Internet

Seznam.cz je český internetový portál a vyhledávač

seznam logo freebit
Foto: seznam.cz, Tag: Seznam.cz

Seznam.cz je český internetový portál a vyhledávač. Byl založen roku 1996 Ivem Lukačovičem a posléze se stal jedním z prvních českých internetových katalogů a vyhledávačů v České republice. Má sídlo v Praze na Smíchově, další kanceláře také v Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, Hradci Králové, Českých Budějovicích a Liberci.

Vyhledávač a katalog firem postupně od roku 1998 doplňovaly další služby, k začátku roku 2013 firma provozovala více než 25 různých služeb a přidružených značek.

Mezi nejznámější patří Email.cz, Firmy.cz, Mapy.cz, Sklik, Sreality.cz, Sauto.cz, Televize Seznam, Novinky.cz, Seznam Zprávy a další. Návštěvnost služeb Seznam.cz v českém internetu byla k roku 2014 přes 6,75 milionu unikátních návštěvníků měsíčně. Mezi nejnavštěvovanější služby patří podle údajů NetMonitoru Seznam.cz Homepage a Seznam.cz Email.

Historie internetového portálu Seznam.cz

vo Lukačovič založil Seznam.cz jako první katalogový server a vyhledávač na českém internetu v roce 1996. Do spuštění Seznam.cz Ivo údajně investoval 50 000 Kč, které měl našetřené. Seznam také jako jeden z prvních prodával bannerovou reklamu.

V roce 1998 přibyla freemailová služba Seznam.cz Email, provozovaná v doméně seznam.cz. Postupně přibyly další služby. V roce 2001 Seznam disponoval ještě zpravodajstvím, TV přehledem, předpovědí počasí, kulturními a finančními přehledy, mapou ČR a komunitní službou Lidé.cz (seznamka již ukončila svou činnost).

Seznam.cz je český internetový portál a vyhledávač
Seznam.cz je český internetový portál a vyhledávač

V roce 2000 investovala do rozvoje Seznamu švédská investiční společnost Spray Ventures. S tím se Seznam.cz v roce 2000 změnil na akciovou společnost Seznam.cz, a. s. Do tohoto okamžiku provozoval Lukačovič Seznam.cz jako živnostník. Spray získal vstupem do Seznam.cz nejdříve 1%, poté 17,5% a nakonec 30% podíl firmy. Ivo Lukačovič měl 70 % akcií Seznamu.

Spray vstupoval do Seznamu se záměrem provést IPO, po splasknutí velké internetové bubliny však Spray tuto snahu vzdal. Existují spekulace, že neprovedením IPO nedostál Spray svým závazkům ze vstupu do Seznam.cz, tuto informaci ovšem Lukačovič ani nikdo ze Seznamu nikdy neupřesnil. Z veřejných listin vyplývá, že se v roce 2003 Lukačovič rozhodl navýšit se svými 70 % Seznam.cz základní jmění, což se mu bez účasti Spraye podařilo, a navýšil tak svůj podíl v Seznam.cz na přibližně 90 %.

Spray se později sloučil se společností Lycos Europe. Ta v roce 2005 od Iva Lukačoviče odkoupila část jeho akcií, a Lukačovič se tak znovu stal 70% vlastníkem Seznam.cz. V roce 2003 také Lukačovič představil nového maskota společnosti, psa Krastyho, který se od té doby objevuje na domovské stránce.

V roce 2005 Seznam.cz nahradil dosavadní fulltextovou technologii od Jyxa svou vlastní. Tu od té doby dále vyvíjí a provozuje dodnes. V polovině roku koupil Seznam brněnskou společnost ATC, která provozovala freemail Email.cz. Seznam.cz službu následně včlenil do své značky a provozuje domény seznam.cz i email.cz pod svou freemailovou službou.

Aplikace Seznam.cz ve smartphonu
Aplikace Seznam.cz ve smartphonu

V roce 2006 se hlavní sídlo Seznam.cz přestěhovalo z dosavadních kanceláří v Naskové ulici v Praze-Košířích do kanceláří v ulici Radlická na pražském Smíchově. Ivo Lukačovič se v tomto roce rovněž vzdal přímého řízení Seznam.cz a předal exekutivu Pavlovi Zimovi, dosavadnímu technickému řediteli. Pavel Zima se tak stal CEO společnosti. Na místo technického ředitele se posunul Vlastimil Pečínka, dosavadní šéf vývojového týmu a dříve programátor služby Email.cz v brněnské společnosti ATC. Seznam.cz rovněž převzal od Czech On Line doménu a uživatele freemailu post.cz.

V roce 2006 také proběhla většinou českých médii zpráva o údajném odcizení databáze hesel uživatelů na Seznam.cz Emailu. Tuto informaci vypustila televize Nova 7. dubna 2006 ve své hlavní zpravodajské relaci. Později se ukázalo, že se pouze jednomu studentovi střední školy podařilo na školní počítačové sítizjistit hesla osmi jeho spolužáků, která následně umístil na své osobní stránky. Existuje i screenshot dané stránky s daty, který se nachází na těchto stránkách.

Celá kauza byla ukončena společným tiskovým prohlášením zástupců Seznam.cz a TV Nova, kde obě strany informaci o napadení databáze Seznamu dementovaly. Dotyčný student Modrák se v oné době těšil značné mediální pozornosti, jíž se chlubil na svých webových stránkách. V roce 2013 byly jeho osobní stránky už nefunkční.

Seznamu konkurovaly portály Centrum.cz a Atlas.cz

Portálu Seznam.cz v roce 2008 na českém trhu konkurovaly portály Centrum.cz a Atlas.cz, které ale ani po sloučení nemají podle NetMonitoru takovou návštěvnost a trend, aby Seznam.cz překonaly. Největším konkurentem portálu je Google, především v oblasti fulltextového vyhledávání (v říjnu 2009 začal Seznam.cz používat nové fulltextové vyhledávání).

Podle statistiky Navrcholu.cz byl v prosinci 2009 Seznam.cz nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem v České republice (53,91 %), Google byl na druhém místě (32,85 %). Spolu s dalšími čtyřmi společnostmi ve světě – Baidu (Čína), Naver (Jižní Korea), Yahoo Japan (Japonsko) a Yandex (Rusko) – představuje Seznam.cz hrstku těch, které ve světě vzdorují globálnímu hráči Google na poli on-line vyhledávání.

Technologie

Seznam.cz je od svého počátku společností využívající především opensource technologie a produkty. Absolutní většina serverů běží s linuxovým operačním systémem Debian. Jako webové servery používá Seznam.cz podle letmého průzkumu telnetem nejčastěji NGINX, Apache webserver nebo Lighttpd. Většina aplikací je vyvíjena v Pythonu a C++. Jako databázové servery používá Seznam.cz MySQL, PostgreSQL a Hadoop. Celkový počet serverů je ke konci roku 2008 pravděpodobně přes tisícovku, spotřeba IT vybavení Seznamu je okolo 200 kW.

Seznam.cz byl ve svých začátcích hostován v síti CESNETu, poté v roce 1998 přešel pod poskytovatele Global One. Své servery a technologie následně v roce 2005 přestěhoval v roce do telehousu TTC v pražských Malešicích. Po některých problémech služby Seznam.cz Email začalo budování druhé záložní serverovny, aby Seznam zajistil maximální dostupnost nejen freemailu, ale i všech svých zbylých služeb. Druhou serverovnu v telehousu O2 Nagano v pražském Karlíně zprovoznil v roce 2007.

V roce 2015 Seznam.cz uvedl do ostrého provozu vlastní datové centrum s názvem Kokura, kam přemístil své servery z TTC. Seznam.cz se dnes pyšní duálním provozem, kdy většinu svých služeb provozuje v obou serverovnách paralelně.

Seznam.cz je od roku 2007 připojen do českého peerovacího uzlu NIX.CZ. Od roku 2006 je členem sdružení RIPE, kde má vlastní autonomní systém, IPv4 adresní rozsah 77.75.72.0/21 a IPv6 rozsah 2a02:598::/32. Podle veřejných zdrojů používá Seznam tranzitní konektivitu od nejméně dvou poskytovatelů: Telefóniky a Dial Telecomu.

Na začátku roku 2014 začal Seznam v pražských Horních Počernicích s výstavbou vlastního datacentra, která by mělo později pomoc v růstu služeb Seznamu i vlastní technické soběstačnosti. Datacentrum Seznamu podle plánů vyjde na 200 milionů korun. U datacentra by měl být kladen velký důraz na energetickou efektivitu a jeho návratnost by tak podle vyjádření Seznamu měla být do osmi let od dokončení stavby a plného spuštění.

Seznam Homepage

Homepage je nejstarší služba z portfolia Seznam.cz od doby jeho vzniku. Na svém počátku obsahovala pouze rozcestník pro katalog firem a odkazů s bannerovou reklamou, která tvořila část příjmů, ze kterých byl provoz financován Seznam.cz. Později se na homepage přidaly další služby z portfolia; jednou z prvních byla v roce 1998 služba Seznam.cz Email.

V roce 2006 se stala homepage Seznam.cz personifikovanou – každý uživatel si po přihlášení může nastavit vzhled své homepage a obsah, jejž si přeje vidět. V roce 2007 se Seznam.cz rozhodl odstranit ze své homepage veškerou reklamu a provozovat ji pouze jako rozcestník nad další seznamácké služby s možností personifikace. V roce 2015 Seznam.cz spustil novou podobu Homepage.

Seznam.cz Homepage je podle údajů NetMonitoru s 6,0 miliony reálnými uživateli měsíčně nejnavštěvovanější stránkou Českého internetu (stav k prosinci 2013).

Seznam Email

Seznam.cz Email je po Seznam.cz Homepage nejviditelnější službou Seznam.cz. Na začátku roku 2008 obhospodařovala služba Seznam.cz Email přes pět milionů aktivních emailových schránek. Seznam.cz Email je největší a zároveň nejpopulárnější freemailovou službou na českém internetu: celkový počet všech schránek je přes deset milionů. Do konce roku 2008 byla maximální možná velikost e-mailové schránky 2 GB, avšak od Vánoc 2008 byl limit zrušen.

Standardní velikost schránky je 10 MB; její navýšení na „neomezenou“ kapacitu, jež má limit 30 000 zpráv, je pak možné zasláním speciální aktivační SMS. V roce 2012 byla služba Seznam.cz Email redesignována a v průběhu roku bylo do nové podoby přestěhováno cca 12 milionů schránek.

Vyhledávač

V raném počátku měl Seznam.cz vlastní technologii nazvanou Kompas. Tu pro Seznam.cz naprogramoval Ivův tehdejší spolužák. Kompas následně vystřídala outsourcovaná služba od společnosti Empyreum. V roce 2003 vystřídali společnost Empyreum globální partneři Google a Jyxo.cz.

Od 15. března 2005 provozuje Seznam.cz vlastní fulltextový vyhledávač orientovaný převážně na český a slovenský internet. Kromě základní funkčnosti podporuje tvarosloví (skloňování a časování), technologii sitemap. Vedle HTML formátu indexuje také XML, PDF a DOC. V jeho výdejové databázi se v roce 2013 nachází přibližně 750 milionů dokumentů převážně v českém a slovenském jazyce.

Pro vyhledávání v zahraničním internetu outsourcoval Seznam.cz Google. Od července 2009 nahradil technologii Googlu produkt Microsoftu Bing. Kromě toho spustil Seznam.cz v dubnu 2012 vlastní indexaci zahraničních webů.

Seznam prohlížeč

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam.cz prohlížeč. 15. prosince 2014 Seznam.cz představil vlastní webový prohlížeč pro platformy Windows a macOS, který doplnil již existující prohlížeč pro operační systém Android (18. srpna 2013). Verze pro iOS následovala 9. ledna 2015. Desktop prohlížeč je postavena na aplikačním rozhraní NW.js. Jádrem prohlížeče je Chromium. Na Android platformě je užita systémová komponenta WebView.

Seznam Zprávy

Od 4. října 2016 spustila společnost službu Seznam Zprávy. Zpravodajský servis začala poskytovat třicetičlenná redakce, do pětičlenné redakční rady přešli lidé z vydavatelství MAFRA a Economia. Jejího vedení se ujal někdejší zakladatel Aktuálně.cz Jakub Unger a zástupce šéfredaktora Jiří Kubík. Třemi základními prvky zpravodajství se měly stát proud krátkých textových zpráv či rychlých videí v průběhu dne, zpravodajské relace v čele s komentovanými večerními Zprávami na Seznamu a autorské pořady (např. Šťastné pondělí Jindřicha Šídla či Interview Zuzany Hodkové).

Televize Seznam

Televize Seznam spustila vysílání 12. ledna 2018 v 7:00. Stanice je dostupná prostřednictvím celoplošného DVB-T multiplexu 3, satelitního vysílání Skylink a Digi TV, kabelové televize UPC a IPTV poskytovatelů T-Mobile TV, O2 TV, Sledovanitv.cz, 4NET.TV, Grape SC, Lepší TV, Dragon TV, Zapni.tv, Centrio, Selfnet, Kuki a dalších.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam.cz

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Ze začátku bylo vidět, že je Seznam tuzemský. Nyní má úplně jiný, cizí výraz. Mně se změnil výraz přístupu k emailu aniž jsem o to žádala ( měnila se tam písmena). Změny jsou stále k horšímu. Chtěla bych vysvětlit, proč do mého přístupu emailu někdo zasáhl bez dovolení. Dál blokace příspěvků Chápu v případě vulgarismů, ale v jiném případě? Seznam by měl být apolitický a vyvážený.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet