se začne DVB-T2 vysílat, kdy skončí DVB-T?

Přesná data ještě nejsou k dispozici ale dle posledních informací se mají nové MUXY s DVB-T dvojou oficiálně objevovat již v říjnu 2016. Vypnutí stávající pozemní sítě má proběhnout koncem roku 2020. Do té doby je nutné si zakoupit zařízení s podporou nového standardu pro digitální pozemní vysílání. Pokud bydlíte v okolí Prahy, můžete si na 50. kanálu naladit vysílač Praha Žižkov. Jedná se však o experimentální vysílání. Těch se na území ČR spustilo více.

Jaký set-top-box pro vysílání ve standardu DVB-T2 H.265?

Pro příjem televizního vysílání budete s největší pravděpodobností potřebovat i nový setobox. Pro příjem je nutné si pořídit setobox s podporou kodování H.265 HEVC. Pozor, na trhu se objevují i setoboxy s kodovaním H.264, ty u nás nebude možné využít. Na výrobku musí být jasně dáno, že podporuje DVB-T2 a výše zmíněný kodek pro demodulaci přijímaného signálu z pozemního vysílače.

Ověření kompatibility není úplně snadné. Logo DVB-T2 na krabici přístroje nebo v návodu k obsluze ještě neznamená, že si přístroj s budoucím českým T2 vysíláním poradí. Některé modely u DVB-T2 dokáží dekódovat jen formát MPEG4/H.264 AVC, ve kterém se však v ČR vysílat rozhodně nebude. Jak zapojit nový setobox? To už snad dnes zvládne každý. Nebo můžete nakouknout do návodu od výrobce.

Není to historie, rozvoj DVB-T2 v ČR je velký

V květnu 2010 se uskutečnil historicky první test DVB-T2 vysílání v České republice. Test probíhal na území hlavního města Prahy z Žižkovského vysílače. Šířeny byly stanice Nova HD a ČT HD. Další, dlouhodobý, technický test nového vysílacího standardu DVB-T2 proběhl od listopadu 2010 do prosince 2011. Test byl spuštěn ze Žižkovského vysílače, na kanálu 25 s horizontální polarizací a vyzářeným výkonem 4kW.

Jako první zde byly šířeny programy České televize a TV Nova ve vysokém rozlišení. Později se k nim přidaly také TV Prima a TV Barrandov. Test byl ukončen zveřejněním D-Booku – souhrnu minimálních požadavků na specifikaci, vybavení a technické parametry DVB-T2, set-top-boxů pro český trh.

3 Komentář

  1. Tak to mě podržte. Přechod na h.265 se snížením kvality? Jen HD místo full HD? Kdo tohle schválil? To si budeme kupovat nové televize či set top boxy, abychom měli nižší rozlišení obrazu?

  2. Pouze HD se mě zdá jako blbost, když se podíváme jaký sračky se vysílají prostřednictvím DVB T vysílání dneska, jen aby se vyplnil jinak nevyužitý datový tok, jako je například mňoukání koček, luštění z karet, rozhovorů z butiků o nesmyslech a podobné zhovadilosti, tak při nástupu kódování H.265 a jen HD rozlišení, se máme obávat toho nejhoršího, co se programové nabídky týče ?

    1. HD rozlišení bude již takovým standardem pro vysílání na pozemních vysílačích. Pochybujeme, že se Full HD stream dostane do televizí koncem roku 2020. Jedná se o velké změny a ty samozřejmě nejdou rychle. Uvidíme, co si pro nás poskytovatelé DVB-T připraví. Kupu reklam? Bude se zvyšovat televizní poplatek?

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Ze světa IT