Ze světa IT

Zásilky z Číny a koronavirus. Hrozba pro Evropu?

virus logo
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

Zásilky z čínských e-shopů doslova dobývají Evropu. Epidemie koronaviru však v některých lidech vzbuzuje obavy: Může se virus touto cestou přenášet?

Koronavirus z Číny nepřiletí

Nákazu provází pochopitelně strach a ten vyvolává lavinovité šíření různých polopravd a mýtů. Jedním z nich je i ten o způsobu přenosu viru. Mnozí žijí v obavě, že se mohou nakazit zbožím, které si nechali poslat z Číny.

Toho přitom rozhodně přes Českou republiku neprochází málo. Z celkového počtu přes 28 milionů balíků, které evidovala celní Pošta v Praze, jich z Číny pocházelo cca 40 %.

Koronavirus se však touto cestou přenášet nemůže, uklidňují odborníci. Svoje zdraví tím, že si objednáte balíček z Asie, určitě neohrozíte, potvrdilo také oficiální stanovisko ministerstva zdravotnictví.

Zásilky z Číny a koronavirus. Hrozba pro Evropu?
Zásilky z Číny a koronavirus. #koronavirus

Virus k svému přenosu potřebuje primárně člověka, šíří se z jedné osoby na druhou. Navíc k tomu potřebuje relativně těsný a dlouhodobý kontakt. Primární způsob nákazy je kapénková infekce. Rizikový je tedy nakažený pacient, a to ten, který trpí příznaky i ten, který je zatím bezpříznakový.

Z viru není nutné mít obavy

Dlouhou cestu s vaší zásilkou není koronavirus schopný vůbec přežít. Než překročí zásilka hranice našeho území, trvá to několik týdnů.

Jak uvádějí odborníci, obecně viry mimo svého hostitele přežijí cca 24 hodin. Bát se tak nemusíme prakticky žádného nebezpečí. Jinak bychom se ostatně mohli velmi snadno nakazit už třeba jen běžnou chřipkou. K ničemu takovému ale pochopitelně nedochází.

Koronavirus navíc pro své přežití potřebuje spíše prostředí vlhké. Kromě toho je pro něj charakteristické, že jakmile zaschne, pozbývá tzv. virulenci, tj. virus již neúčinkuje a není schopen vyvolat infekci. Riziko šíření prostřednictvím zásilek je relativně nízké.

Chystají se nějaká zvláštní opatření?

Například Česká pošta tak zatím žádná speciální opatření nezavedla a ani o nich zatím neuvažuje. A to ani vzhledem k potenciální ochraně zákazníků, ale ani co se týče zaměstnanců. V případě ohrožení by právě pracovníci pošty byli vůbec prvními, kteří by byli expozici koronaviru vystaveni. Stejné stanovisko zaujaly i jiné zásilkové společnosti.

Jak pošta uvádí, hrozí nám tak maximálně jiné nebezpečí, které ovšem nikoho na zdraví neohrožuje: Zásilky z Číny se mohou opožďovat. Dochází totiž k rušení letů v zasažených oblastech. Česká vláda přímé lety mezi Českem a Čínou již zakázala. Podobně se k situaci vyjádřily také české úřady. Ochranná opatření se dotknou primárně míst, kde je vyšší koncentrace lidí, například letišť. Na poště tak žádné změny nezaznamenáte.

Ne všude je ale kvůli koronaviru takový klid. Slovenská pošta už se uchýlila k pozastavení přijímání zásilek do Číny. Další státy se k opatřením postupně přidávají. Světová zdravotnická organizace (WHO) však zároveň varovala před intenzivním omezováním dopravy a obchodu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

4 Comments

  1. Ty kráso, ještě že jsem si teď z Číny nic neobjednával. To bych to musel zase poslat zpátky. Zásilky nevyzvedávat a hned to poslat zpět nebo počkat.

  2. Co tady kecají v článku z Číny zásilky tady jsou i do 24 hodin co jsem objednávala, takže nakažení můžou bát. Způsobit vždyť psali že přežijí 9 dnů tak proč by nepřežily 2 dny testy jistě na to neudělali. Je to hnus ty lži jak může psát že to jde 3 týdny.

  3. Reana: nepiš do všech diskuzí nesmysly a nešiř bludy. Balík z Číny za 24 hodin nedojde ani kdyby sis ho sama ilegálně vezla soukromým letadlem!

  4. Reana: X-krát už jsem objednával z Číny, ale do 24 hodin mi to ještě nikdy nepřišlo, trvá to zhruba tak 1 měsíc. To chce klid a nohy v teple.. 🙂

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT