Internet

Koronavirus je trendem vyhledávání. Co vše Češi hledají?

virus logo
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

Koronavirus je tématem, který hýbe světem. Hodně se o něm mluví i v tuzemsku. Které informace jsou ty nejzásadnější?

Co je koronavirus?

Koronavirus je, jak uvádí Wikipedie, společné označení pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Coronavirinae: Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus. U lidí i zvířat může být virus původcem onemocnění s různou mírou závažnosti.

Kde se virus vzal

Epidemie se rozšířila z čínského města Wu-chan. To se proto ocitlo v přísné karanténě a řada států zahájila evakuaci svých občanů. Za pravděpodobné ohnisko nákazy bylo původně považováno místní tržiště. Na něm se prodávaly zejména různé druhy masa (ryby, zvěřina).

koronavirus
Koronavirus je trendem vyhledávání. #koronavirus

Vědci však tuto tezi v čase vyhodnotili jakožto nepříliš pravděpodobnou. Přesný důvod, proč svět zasáhla epidemie koronaviru, tak v této chvíli stále není znám. Hovoří se rovněž o tom, že původcem viru jsou netopýři.

Hrozí nám nebezpečí?

Epidemiologové se shodují (mapa zásahu zde), že šíření viru může být poměrně prudké. Nákaza se zřejmě v čase rozšíří celosvětově a Česká republika nebude výjimkou. Dosavadní podezření se nepotvrdila a nikdo dosud oficiálně v tuzemsku koronavirem nakažen nebyl.

Základním předpokladem k takto prudkému výskytu je především to, že virus je šiřitelný z člověka na člověka. V řadě oblastí se rozvinul turistický ruch, případně zde velké množství lidí realizuje obchodní cesty, což významnou měrou k šíření nákazy přispívá. Koronavirus se navíc typicky šíří vzdušnou cestou, tj. kašlem nebo kýchnutím. Jinou možnost přenosu představuje osobní kontakt, tedy například při podání ruky.

V této chvíli má již virus v Číně na svědomí více než 8000 nakažených a 170 mrtvých, tyto údaje se však mění prakticky každým dnem. U dalších tisícovek nemocných se čeká na potvrzení diagnózy, zda se opravdu nakazili právě koronavirem. Dle posledních zpráv navíc virus mutuje.

Jak se před nákazou chránit?

Virus se postupně rozšířil v této chvíli již do dvacítky zemí včetně Evropy. Kdy se podaří epidemii zastavit, na to zatím hledají odborníci jednoznačnou odpověď.

Nakazit se může prakticky kdokoli. Nákaza se projevuje zejména vysokou teplotou. V extrému je tak nejúčinnějším prostředkem termokamera, která je dostupná například na letištích. Tu ale laik k dispozici samozřejmě nemá. Proto nemůže včas původce viru rozpoznat. Sám nakažený na sobě nejprve žádné příznaky nepozoruje, proto se nedokáže včas od okolí izolovat.

Preventivním opatřením doporučeným turistům v exponovaných oblastech tak, jak jej vydalo české ministerstvo zdravotnictví, je tak pouze používání ústních roušek a snaha vyvarovat se vstupu do míst s vysokou koncentrací lidí.

Pokud už si na sobě příznaků nemoci všimnete, lékaři doporučují hlavně striktní izolaci. Lékaře je nejvhodnější si zavolat, rozhodně je na místě nechodit do ordinace.

Je virus léčitelný?

V první řadě je potřeba říci, že u některých lidí může infekce proběhnout i tzv. bezpříznakově. Což zároveň zkresluje statisticky počty nemocných a přispívá k dalšímu šíření.

U osob, u nichž nemoc skutečně propukne, záleží závažnost na dalších faktorech. Obecně náchylnější jsou ke komplikacím lidé starší a chronicky nemocní. U nich se může objevit zánět plic či akutní respirační selhání. V krajním případě tak mohou nakažení i zemřít a jak se opakovaně připomíná v médiích, koronaviru již podlehli i ti, kteří do té doby byli zdraví. Úmrtnost se pohybuje okolo 2 až 3 %.

V méně závažných případech se jako příznak nakažení projevuje především horečka, kašel a dýchací obtíže. Průběh tedy může být podobný jako u klasické chřipky. Nemocní dostávají antivirotika, nicméně lékaři upozorňují, že pacienti s méně závažným průběhem lékařské ošetření mnohdy vyhledat nemusejí.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet