Software

Recenze: Windows 8.1 či Windows 9?

microsoft logo freebit
Hlavní TAG » Microsoft

Každého z nás jistě zasáhla „aféra“ celosvětového upgradu systému od Microsoft na Windows 8. Ačkoliv byla poslední verze, tedy Windows 7, uživatelsky nejvíce přínosná, rozhodli se v Microsoftu její podporování a prodeje pomalu ukončit a veškerá zařízení se tak nyní distribuují Windows 8. Nespokojenost uživatelů však na sebe nenechala dlouho čekat.

W8 jsou primárně určeny pro dotyková zařízení a proto nebyly mezi uživateli osobních počítačů příliš oblíbené. Kromě toho byly nepochopitelně odstraněny některé ze základních funkcí předchozích systémů, kupříkladu tlačítko Start. Microsoft však vyslyšel některé připomínky a vydal aktualizaci Windows 8.1. Proč ne rovnou Windows 9? Nebo proč jej Microsoft nevydal jako klasický Service Pack? A co vlastně tato verze přináší nového?

Recenze: Windows 8.1 či Windows 9?
Recenze: Windows 8.1 či Windows 9?

Drtivá většina uživatelů Windows 8.1 si povšimne změny hned na základní ploše systému. Ano, jejich oblíbené tlačítko Start je zpět! Ovšem nepřináší žádné z funkcí jeho předchůdců. Po stisknutí tlačítka se uživatel dostane do známého rozhraní Metro. Nemusíme si však zoufat, po klepnutí pravým tlačítkem se zobrazí kontextová nabídka, která obsahuje většinu základních funkcí systému.

Pro pokročilejší uživatele se zde nachází přehledný seznam od „Správy disků“ a „Správce zařízení“ až po „Programy a funkce“, či „Příkazový řádek“. Aby bylo tlačítko Start přínosné i pro běžného uživatele, obsahuje klasické nabídky vypnutí, odhlášení a restartování počítače. Bod pro Microsoft od uživatelů, kterým najíždění do rohů a chytání oken, aby vůbec mohli počítač vypnout, lezlo na nervy.

Abychom se vrátili k Metru, jakožto hlavní novince W8 a tedy i W8.1, i toto rozhraní prošlo změnami. Mezi nejvýraznější patří možnost využití stejného pozadí, jaké je na ploše. To nevede pouze k lepšímu přizpůsobení vzhledu systému, ale také se uživatel celkově lépe orientuje. Aby se však Metro dalo i lépe využít, obsahuje nyní možnost třídění ikon do sloupců, které si může uživatel i libovolně pojmenovat. Dalo by se říci, že jde o složky s aktuálním náhledem. Také vyhledávání souborů prošlo změnou k lepšímu a nyní nabízí také přímou integraci s vyhledáváčem Bing. Tuto funkci lze však samozřejmě vypnout.

Pro uživatele dotykových zařízení bylo Metro skvělá vychytávka – velké ikony, pohodlné ovládání prstem, co víc si přát? Ovšem na uživatele s myší a klávesnicí se jaksi zapomnělo. Ikony se sice daly přizpůsobit, ale stejně zůstávaly nepříjemně velké a možnost lepší změny nebyla přítomná. V novém systému si může uživatel vybrat hned z několika velikostí ikony, přičemž nejmenší se prakticky rovná klasické velikosti ikon na ploše. To vede nejen k lepšímu uspořádání, ale také k větší přehlednosti. A pokud Metro někomu skutečně nevyhovuje, může si zapnout funkci, kdy systém nabootuje přímo na hlavní ploše.

Pokud využíváte několik aplikací najednou a nemáte dostupných více monitorů, Windows 8 umožňoval rozdělení obrazovky do dvou nezávislých částí. W8.1 jde ještě dál a obrazovku si nyní můžete rozdělit na více částí, přičemž nastavení velikosti oken je nyní mnohem lépe přizpůsobitelné.

Pokud si uživatel pořídí nový přístroj a rád by do něj přesunul svá uživatelská nastavení a data ze staršího W8.1 to umožňují. V základu se díky Microsoft účtu synchronizuje vzhled plochy a různá nastavení, Windows 8.1 však šly ještě dál a nyní je možné si synchronizovat i stažené aplikace. Ty se automaticky nestahují, ale zobrazí se v Metru, přičemž jejich stažení je záležitostí jednoho kliknutí. Samozřejmostí je i vylepšený Microsoft Store, který je nyní graficky přijatelnější a hledání a správa aplikací se už nerovná procházce peklem.

Přesto je však stále podobný Google Play, kde se, narozdíl třeba od Apple Store, vyskytují tuny kopírovaných, špatně fungujících, či zcela zbytečných aplikací. Windows 8.1 mají v sobě také nově zabudovaný Internet Explorer verze 11, či přímo integrovaný OneDrive, ten je však volitelný a uživatel jej instalovat vůbec nemusí.

Abychom se však nezabývali pouze grafickými novinkami, Windows 8 byl oproti svému předchůdci znatelně rychlejší. Start systému do několika sekund nebyl výjimkou ani po několikaměsíčním užívání. Windows 8.1 jsou tedy ještě rychlejší a stabilnější, než jejich starší verze. Konečně by tak mělo přestat platit pravidlo, že se systém musí po několika měsících přeinstalovat, aby se dal vůbec využívat.

Určitě se nejedná o nový systém, ačkoliv změny jsou patrné již na první pohled. Zda je systém lepší, či uživatelsky přívětivější, než Windows 7, si musí rozhodnout každý uživatel sám. Ovšem do Windows 9 máme ještě daleko a W8.1 rozhodně nejsou krokem vedle.

A jaké zkušenosti či poznatky máte s operačním systémem Windows 8 či Windows 8.1 právě vy? Hledáte na internetu Windows 8.1 ke stažení? Už jste si prošli instalaci systému W8.1? Určitě se o ně podělte do komentářů pod článkem. Děkujeme!

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Po aktualizaci z Win 8 na Win 8.1 mi začala problikávat spodní a vrchní lišta asi co 5 sec. Má to vliv na myš a na psaní. Při bliknutí se ztratí kurzor a nejde psát, musím znovu kliknout myší, napíšu 4 písmena a zase se to opakuje. Co s tím?

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software