Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Lumia 640 XL LTE – za telefon s Windows nemusíte platit majlant

Přečetli jste si titulek a napadla vás otázka, proč testujeme tuhle Lumii a ne Lumii 950 XL? Z jednoho prostého důvodu. Protože těch, co budou ochotni zaplatit za NEiPhone 19 tisíc korun tolik nebude. Lumia 950 XL opravdu nasadila cenu, na kterou jsme byli zvyklí pouze u iPhonu. My se rozhodli otestovat telefon s Windows, který stojí necelých pět tisíc korun, tedy částku, kterou budete spíše ochotni zaplatit.

Lumia_640XL_title

5,7 palce za méně než pět tisíc korun

Design, zpracování a displej

Lumia 640 XL LTE je na dnešní dobu levný telefon. Po vybalení na to ale vůbec nevypadá. V ruce jsem držel sice celoplastové, ale na první pohled a pohmat velice pěkně vyrobené zařízení. Abych mohl vložit SIM kartu, musel jsem sundat zadní kryt, tedy vlastně vyndat tělo zařízení z plastové vaničky. Tady se objevil první problém, přestože návod ukazuje, že by se na spodní hraně měl nacházet výřez pro nehet, na první ohledání jsem ho nenašel. Nakonec se mi podařilo kryt sundat, ale pocit, že testovaný telefon poškodím hned na začátku byl silný.

Podívejme se na rozmístění ovládacích prvků a konektorů. Levá hrana zůstala naprosto čistá, ovládací prvky jsou soustředěny na hraně pravé. Odshora je nejdříve dvojtlačítko na ovládání hlasitosti a pod ním Power tlačítko. Obě jsou dost vystouplá a bohužel mají ostré hrany, na dotek nic příjemného. Horní hranu narušuje pouze konektor na sluchátka a tu dolní konektor na microUSB, sloužící k nabíjení. Na zadní straně je pouze logo Windows s nápisem Microsoft, nad ním čočka fotoaparátu a LED blesku. Vedle nich je výstup hlasitého reproduktoru, který nemá vůbec špatný zvuk.

Lumia_640Xl_back

Vyndat zařízení z plastové vaničky není vůbec snadné

Nyní už se dostáváme na přední stranu. Tu okupuje 5,7 palce velký IPS panel, který kryje Gorilla Glass 3. Displej je hezky vytažen do stran, nad ním je reproduktor pro hovory a přední kamera. Za velké mínus považuji pouze HD rozlišení displeje, zvlášť s přihlédnutím k jeho velikosti a možnosti rozšíření vnitřního úložiště až o 128 GB, což přímo vybízí ke sledování seriálů a filmů.

Vnitřní výbava a fotoparát

Uvnitř Lumie 640 XL LTE je procesor Qualcomm Snapdragon 400, což není nejrychlejší kousek. Spolu s pouze 1 GB operační paměti mi občas způsoboval drobné záchvaty vzteku, když se vše nedělo takovou rychlostí, jak mělo. Vnitřní úložiště má kapacitu 8 GB a jak bylo řečeno dá se rozšířit vložením microSD karty až o 128 GB. Jak už vyplývá z názvu telefonu, je tu podpora sítí LTE.

Baterie v zařízení má kapacitu 3000 mAh, což není málo. K výdrži můžu říct, že jsem byl příjemně překvapen, když mi stačilo dát telefon na nabíječku až druhý den odpoledne. Asi je k tomu potřeba dodat, že můj běžný provoz je neustále zapnutá WiFi, nebo alespoň data, čtyři emailové účty a prakticky bez přestávky na sociálních sítích. Za tohle si ode mne Lumie zaslouží velkou pochvalu.

Zadní fotoaparát má rozlišení 13 MPx a nad ním je LED blesk. Optiku pro 640 XL vyrobila světoznámá firma Zeiss. Kamera nefotí špatně, jediné problémy má za horších světelných podmínek, ale řekněme si upřímně, který telefon v této cenové kategorii je nemá. Video zvládne s rozlišením 1920 x 1080 při 30 snímcích za sekundu. K tomu umí plynule ostřit a využívat přisvětlení.

Lumia_640Xl_1

Systém a další poznatky

Telefon jsem testoval s verzí systému Windows Phone 8.1. Asi je fér přiznat, že to byl vůbec první WP, který jsem mohl delší dobu používat. Takže ti, kteří mají se systémem zkušenosti, můžou tuhle část přeskočit. Naopak ti, kteří o WP uvažují, ale nejsou si jisti, zda by ji systém nedělal problémy tady najdou třeba odpovědi na některé své otázky.

V telefonu je po jeho spuštění poměrně hodně předinstalovaných aplikací. Najdete zde šest aplikací, jejichž název začíná slovem Lumia. Z toho je hezky vidět, že nejenom telefony s Androidem jsou zaneseny tzv. bloatwarem, tedy předinstalovaných softwarem. Já osobně preferuji možnost si aplikace následně doinstalovat podle svého uvážení. Když jsme u aplikací, nemůžu nezmínit HERE Mapy. Uznávám, že je otázka vkusu, ale mně se nelíbí. Hodně nelíbí. Ve srovnání s Google Mapami bych dokonce řekl, že jsou ošklivé.

Jako největší problém vidím klávesnici. S tou jsem se pral celou dobu testu. Už jenom samotné rozložení klávesnice mi působilo problémy. Česká klávesnice má totiž v první a druhé řadě odshora na pravé straně znaky háček a čárka nad písmenem. Tím se celá klávesnice posouvá a já tak neustále psal něco jiného, než jsem měl v úmyslu. Druhý a zřejmě větší problém byly vibrace klávesnice. Ať jsem hledal jakkoliv, nenašel jsem nikde, jak je zapnout. Nakonec jsem na internetu našel, že to není možné. Takže pokud nemáte zapnuté zvuky, nedostáváte při psaní žádnou odezvu.

Samotný systém je na pohled krásný. Je jednoduchý, efektivní i efektní a dobře se s ním pracuje. Škoda je těch přelétavých přechodů, které jsou skoro všude. Při zapnutí aplikace i při přechodu na základní obrazovku vše létá. Když nic jiného, tak to zdržuje. Trošku zdržující a matoucí je i rozložení nastavení. Jednotlivé kategorie mi úplně nedávaly smysl a často jsem dlouho hledal nějakou položku, jenom abych změnil jednu věc. Škoda.

Jako třešničku jsem si nechal to, že jsem v rámci programu Insider zkusil nainstalovat systém Windows 10. Samozřejmě, jak už z podstaty programu Insider vyplývá, nejednalo se o finální verzi, tudíž jsem musel počítat s chybami. Instalace proběhla relativně bez problémů, Microsoft mě opět pobavil svými hláškami ve stylu „Připravujeme pár věcí“, ze kterých pořádně nevíte, co se děje. Bohužel, i když je W10 těsně před vydáním, musel jsem velice rychle provést downgrade zpět na nižší, ovšem odladěnou verzi. Nepovedlo se mi totiž ani načíst kontakty z mého Googlu účtu.

Lumia 640 XL LTE se prodává na českém trhu za průměrnou cenu 4700 Kč.

Jestli používáte Lumii 640 XL LTE, napište nám do komentářů, jakou zkušenost s ní máte vy? Nebo jste si snad připlatili za nejnovější Lumii 950 XL? Komentujte a sdílejte článek, děkujeme.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony