Software

Windows 7 končí. Co to znamená pro můj počítač?

windows 7 logo
Foto: Microsoft

14. leden 2020 je důležitým milníkem pro všechny uživatele Windows 7 – a že jich není málo, aktuálně je tato verze operačního systému od Microsoftu nainstalována na přibližně jedné čtvrtině všech provozuschopných počítačů.

Co zásadního se chystá na tento den? Společnost Microsoft přestane oficiálně podporovat systém Windows 7, stane se tak přesně 10 let po jeho uvedení na trh. Pokud máte i vy tento operační systém nainstalován ve svém počítači či notebooku, rozhodně ale nemusíte panikařit, neboť se ve světě informačních technologií jedná o zcela běžnou věc, jež má své jednoduché racionální vysvětlení.

Oním důvodem, proč podpora Windows 7 brzy skončí, je skutečnost, že Microsoft se chce věnovat vývoji novějších technologií a již dále nechce své zdroje alokovat na OS, který je z dnešního pohledu zastaralý, byť se stále těší velké popularitě mezi uživateli.

Windows 7 končí. Co to znamená pro můj počítač?
Windows 7 končí. Co to znamená pro můj počítač?

Obrazně řečeno, Windows 7 bude za pár dní definitivně pohřben. V praxi to znamená, že po 14. lednu 2020 již nebude dostupná technická podpora, a co je ještě možná zásadnější, nebudou k dispozici aktualizace softwaru ze služby Windows Update a Bezpečnostní aktualizace a opravy, které pomáhají udržovat váš počítač v bezpečí.

Windows 7 můžete bez problémů dále používat, ovšem je tu jedno velké ALE

Nicméně i když dojde k ukončení podpory systému Windows 7, váš počítač budete moci dále bez problémů využívat, tak jak je, na samotnou funkčnost totiž tato chystaná změna nebude mít vůbec žádný vliv. Konec Windows 7 tedy vlastně vůbec nemusíte nikterak řešit. Ale vzhledem k výše popsané skutečnosti ukončení bezpečnostních aktualizací takovýto přístup rozhodně nedoporučujeme.

Den po konci podpory „sedmiček“ samozřejmě na váš počítač žádné bezpečnostní riziko číhat nebude, nicméně s přibývajícím časem a zlepšujícím se vybavením hackerů se začne toto riziko stupňovat, a tento operační systém se začne stávat bezpečnostně nevyhovujícím. Z tohoto plyne jediné – brzké opuštění Windows 7 je téměř až nevyhnutelné.

Námi doporučovaným krokem je jednoznačně přechod na novější systém z dílny Microsoftu, případně se můžete porozhlédnout po alternativách u jiných výrobců (MacOS, Linux). U Microsoftu máte aktuálně na výběr z Windows 8 a Windows 10. Pokud se však podíváme na datum vydání Windows 8 (nemluvě o jeho nevalném rozšíření), tak zjistíme, že je jen otázkou času, kdy i u něj bude ukončena podpora, tudíž tento krok by byl takříkajíc skokem z bláta do louže. Jedinou opravdu smysluplnou volbou tak zůstává přechod na Windows 10.

I sama společnost Microsoft doporučuje, abyste před lednem 2020 přešli na systém Windows 10 a předešli tak situacím, kdy budete potřebovat využít některé služby nebo možnosti podpory, které už nebudou k dispozici. Zároveň je žádoucí, abyste ve svém zařízení měli pokaždé ty nejnovější bezpečností aktualizace, jež pomohou chránit vaše PC.

Jak získat Windows 10?

1.) Upgradujte Windows 7 pomocí Media Creation Tool 

Pokud máte končící Windows 7, stačí vám k přechodu na Windows 10 opravdu málo. Oficiálně byla sice možnost bezplatného upgradu na „desítky“ možná pouze do konce roku 2017, nicméně pokud vlastníte produktový klíč k Windows 7, tak pomocí nástroje Media Creation Tool můžete tento upgrade provést i v těchto dnech. Stáhnout jej můžete přímo na webu Microsoftu – více v článku o instalaci Windows 10 zde.

2.) Porozhlédněte se po nejnovějších počítačích 

Další z možností, jak získat Windows 10, je pořízením nového moderního počítače, který jej už má předinstalovaný. De facto tím zabijete dvě mouchy jednou ranou – získáte nejnovější a plně podporovaný operační systém a zároveň i výkonnější hardware.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software