Software

Windows 10X. Instaluj a zkus si nový operační systém

windows 10 logo
Foto: Windows

Koncem minulého roku představil Microsoft relativně v tichosti na jedné ze svých konferencí nový operační systém Windows 10X.

Tomu, že kolem jeho uvedení nevznikl žádný velký humbuk se ani netřeba divit, neboť se de facto jedná o Windows 10, akorát optimalizovaný pro provoz na zařízeních se dvěma displeji. Krom toho je verze 10X doplněna o pár zajímavých funkcí, grafických vylepšení a bezpečnostních záplat, bez toho by samozřejmě nemohla jít s kůží na trh.

Ale žádná převratná změna, tak jak tomu bylo například u přechodu z Windows 7 na „osmičky“, se tentokráte nekoná. Proč tedy vůbec Microsoft přišel s novým systémem?

Důvod je prozaický – nové Windows jsou reakcí na stále se více propojující svět mobilních a počítačových operačních systémů, a též zvyšující se oblibu dotykových dvouobrazovkových zařízení, v nichž vidí firma budoucnost. Jako jejich příklad můžeme uvést třeba Microsoft Surface Neo, na němž byly mimo jiné Windows 10X prezentovány, či Lenovo ThinkPad X1 Fold.

Windows 10X. Instaluj a zkus si nový operační systém
Windows 10X. Instaluj a zkus si nový operační systém

Jaké nejdůležitější novinky budou součástí Windows 10X?

Kromě již zmiňované podpory duálních obrazovek umožňující jejich plnohodnotné a efektivní využívání, jež bude představovat hlavní devízu Windows 10X, bude jejich součástí i několik dalších zajímavých novinek. Pojďme si představit dvě z nich, jež se nám jeví z pohledu běžného uživatele jakožto nejzásadnější.

První z nich je vylepšená nabídka Start, která se bude nově nacházet ve středu dolní lišty a ne nalevo, jak tomu bylo doposud. Po jejím rozkliknutí se bude navrchu nacházet vyhledávací pole pomocí něhož půjde najít soubory na disku a prohledávat internet. V její prostřední části bude umístěn seznam nejoblíbenějších aplikací a webových stránek pro rychlý přístup a vespod pak výčet naposledy provedených aktivit – např. posledně otevřené soubory. Z nabídky Start se tak stane mnohem užitečnější nástroj.

Tip na článek: Windows 11 ke stažení. Nový operační systém unikl na internet

Nový operační systém od společnosti Microsoft unikl na internet. Podle prvních informací je dost podobný systému macOS od Applu. Tlačítko start se posunulo do střed obrazovky. Pro zaryté fandy jde však jednoduchým klikem přesunout do levého rohu tak, jak jsme zvyklí.

Další novinkou je Wonder Bar, který bude aktivován v případě, že k zařízení s dvěma displeji budete používat klávesnici, a to nejenom hardwarovou, ale třeba i tu virtuální. V takovém případě jeden z displejů bude plnit funkci obrazovky a na druhý bude možné položit klávesnici, přičemž na vrchu displeje se bude nacházet právě Wonder Bar – dotykový panel, který bude možné využívat kupříkladu jakožto trackpad nebo k rychlému posílání emoji. Připodobnit jej můžeme ke konkurenčnímu Apple Touch Baru.

Chcete si vyzkoušet Windows 10X? Stáhněte si emulátor

Windows 10X se oficiálně na trhu objeví až v druhé polovině roku 2020, nicméně už nyní si je jej možné díky emulátoru od společnosti Microsoft vyzkoušet. Sice se zcela pochopitelně nejedná o finální verzi tohoto operačního systému, nýbrž o jeho časnou verzi, ale i tak za vyzkoušení rozhodně stojí. Když už se tu zmiňujeme o finální verzi, tak tu bude dle slov samotného Microsoftu možné stáhnout a nainstalovat díky jejímu oddělení od ostatních bitů softwaru za necelých 90 sekund.

Jak tedy na instalaci Windows 10X do vašeho počítače? Nejprve si ověřte, zdali splňuje váš systém tyto relativně přísné požadavky:

  • 64bitový Windows 10 Pro, Enterprise nebo Education
  • procesor Intel® s nejméně 4 jádry, které můžete věnovat emulátoru
  • volné 4 GB RAM pro emulátor
  • 15 GB volného místa na disku

Následně se registrujte do Windows Insider Program a nainstalujte si všechny nezbytné komponenty – nejnovější Visual Studio a Insider SDK. Dále si je třeba obstarat Microsoft Emulator a obraz s Windows 10X. Pokud máte vše nainstalováno a staženo, máte vyhráno.

Stačí už totiž jenom připojit a spustit obraz s Windows 10X v Microsoft Emulatoru a můžete začít objevovat nový operační systém. Nicméně se však připravte, že vám celý proces zabere minimálně 30 minut.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

1 Komentuj

  1. Já doufám že ten nový operační systém Windows 10X bude fungovat jako Windows XP.

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Software