Mobilní telefony

Tento trik prozradí přesný počet cyklů baterie iPhonu

iPhone 13
Foto: apple.com, Tag: iPhone

Počet cyklů baterie určuje její životnost. Jakým způsobem zjistit, kolik cyklů zbývá konkrétní baterii a proč se to vyplatí vědět nejen u vlastního telefonu?

Proč je výdrž baterie nejslabším místem současných telefonů

Současné smartphony trpí zásadním slabým místem v podobě baterie. A to bez rozdílu výrobce nebo konkrétní značky. Telefony od Apple nejsou, ačkoli je obecně můžeme považovat za prémiovou elektroniku, v tomto směru žádnou zvláštní výjimkou.

Čím je to způsobeno? V iPhonech najdeme baterie využívající lithium-iontovou technologii. Ty podléhají chemickému stárnutí. Baterie tedy není schopna v čase udržet původní náboj a zkracuje se proto její výdrž na jedno nabití.

Tento trik prozradí přesný počet cyklů baterie iPhonu
Tento trik prozradí přesný počet cyklů baterie iPhonu

Výdrž však dále souvisí i s tím, co uživatel na telefonu vlastně dělá. K největším „žroutům“ vaší baterie patří například graficky náročné hry, ale i některé aplikace, případně jejich aktualizace běžící na pozadí.

Podobné je to i se životností, která určuje, jak dlouho bude moci baterie v zařízení být, než bude potřeba ji pro zhoršenou funkčnost vyměnit. Samotný Apple především pro prodloužení životnosti doporučuje několik jednoduchých tipů. Zaprvé je to vyvarovat vysokých teplot okolního prostředí, dále skladovat zařízení zpola nabité, taktéž aktualizovat si operační systém, používat tzv. Režim nízké spotřeby, nepřehánět to s intenzitou jasu obrazovky a používat wifi.

Apple poskytuje uživatelům informaci o kondici baterie

Apple měl již v minulosti problémy, když uživatelům při poklesu kapacity baterie zpomalil výkon. Mezi majiteli iPhonů se pochopitelně zvedla vlna nevole.

Apple se však bránil, že mělo jít pouze o způsob, jak zákazníkům zajistit právě vzpomenutou delší výdrž baterie. Tedy nemělo jít o metodu, jak prakticky majitele zařízení donutit, aby své staré mobily odložili jako hardwarově nedostačující.

Standardní součástí operačního systému iPhonu se nicméně od této kauzy stalo procentuální vyjádření kondice baterie. Někteří uživatelé však v jejím sledování ve svém iPhonu zašli ještě dál.

Proč chtít vědět, kolik cyklů vaší baterii zbývá a jak na to

Podnikavý belgický blogger a vývojář Niels van Straaten na svém Instagramu zveřejnil jednoduchý návod, jak zjistit počet zbývajících nabíjecích cyklů vašeho telefonu, a tím posoudit i celkovou kondici baterie.

Ověřit, jak na tom vaše baterie je, samozřejmě můžete i sami pro sebe. Nejvíc se vám to ale vyplatí, pokud si kupujete telefon tzv. z druhé ruky.

Celý postup je jednoduchý, v záložce „Nastavení“ stačí přejít do nabídky „Soukromí“. Zde vyberte volbu „Analýza a vylepšování“. Nejprve povolte možnost „Sdílet analýzu“ a pak zadejte „Data analýzy“. Poté by se vám měl vygenerovat log, což bude trvat nejméně 24 hodin.

Poté do vyhledávání zadejte klíčové slovo „log-aggregated“. Vyberte poslední záznam a v něm řádek, který obsahuje položku „BatteryCycleCount“. Právě ta vám dá požadovanou odpověď na otázku, kolik cyklů vaší baterii zbývá.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony