Internet

Začít podnikat je životním rozhodnutím. Jak se nespálit?

Spaces_Albatros

Začít podnikat je životním rozhodnutím, které vám může částečně přinést svobodu. Opustit zaměstnavatele a postavit se na vlastní nohy.

Nosíte v hlavě už nějakou dobu, možná i pěkných pár let, zajímavý nápad? Něco, co tady ještě není a nebylo a stále si pohráváte s myšlenkou začít podnikat? Jen ne a ne najít pořádně žhavou jiskru, která by tu vaši podnikatelskou dráhu odstartovala?

Každý začátek je těžký a každá nová cesta, je cestou do neznáma

A v podnikání toto platí trojnásobně. Je sice dobré o tomto úskalí vědět, ale na druhou stranu jen odvážnému štěstí přeje, a pokud ten první krok nikdy neuděláte, jednou si to třeba budete vyčítat. V podnikání je důležité myslet pozitivně, jít si za svým cílem důsledně promyšleným postupem, nebát se, ale zároveň být ostražitý a mít v sobě pokoru a skromnost.

spaces
Začít podnikat je životním rozhodnutím. Jak se nespálit?

Málokteré podnikání se obejde bez prvotní finanční investice

Ta je prostě nutná téměř v každém oboru. Pokud najdete obor, kde můžete začít bez koruny, máte z půlky vyhráno a o velkou starost méně. Ale jak jsme řekli, se vstupním kapitálem počítat musíte a ne vždy na to má člověk dostatečně našetřeno z vlastních zdrojů. Pak je ovšem rozumné nezačít hned půjčkou několika milionů.

Pořád tam někde vzadu v hlavě noste myšlenku, že to třeba nemusí vyjít a co pak s těmi dluhy? Takže peníze půjčovat s rozmyslem a jen tu nejnutnější částku. Až budete mít pevnější postavení na trhu, pak můžete zkusit vaše podnikání posunout dopředu další finanční injekcí. Většinou trvá několik let, než se z nové firmy stane firma prosperující.

Začátky bývají těžké. Obrňte se trpělivostí, ctižádostí a touhou jít za svým snem. Pokud půjdete správným směrem, vydržíte dostatečně dlouho, tak jednoho dne zjistíte, že se červená čísla začínají měnit v modrá a že vám se svobodněji dýchá, protože vaše firma si už svou stabilitu získala.

Někdy se ovšem může stát, a stává se to, bohužel, dost často, že se, i přes velkou snahu, prostě nedaří a nedaří. Zkuste využít všechny možnosti, jak uspět, jak přilákat zákazníky, ale pořád myslete na to, aby, v případě neúspěchu, vám nezůstaly jen dluhy a oči pro pláč. Zvlášť v prvních letech podnikání, je toto riziko až příliš vysoké.

První kroky k vysněnému cíli

Dost bylo malování čerta na zeď. Kdo se bojí, nesmí do lesa a tak, pokud jste se pevně rozhodli, že ten první krok k soukromému podnikání uděláte, je zde takový velmi stručný manuál, jak začít….

Především musíte navštívit Živnostenský úřad, kde za mírný poplatek získáte „živnostenské oprávnění“. A pokud zde rovnou vyplníte tzv. Jednotný registrační formulář, pak si ušetříte cestu na Finanční úřad, kde je nutno se zaregistrovat jako plátce daně z příjmu, dál cestu na Okresní správu sociálního zabezpečení a na zdravotní pojišťovnu. Toto vše obstará tento formulář za vás. A tím ještě jeho výhody nekončí. Lze jej rovnou využít i k přihlášení se k silniční dani nebo k plátcovství DPH.

Stali jsme se podnikateli

Po splnění předešlého kroku jste se stali právoplatnými podnikateli a teď už jen počítejte se samými povinnostmi, platbami, hořícími termíny, s horou účetních dokladů, tiskopisů a pracovním diářem plně popsaným důležitými úkoly. A hlavně, alespoň teda prvních pár let, zapomeňte na klidný a bezstarostný spánek. Ten vám dnešním dnem definitivně skončil.

Ale samozřejmě, že podnikání má i své výhody. Otevřela se vám možnost realizovat si svoje dávné plány a nápady a je předpoklad, že když jste si tuto práci zvolil dobrovolně, tak že vás bude i bavit. Budete sám svým pánem, nikdo vám nebude přikazovat, kdy máte pracovat a kdy ne. Jak si to časově rozvrhnete, tak to budete mít. A bude-li se vám dařit, můžete vydělat spoustu peněz.

A až se jednou stanete tím úspěšným podnikatelem, nikdy nezapomeňte na to, že pokora, skromnost, pozitivní myšlení, důslednost a odvaha vás musí provázet nejen v nejistých začátcích, ale i v dobách největších úspěchů.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet