Elektromobilita

5 nejrychlejších elektromobilů na světě

tesla stanice
Foto: pixabay.com, Tag: Tesla

O tom, že se elektromobilita začíná výrazně promítat do našich každodenních životů, se nemusíme nikterak sáhodlouze bavit. Elektromobily získávají na oblibě takřka po celém světě, přičemž se přidružený průmysl v posledních letech dokázal vypořádat s celou řadou problémů, a naopak přinesl nespočet různých inovací a technických řešení.

Suma sumárum, elektromobily sloužící k běžnému dojíždění do práce začínají být něčím vcelku běžným, zatímco takové, které nabízejí až ohromující rychlost, jsou k vidění dosud jen zřídka. Právě jim je ale věnován tento článek.

Když se řekne elektromobil, celé řadě lidí se na první dobrou vybaví společnost Tesla se svým megalomanským, ale i vizionářským šéfem Elonem Muskem v čele, proto není divu, že se v žebříčku pěti nejrychlejších automobilů s elektrickým pohybem nachází hned dva zástupci této stáje, nicméně ani jeden z nich není tím vůbec nejrychlejším. Který vůz je? To a mnohem více se dozvíte na následujících řádcích. Vítejte u článku o pěti nejrychlejších elektromobilech na světě. Jdeme na to!

Seznam nejrychlejších elektromobilů na světě

Lucid Air Dream Edition Performance

Na páté pozici se umístil elektromobil od společnosti Lucid, která s ním přišla na trh v roce 2020. Prvotní vize pak byla taková, že se mělo jednat o přímou konkurenci pro Teslu a její model S, což se nakonec i ukázalo jako úspěšné, jelikož právě tento vůz byl dokonce označen jako ten vůbec nejlepší v letošním roce, o čemž hovoří i jeho cenovka kroužící zhruba kolem částky 5,5 milionu korun, pokud ovšem budete mít tu možnost tento sen na čtyřech kolech vůbec zakoupit.

Lucid Air Dream Edition Performance
Lucid Air Dream Edition Performance

Elektromobil jako takový nabízí stěží uvěřitelných 1111 koní a maximální točivý moment 1390 newtonmetrů. A rychlost? Až 270 km/h. Z nuly na sto se pak dokáže dostat za 2,7 sekundy.

Tesla Model S Plaid

Čtvrtý flek patří prvnímu ze dvou zástupců Tesly v tomto žebříčku a je jím Tesla Model S Plaid, což je elektromobil, který dost možná bude jednoho dne považován za něčím zcela kultovním ve světě elektromobility. V současnosti se pak také jedná o nejrychlejší elektrický čtyřdveřový sedan, který můžete zakoupit.

Tesla Model S

Tesla uvádí, že vůz se dokáže z nuly na sto vyšroubovat za 1,99 sekundy, zatímco samotná maximální rychlost je až 322 km/h. Pořizovací cena je pak od 3,5 milionu korun výše.

Lotus Evija

Třebaže Lotus Evija není na poli elektromobilů žádnou horkou novinkou, jeho specifikace mu stále umožňují, aby se umístil na pěkném třetím místě v našem žebříčku. Dokáže totiž vyvinout rychlost až 400 km/h, avšak pouze za ideálních podmínek.

Lotus Evija
Lotus Evija

Střídmější, přesto i tak pozoruhodná hranice je pak povětšinou uváděná kolem 320 km/h, přičemž stovku vůz zvládne za něco kolem tří vteřin. To, co mnohé zájemce ovšem odradí, je obrovská cenovka tohoto vozu, která se pohybuje v řádech desítek milionů korun, a to minimálně čtyř. Nicméně, příjemnějších způsobů, jak utratit čtyřicet mega ve světě automobilů moc není, pokud vůbec jsou.

New Tesla Roadster

Stříbrná příčka pro tentokráte poputuje k Tesle. Její vůz označovaný jako New Tesla Roadster totiž dokáže svištět rychlostí až 322 km/h, což je obdobné číslo jako u předchozích dvou elektromobilů v našem žebříčku, nicméně z nuly na sto je tato Tesla o fous rychlejší – zvládne to už za 2,1 sekundy, přičemž ambici má jít i pod onu magickou hranici dvou sekund.

Jak již název napovídá, jedná se o nástupce původního Roadsteru, který byl vůbec prvním vozem s označením Tesla, a že od té doby uplynulo už více jak deset let. Tesla má tedy ambici vzít to nejlepší z prvního modelu a zabalit to nového kabátu. Jak to ale nakonec bude, dosud nevíme, jelikož vůz ještě není k dispozici. Obdobné je to i s cenovkou.

Rimac Nevera

Tak a je to tady – dostáváme se k tomu vůbec nejrychlejšímu automobilu s elektrickým pohonem, který svět doposud zná. Tím je Rimac Nevera s maximální možnou rychlostí až 415 km/h! Na stovku se dokáže dostat pod dvě vteřiny a existuje jen 150 kusů. K těmto číslům je pak potřeba ještě přidat jedno jediné – 50 milionů korun! Ano, to je cena.

Překvapivý může být i fakt, že Rimac je chorvatská automobilka, přesto si dokázala vydobýt respekt mezi všemi ostatními soupeři, a že ta konkurence je sakra velká. Třebaže k tomu, aby mohl jejich vůz soupeřit s tím vůbec nejrychlejším na světě, jímž je ikonické Bugatti Chiron, pořád ještě pár desítek kilometrů za hodinu zbývá, dost možná se brzy dočkáme, že nejrychlejším vozem na planetě nebude ten se spalovacím motorem, nýbrž s elektrickým.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Elektromobilita