Hardware

Jak přeladit televizi na DVB-T2? Vše, co potřebujete vědět

Foto: DVB-T2
Foto » DVB-T2

Nový vysílací standard pro pozemní příjem televizního vysílání klepe na dveře. Jak na DVB-T2 a jak přeladit televizi na DVB-T2?

Ač tomu není zas tak dávno, kdy se z analogového televizního vysílání přešlo na digitální standard DVB-T, čeká diváky opět další změna v podobě přechodu na nový standard označovaný jakožto DVB-T2. Ten by měl ten stávající plně nahradit nejdříve až v druhé polovině roku 2020, nicméně vypnutí prvního vysílače je na programu už koncem letošního roku – je tedy se na něj třeba připravit. Konkrétní harmonogram přechodu z DVB-T na DVB-T2 vypadá následovně:

  • listopad 2019 – zahájení vypínání DVB-T
  • leden 2020 – vypnutí všech regionálních stanic DVB-T
  • červen 2020 – kompletní vypnutí všech vysílačů DVB-T

Každopádně již nyní je signálem DVB-T2 pokryto celé území České republiky. Tudíž pokud vlastníte podporovaný televizor či set-top box s kodekem HEVC (viz seznam níže) nic vám nebrání k tomu si už dnes přeladit na nový standard. To můžete provést buď automatickým, nebo manuálním laděním. Obě možnosti jsou snadno dostupné na vašem zařízení v ovládacím menu.

Jak přeladit televizi na DVB-T2? Vše, co potřebujete vědět
Jak přeladit televizi na DVB-T2? Vše, co potřebujete vědět

Jaké set-top boxy jsou podporovány?

Mezi podporované set-top boxy se řadí naprostá většina v současnosti prodávaných přijímačů pozemního vysílání, včetně těch mezi českými zákazníky nejoblíbenějších modelů – TESLA TE-380, Strong SRT 8211 či Technisat DIGIPAL T2 DVR. Při nákupu set-top boxu umožňujícího přijímat nový digitální standard si stačí pouze důkladně ověřit to, jestli má DVB-T2 tuner, a zdali je vybaven kodekem H.265/HEVC. Nic víc potřeba není.

Televize s tunerem DVB-T2

O trochu horší situace panuje na trhu s televizory, kde není řada zařízení, zejména pak těch od menších výrobců, stále připravena přijímat DVB-T2. Každopádně nabídka televizorů s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC/H.265 je i tak více než pestrá. Většina televizorů od předních výrobců typu Samsung, LG či Panasonic je plně přizpůsobena na příjem nového formátu televizního vysílání, díky kterému bude možné sledovat více kanálů ve vysokém HD rozlišení.

Ověřte si, zda vaše zařízení umožňuje příjem DVB-T2

Ale co, když budete chtít nadále používat vaši starou TV, od níž třeba již nevlastníte ani brožurku s technickými specifikacemi? Vůbec nejlepším pomocníkem může být v takovém případě web Českých Radiokomunikací (CRA) dvbt2overeno.cz provozovaný ve spolupráci s Datartem, kde naleznete kompletní a stále aktualizovaný seznam ověřených a certifikovaných zařízení, tedy i set-top boxů, jež umožňují příjem DVB-T2. Stačí znát pouze jejich modelové označení.

U nových zařízení pak krom výše zmiňovaných potřebných komponent poznáte ověřená, a tedy plně kompatibilní zařízení tak, že jsou opatřeny kulatými samolepkami s logem CRA. To dokládá, že daný přijímač úspěšně prošel testem pro příjem nového vysílání prováděným Českými Radiokomunikacemi.

Bude nutná výměna antény?

Běžné antény na rodinných domech nebude třeba měnit, a to ani ty staršího data výroby, neboť i ony dokáží spolehlivě posloužit pro příjem digitálního signálu (DVB-T a DVB-T2) stejně jako kdysi pro příjem analogového signálu.



V případě společných TV antén (STA) však bude nezbytně nutné povolat servisní firmu, která zajistí technické úpravy zařízení STA tak, aby byla všechna kompatibilní zařízení v objektu schopna bez potíží přijímat signál DVB-T2.

iVysílání – Sledujte Českou televizi i bez televizního signálu

Pokud se vám nechce podstupovat celé toto martyrium přechodu na DVB-T2, ale neradi byste přišli o možnost sledování pořadů České televize, tak přesně pro vás tu je internetové iVysílání. V současné době je nabízeno živé Full HD vysílání pěti stanic – ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT Sport a ČT :D. Většinu odvysílaných pořadů si lze navíc přehrát zpětně. Nic vám tedy neuteče.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware