Kryptoměny

Zlato vs. Bitcoin. Jak efektivně pokrýt přicházející inflaci?

zlato
Hlavní TAG » Zlato

Ochránit prostředky proti inflaci lze jediným způsobem: Vhodně zvolenou investicí. Proti tradičním komoditám, jako je zlato, stojí nyní moderní technologie v podobě Bitcoinu. Co je výhodnější?

Bitcoin stoupá, zlato prožívá pokles

Zlato je vnímané jako tradiční uchovatel hodnoty. Není však tím jediným, do čeho se vyplatí investovat.

Bitcoin se rovněž ukazuje být vhodnou inflační pojistkou. A to dokonce výhodnější, než klasické zlato. Na svém Twitteru to uvedl Anthony Pompliano, zakladatel investiční společnosti Morgan Creek Digital a známý propagátor kryptoměn.

investice podnikani
Jak efektivně pokrýt přicházející inflaci?

Poukázal přitom na výkonnosti obou aktiv za posledních 12 měsíců. Konkrétně u zlata se v loňském roce hodnota pohybovala kolem 1 960 USD za unci. V současnosti však poklesla na 1 800 USD.

Tedy v oněch 12 měsících došlo k poklesu hodnoty o 10 %, respektive o 14 %. Od března do současnosti totiž oproti nejnižším číslům opět o něco stoupla. Naproti tomu Bitcoin zažívá doslova zlatý věk.

V lednu letošního roku činila jeho hodnota rekordních 34 800 USD. To přitáhlo i nebývalý zájem investorů. Počet elektronických adres, na kterých je více než 1 000 Bitcoinů, v témže období počátku letošního ledna dosáhl už více než 2 300.

Pádu zlata si všímají i odborníci

Ke snížení atraktivity zlata přispěla i reakce finančních trhů na sílící dolar a prudký nárůst výnosů pozorovatelný u dlouhodobých dluhopisů. Zlato ve srovnání s dluhopisy totiž není zdrojem výnosů.

Phil Streible, stratég chicagské Blue Line Futures, soudí, že cena zlata bude dále klesat. To startupový investor a majitel basketbalového týmu Dallas Mavericks Mark Cuban vyřkl ještě pesimističtější předpověď, zlato označil za prakticky mrtvé. Na to mu však mnozí oponují, že zlato však má praktické využití a to se zřejmě nezmění. Už 12 let starým Bitcoinem většina běžných uživatelů například v současnosti jen málokde zaplatí.

Odborník na komodity Mike McGlone z agentury Bloomberg však v analýze na toto téma potvrzuje, že nahrazování zlata Bitcoinem v portfoliích investorů nabírá na obrátkách.

V dobách krize může i Bitcoin mít svá rizika
V dobách krize může i Bitcoin mít svá rizika

Počítat je nutné nyní podle odborníků s tím, že vakcína proti proti koronaviru vyvolá návrat ekonomického růstu. A to s sebou přinese nárůst inflačního očekávání. Zlato má přitom v takovéto atmosféře sílícího apetitu k riziku sklony ztrácet.

Že Bitcoin se pozvolna vyrovná zlatu připustili i analytici americké investiční banky JPMorgan. Bitcoinu podle nich na vzestupu nemalou měrou pomáhá i to, že stále výrazněji na investiční trh vstupuje generace mileniálů. A ta Bitcoin vnímá jako digitální zlato.

TIP na článek: Vše, co potřebujete vědět o indexu S&P 500

S&P 500 je pro investory velmi důležitým ukazatelem. Co znamená a proč se vlastně začal stanovovat?

Analytici dále konstatovali, že vzhledem k tomu, jak velký objem investic připadá na zlato, vytlačení zlata z pozice „alternativní měny“ dává obrovský potenciál pro růst právě Bitcoinu.

A možnosti, které s Bitcoinem přicházejí, už aktivně uchopila i celá řada společností. K podobnému kroku se uchýlila například analytická společnost MicroStrategy. Ta si část svých rezerv rovněž přelila do kryptoměn.

V čem tkví riziko Bitcoinů

Je však samozřejmě nutné upozornit na to, že zejména v dobách krize může i Bitcoin mít svá rizika. Kryptoměny zůstávají vysoce volatilním aktivem. Zlato je naproti tomu odborníky považováno za prakticky bezrizikové.

Jak dále varují experti, Bitcoin může ztratit jednak pozici platidla, ale i uchovatele hodnoty podstatně dřív než zlato. Je nutné sledovat trh a vyjít z předpokladu, že růst Bitcoinu je pravděpodobný pouze při malých turbulencích trhu. V případě těch větších se už může pozice Bitcoinu významně otřást.

Někteří odborníci proto doporučují Bitcoin pouze k diverzifikaci portfolia, to znamená pořídit si ho pouze jako doplněk k ostatním aktivům. Někteří čeští odborníci zacházejí se svou nedůvěrou ještě dál a radí do kyptoměn vkládat pouze ty peníze, o kterých investor ví, že si o ně může dovolit přijít.

Podle některých komentářů tak teprve rok 2021 coby symbolický „rok vakcíny“ bude odpovědí na to, zda mají Bitcoiny blíž ke zlatu, případně jsou spíše podobné akciím.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny