Ze světa IT

S&P 500 roste a končí zatím nejlepší týden

S&P 500
Foto: pixabay.com, Tag: S&P 500

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v pátek vyskočily a zakončily nejlepší týden v tomto roce, protože pokračující silné zprávy o ziscích prodloužily odraz od lednového propadu v oblasti technologií.

Široký tržní index vzrostl o 0,5 % na 4 500,53 bodu, zatímco technologický Nasdaq Composite vzrostl o 1,6 % na 14 098,01 bodu. Průmyslový index Dow Jones se snížil o 21,42 bodu neboli 0,06 % na 35 089,74 bodu.

Amazon vedl zisky indexů S&P a Nasdaq

Za celý týden vzrostl index S&P 500 o 1,5 % a Nasdaq o 2,4 %. Dow zakončil týden růstem o 1,1 %. Tyto zisky znamenají druhý týdenní pokrok v roce 2022 pro hlavní průměry – které byly minulý měsíc pod tlakem, protože obavy z vyšších úrokových sazeb táhly dolů technologické tituly.

Amazon vedl zisky indexů S&P a Nasdaq, když vyskočil o 13,5 % díky silnému čtvrtletnímu zisku a lepším příjmům z cloudových služeb. Páteční nárůst byl zároveň největším jednodenním ziskem Amazonu od roku 2015. Společnost Snap vyletěla vzhůru o 58,8 %, a to den po oznámení výsledků hospodaření. Pinterest vzrostl o 11,2 %.

S&P 500 roste a končí zatím nejlepší týden
S&P 500 roste a končí zatím nejlepší týden

Čeká nás neklidné období, ale technologické společnosti jsou již delší dobu vybírány a nyní mnoho obchodníků říká, že je čas být konstruktivní, zejména u některých z těchto společností, které opakovaně prokázaly, že dokázaly zvládnout různé typy prostředí a poskytují optimistické vyhlídky do budoucna,“ řekl Edward Moya, senior analytik trhu ve společnosti Oanda.

Obchodníci v pátek také zvažovali mnohem silnější než očekávanou zprávu o zaměstnanosti a její možný dopad na další vývoj americké měnové politiky.

Výnos desetiletých státních dluhopisů vyskočil nad 1,9 % a dosáhl nejvyšší úrovně od prosince 2019 poté, co lednová zpráva o zaměstnanosti ukázala přírůstek 467 000 pracovních míst. Ekonomové oslovení agenturou Dow Jones očekávali menší přírůstek ve výši 150 000 a někteří ekonomové předpovídali velký pokles. Ekonomové před zveřejněním zprávy upozorňovali, že by mohla být hlučná kvůli omikronové vlně, která zasáhla v době konání průzkumu.

Pro trhy je zpráva o zaměstnanosti především o Fedu a dnešní pozitivní překvapení v oblasti tvorby pracovních míst i růstu mezd udržují Fed na cestě k tomu, aby v březnu začal zvyšovat sazby a v letošním roce je zvýšil čtyřikrát nebo vícekrát,“ uvedl Barry Gilbert, stratég pro alokaci aktiv ve společnosti LPL Financial.

Referenční výnos vyskočil z 1,51 % na konci roku 2021, když se Federální rezervní systém přiklonil k agresivnějšímu boji proti inflaci a signalizoval, že zpomalí nákupy dluhopisů a letos několikrát zvýší sazby. Vyšší sazby zatížily akcie, zejména technologické akcie s vysokým oceněním. Index S&P 500 se letos propadl o více než 5 %.

Propad akcií Meta táhl dolů akcie technologických firem

Wall Street se vracela z hrozné seance, v níž propad akcií Meta táhl dolů akcie technologických megakap. Akcie společnosti Meta ve čtvrtek zažily svůj nejhorší den v historii, když se propadly o 26,4 % v důsledku neuspokojivých čtvrtletních výsledků.

Index Nasdaq Composite, který je orientován na technologické akcie, se ve čtvrtek propadl o 3,7 % a dosáhl nejhoršího denního výkonu od září 2020. Index S&P 500 zaznamenal nejhorší den za téměř rok, když se propadl o 2,4 %, a Dow klesl o 518,17 bodu.

Podle Adama Sarhana, generálního ředitele společnosti 50 Park Investments, by prudký pokles akcií Meta Platforms, stejně jako Netflix po výsledcích hospodaření z minulého měsíce, mohl signalizovat slabost pod povrchem a mít pro trh medvědí důsledky.

Některé z technologických akcií s megakapacitou se obchodují téměř jako akcie za drobné. To je obrovský posun pod povrchem od zjevně býčího trhu k trhu, který by mohl být na vrcholu a nebo na začátku medvědí fáze na Wall Street,“ řekl.

Poprvé od dob Covidu jsme svědky masivního, téměř 180stupňového posunu, kdy i když máme růst a silná čísla, akcie už slepě, divoce nerostou. Místo toho klesají.“

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Ze světa IT