Mobilní telefony

Dnes už potřebují telefony i děti, co třeba Lenovo A1000?

lenovo logo freebit
Foto: freebit.cz, Tag: Lenovo

Osmijádrové procesory, dva, tři, nebo až čtyři gigabajty operační paměti a více než 12 MPx kamery. Tohle všechno je dnes v hledáčku především mobilních nadšenců a je to pochopitelné. Koho by zajímal průměr, nebo snad dokonce malý výkon a omezené funkce? Jenže pořád existují skupiny uživatelů, kteří nepotřebují mít v kapse krabičku s výkonem, za který by se před pár lety nestyděl leckterý stolní počítač.

Zařízení, s rozlišením obrazovky rovnajícímu se velkým televizím, které si kupujeme do našich domů. Dobrý příkladem takové skupiny jsou školáci, konkrétně prvňáci. Ti nepotřebují mít ten největší displej, ani nejvíce jader procesoru. Potřebují být jenom dosažitelní, ani o ně rodiče nemuseli mít strach. Možnou volbou, která nestojí mnoho, je třeba Lenovo A1000.

Lenovo_A1000_Black_02
Malé rozměry a váha jsou ideální pro ruku dítěte, aspoň mu nebude padat

Řada A je u Lenova základní, jakýsi odrazový můstek. Její modely jsou určeny pro ty, co nepotřebují nejnovější vychytávky, ale zkrátka jednoduchý telefon. Takový je i model A1000. Asi nikoho nenadchne vzhledem. Černá, případně bílá plastová cihlička s rozměry 124 x 64 x 10,6 mm, ale neurazí. Pro takového prvňáčka je to ideální velikost.

Nebude se muset prát s přerostlou, skoro šesti palcovou obludou. A1000 má 4 palcový displej s rozlišením WVGA, tedy 800 x 480. To je pro napsání zprávy mamince, nebo zahrání nějaké té jednoduché hry naprosto dostatečné. Pokud by prvňáček rád hrál náročnější hru, bude mít bohužel smůlu.

O výkon se totiž v A1000 stará sice čtyřjádrový procesor s taktem 1,3 GHz, ale jedná se o model společnosti Spreadtrum, který nebude poskytovat oslňující výkony. Že A1000 nebojuje výkonem je znát i na velikosti operační paměti.

1 GB je dnes už dolní hraniční hodnota. Na tomto hardwaru běží systém Android 5.0 Lollipop a dle vyjádření českého zastoupení společnosti Lenovo by telefon mohl dostat aktualizaci na verzi 6.0. Vraťme se ale ještě k vybavení telefonu, vnitřní úložiště má kapacitu 8 GB, což je pro nenáročného uživatele dostačující hodnota. Rozšířit lze úložnou kapacitu pomocí karty microSD až na 32 GB.

Design nenadchne, ale ani neurazí. Jako základní model je to odpovídající.
Design nenadchne, ale ani neurazí. Jako základní model je to odpovídající.

Fotoaparát se dostal také na velice průměrné, až podprůměrné parametry, ale vezmeme-li v úvahu primární cílovku tohoto modelu, tak zadní kamera s rozlišením 5 MPx a LED bleskem bohatě stačí. Přední kamera má rozlišení 0,3 MPx a bude sloužit vyloženě k nouzovým účelům. Díky malému displeji, omezenému výkonu a kapacitě baterie 2050 mAh, by měla A1000 vydržet až 12 dní v pohotovostním režimu. Mezi další prvky výbavy, které stojí za zmínku patří FM rádio, podpora GPS a samozřejmě WiFi.

Několikrát jsem zmínil, že cílovou skupinou tohoto modelu jsou uživatelé začínající s Androidem, děti, zkrátka ti, kteří nemají vysoké nároky na výbavu a výkon. To není můj výmysl, takto model prezentuje samotné Lenovo, proto je k zamyšlení, k čemu využije malý školák funkci dualSIM. Pochopit se to dá u nejvyšších modelů, které si kupují podnikatelé a lidé, kteří například často cestují a využívají místní čísla v zahraničí.

U modelu, který má být jednoduchý a mířený na nejnenáročnejší uživatele, je to ale naprostý nesmysl. Tento trend není žádnou novinkou, už jsem se na tím pozastavoval u Alcatelu OneTouch Pixi 3 a máme to tu znovu. Už nyní je na českém trhu Lenovo A1000 dostupné a to za cenu od 2 a půl tisíce korun.

Myslíte si, že už děti v první třídě by měli mít svůj vlastní telefon, nebo že ho vyloženě potřebují? Kdy je ideální věk pro první smartphone? Napište nám to do komentářů a taky se třeba vyjádřete k Lenovu A1000, pokud se vám líbí, nebo vám u něj něco chybí.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Prvňáčkovi bych dal maximálně Siemens C35i bez SIM karty.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony