Ze světa IT

Srovnejte si spořící účty. Banky na nich zvedají úroky

penize a cas
Foto: pixabay.com, Tag: Peníze

Spořicí účet je typem bankovního účtu. Jak jsou na tom „spořáky“ koncem roku 2021? Vyplatí se na nich mít peníze?

Co je spořicí účet

Jedná se o typ bankovního účtu. Jeho zřízení je v principu výhodné jak pro banku, tak i pro klienta. Banka si totiž touto formou prakticky od svých klientů půjčí finanční prostředky.

Klient nemůže svými financemi vloženými na tomto účtu běžně disponovat a používat je pro bezhotovostní platby. Banka mu však jako kompenzaci za toto omezení nabídne vyšší úroky. Aktuálně se úroky na spořicích účtech pohybují kolem 2 % p.a.

Účty navíc nebývají zatíženy poplatky, výjimkou jsou pouze sankce, které může banka uvalit, pokud máte spořicí účet s výpovědní lhůtou. To zjednodušeně znamená, že peníze si sice můžete vybrat, pokud tak ale učiníte před výpovědní lhůtou, hrozí vám sankce.

Srovnejte si spořící účty. Banky na nich zvedají úroky
Srovnejte si spořící účty. Banky na nich zvedají úroky

Spořicí účet může být i navázán na běžný účet, případně v některých případech banka vyžaduje i minimální výši vkladu, ale není to podmínkou.

Kterým spořicím účtům se v roce 2021 vyplatí věnovat pozornost?

Rok 2021 se pomalu chýlí ke konci a je tak nejvyšší čas na bilancování. Tahle pětice spořicích účtů stojí za pozornost:

ČSOB – Duo Profit (s investováním)

Maximální dosažitelná úroková sazba činí v tomto případě až 3 %. Běžný účet mít nemusíte, ale spořicí účet je limitován jinou podmínkou: Vyžaduje se, aby zájemce investoval do podílových fondů skupiny KBC. A to v minimálním objemu 30 000 Kč, přičemž platí, že částku, kterou investujete, můžete i výhodně úročit, jak banka uvádí. Dále musí uhradit vstupní poplatek ve výši alespoň 1 %.

Sberbank – FÉR spoření (s investováním)

S tímto účtem se můžete dostat na úrokovou sazbu až 2,75 %. Vlastnictví běžného účtu podmínkou ke spoření taktéž není. Opět se však jedná o kombinaci spoření a investování. Na zvýhodněnou úrokovou sazbu tak dosáhnou pouze ti klienti, kteří investují alespoň 300 000 Kč do podílových fondů prodávaných Sberbank. Poplatek za investice do fondů se pohybuje v rozpětí 0,35 % až 3,75 %.

Trinity Bank – spořicí účet Dobrý klient

Trinity Bank nabízí na svém spořicím účtu nazvaném jednoduše Dobrý klient úrokovou sazbu až 2,58 % p.a. Banka zároveň nevyžaduje, aby si klient zřídil běžný účet. Stejně tak nemusí využívat žádné jiné bankovní produkty. Účet nemá omezenou výši vkladů a je bez poplatků. Rovněž na něm není nastavena žádná výpovědní lhůta.

Creditas – Spořicí účet +

Spořicí účet dokáže nabídnout úrok až 2 % p.a. Účet je, pozor, limitován nikoli minimální výší vkladu, ale tou maximální. Vklady jsou úročeny výhodnější sazbou do výše 350 000 Kč. Při překročení hranice úrok klesá na 1 %. Zřízení, vedení i zrušení účtu je zdarma. Zpoplatněn je výběr na pobočce do částky 500 000 Kč včetně, a to 10 Kč.

Moneta Money Bank – Spořicí účet plně online

V tomto produktu mohou zájemci očekávat úrok až 2,5 % p.a. A to až do částky 1 000 000 Kč bez jakýchkoliv podmínek. Za zřízení a vedení účtu banka neúčtuje žádné poplatky. Výhodou je jednoduchost sjednání, účet lze založit i plně online.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT