Ze světa IT

TikTok byl v Indii zakázán spolu s dalšími 58 čínskými aplikacemi

TikTok
Foto: pixabay.com, Tag: TikTok

TikTok patří celosvětově mezi nejpoužívanější aplikace – celkem jej aktivně využívá více než 800 milionů lidí po celém světě. Největší popularitě se samozřejmě těší v domovské Číně, ale velkou základnu uživatelů má i v Indii.

Posledně zveřejněné statistiky pak dokonce ukazují, že celých 30 % z 2 miliard stažení aplikace TikTok pochází právě z Indie. Konec června 2020 však pro rozkvět TikToku v Indii přinesl zásadní překážku, neboť indická vláda ve spolupráci s tamním ministerstvem pro informatiku zakázala TikTok spolu s neméně oblíbenou aplikací pro zasílání zpráv WeChat, a několika desítkami dalších aplikací pocházejících z Číny.

Rozkvět TikToku v Indii přinesl zásadní překážku
Rozkvět TikToku v Indii přinesl zásadní překážku

Jaký k tomu mělo indické ministerstvo pro informatiku důvod? Podle oficiálně zveřejněné tiskové zprávy se všech 59 aplikací uvedených na seznamu nově zakázaných má podílet na snaze poškozovat svrchovanost a integritu Indie.

Nejvíce při tom bylo skloňováno o možném zneužívání osobních údajů uživatelů čínskou stranou. To indický šéf společnosti TikTok ve svém prohlášení okamžitě popřel, nicméně i přes to se rozhodl jménem firmy vládní nařízení respektovat. Momentálně tedy není možné TikTok v Indii stáhnout, ani používat.

Není tomu poprvé, co Indie zakázala TikTok

TikTok byl v Indii dokonce zakázán už i v minulosti, kdy ještě nebyl tolik rozšířený v Evropě a USA jako je nyní. Konkrétně začátkem minulého roku (2019) indická vláda nařídila společnostem Google a Apple, aby ze svých obchodů stáhly tuto aplikaci, protože se obávala šíření pornografie na této platformě.

Avšak tento zákaz nakonec trval pouhý týden. Současný zákaz ho tedy svým trváním již překonal. Aktuální situaci navíc škodí i vyostřené geopolitické vztahy mezi Čínou a Indií. Na druhou stranu TikTok je až moc dobře znám svými prohřešky a pochybným zacházením s uživatelskými informacemi – kupříkladu v únoru 2019 za to musel platit pokutu v astronomické výši 5,7 milionu dolarů.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT