Hardware

Raspberry Pi 4. První kroky s tímto malým počítačem

Raspberry Pi logo freebit
Foto: Raspberry Pi

Raspberry Pi 4 je minipočítač, který je plnohodnotnou náhradou tradičního velkého počítače. Seznámíme vás s ním podrobněji.

Co je Raspberry Pi 4

V principu se samozřejmě nejedná o počítač jako takový, Raspberry Pi 4 je základem pro něj (#raspberrypi). V tomto případě máme před sebou čipset, ke kterému si budete muset ještě další příslušenství.

Dostatečně vysoký výkon nahrazující klasické PC zajišťuje především 28nm čtyřjádrový procesor s taktem 1,5 GHz. Tu může doplnit různorodá kapacita RAM, od 1GB RAM přes 2 GB RAM až po 4 GB RAM.

RaspBerry Pi 4 (Foto: raspberrypi.org)
RaspBerry Pi 4 (Foto: raspberrypi.org)

Jako úložiště nabídne micro SD a malou flashovou paměť, která je určena pro zavaděč. Znamená to, že počítač poskytuje především dostatečný výkon na nepříliš náročná multimédia, jako jsou starší hry. Bez problémů ho využijete i na sledování filmů a brouzdání po webu.

Svým výkonem samozřejmě nestačí na špičkové modely herního trhu. Jeho hlavní potenciál je spíše jako kancelářské zařízení, případně domácí PC pro nenáročné. Ovšem za cenu jen mírně převyšující 1 000 Kč bude jen těžko hledat v tomto segmentu konkurenci.

Nijak si nezadá s běžnými zařízeními ani v oblasti konektivity. Raspberry Pi 4 v rámci modelu B nabízí hned čtveřici USB konektorů pro pohodlné připojení dalších periferií, jako je externí klávesnice, myš nebo flash disk. Rovněž dostal do vínku moderní port USB-C.

Co byste si ještě měli koupit

To hlavní, bez čeho váš počítač určitě fungovat nemůže, je zdroj. Způsobů napájení je víc, dobře poslouží síťový zdroj i nabíječka k mobilu. Coby doporučované minimum proto toto zařízení je 5V⎓3A zdroj s konektorem USB-C.

Ovšem pozor, někteří uživatelé upozorňují na to, že standardní nabíječka s USB-C nemusí fungovat. Raspberry Pi 4 B má jinak navržený konektor.

Ověřený prodejce: Raspberry Pi si můžete zakoupit pomocí tohoto odkazu.

Raspberry Pi je nízkonákladový minipočítač velikosti kreditní karty, který byl vyvinut nadací Raspberry Pi Foundation ve Velké Británii. Raspberry Pi se snaží propagovat studium počítačových věd a programování ve školách formou zábavy.

Určitě budete potřebovat i micro SD kartu. Pokud si nechcete komplikovat život, maximálně si pořiďte 32 GB, větší byste museli znovu formátovat. Využívají totiž souborový formát exFAT, se kterým si váš počítač neporadí. Koupit byste si měli i propojovací HDMI kabel. A samozřejmě krabičku, aby bylo kam umístit všechny „vnitřnosti“. Stačí i plastová, ale nejvhodnější je kovová, protože lépe rozvádí teplo.

Co byste ještě měli o příslušenství vědět

V tuzemsku se prodává pouze samotný počítač, kdo by tak nechtěl řešit například parametry zdroje, může se spolehnout na objednávku ze zahraničí, kde už se prodávají připravené sety s veškerým základním příslušenstvím vzpomenutým výše.

Case na RaspBerry Pi 4 (Foto: raspberrypi.org)
Case na RaspBerry Pi 4 (Foto: raspberrypi.org)

Další příslušenství už není zcela nutné pro jeho chod, ale určitě budete potřebovat ještě i myš a klávesnici, abyste s PC mohli pracovat. Pochopitelně je pak nutné mít i monitor. Vzhledem k přítomnosti dvou micro HDMI konektorů lze připojit rovnou dva. Počítač je svým výkonem rozhodně zvládne.

Ověřený prodejce: Raspberry Pi si můžete zakoupit pomocí tohoto odkazu.

Raspberry Pi je nízkonákladový minipočítač velikosti kreditní karty, který byl vyvinut nadací Raspberry Pi Foundation ve Velké Británii. Raspberry Pi se snaží propagovat studium počítačových věd a programování ve školách formou zábavy.

SoC čip ani pasivním chlazením nedisponuje, protože potřebné není. V extrémních podmínkách však chlazení počítače může být víceméně nutností. Limitem pro bezproblémový chod je teplota nad 80 °C. Speciálně jako kompatibilní s tímto mikropočítačem byla vyrobena skříňka Akasa Pi-4. Jinou cestou může být nákup věžového chladiče ICE Tower CPU Cooling Fan for Raspberry PI, který na trh poslala společnost SeedStudio.

Jaký operační systém a kde ho sehnat

Přímo z oficiálních stránek si můžete stáhnout NOOBS (Raspbian). Celý princip instalace je velmi jednoduchý, stačí instalační soubor ve formátu .zip rozbalit v samostatném adresáři. Výsledek poté nahrajte na SD kartu.

Kartu vsunete do počítače a pustíte se do instalace. Zvolte si volbu „Raspbian Full“, tak jak vám samotný program doporučuje.

Následně vás instalátor vyzve k potvrzení smazání veškerých dat na disku. Tuto volbu odsouhlaste. Instalace se poté sama dokončí a vy můžete začít pracovat na novém systému. Operační systém pro Raspberry Pi 4 je založen na Linux Debian.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

2 Comments

  1. Podporované karty jsou typu MicroSD, nikoliv SD. Limit velikosti paměti karty určitě není 32GB, sám v RPi 4B bez potíží používám 128GB kartu. Co se týče napájení USB-C zdrojem, tak to byl problém jen u první série a současně prodávané desky již fungují dobře.

    1. Taky používám 128GB kartu konkrétně Samsung Evo+. Už 2GB verze Raspberry je výborná a můžu doporučit, pozor jen na HDMI, kabel je opravdu mikro.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware