Elektromobilita

Kdo je Elon Musk? Americký podnikatel, inženýr a filantrop

elon musk 2
Foto: wikimedia.org, Tag: Elon Musk

Elon Musk je americký podnikatel, inženýr a filantrop. Znám je jako zakladatel americké značky Tesla. Jeho životní příběh ale stojí za to poznat detailněji.

Elon Musk jako dítě

Příběh o tom, jak se z Tesla proměnila z „garážové“ firmy v technologického lídra, zná nejspíš každý. Jak do tohoto obrazu ale zapadá osoba dnes vůdčí osobnosti celé společnosti?

Elon Musk se narodil 28. června 1971 ve městě Pretoria v kolonii Transvaal v Jihoafrické republice. Na svět přišel jako prvorozený syn, má ještě bratra a sestru. Matka Maye je modelka, nutriční poradkyně a dietoložka. Otec Errol Musk je jihoafrický inženýr elektromechanik, pilot, námořník, konzultant a developer.

Rodiče se později rozvedli a malý Elon vyrůstal s otcem, rodinné vztahy se však pokazily. Sourozenci vyrůstali s matkou a samotný Musk rozhodnutí zůstat u otce v čase litoval.

V dětství byl Elon Musk popisován jako dítě introvertní a také poněkud neohrabané. Byl převážně samotář, hodně četl. Už v raném věku se zajímal o vesmír a technologie. Zlom přišel, když dostal svůj první počítač Commodore VIC-20 a začal se učit programovat.

Kdo je Elon Musk? Americký podnikatel, inženýr a filantrop
Kdo je Elon Musk? Americký podnikatel, inženýr a filantrop

Následně absolvoval Pretoria Boys High School v Jihoafrické republice. Musk taktéž navštěvoval Waterkloof House Preparatory School, Bryanston High School a Pretoria Boys High School, kterou úspěšně absolvoval.

Prostřednictvím své matky si také požádal o kanadský pas. Plány na emigraci měl v hlavě poměrně dlouho, rodná země mu k srdci příliš nepřirostla, navíc se toužil dostat do USA. Do Kanady Musk dorazil v červnu 1989 a rok žil u bratrance v Saskatchewanu, kde pracoval jako pomocný dělník na farmě a v dřevařském závodě.

Studia a počátky v podnikání

V roce 1990 nastoupil na Queen’s University v Kingstonu v Ontariu. O dva roky později přestoupil na prestižní Pensylvánskou univerzitu, kde v roce 1995 dokončil studium a získal bakalářský titul z fyziky a bakalářský titul z ekonomie na Wharton School.

V roce 1994 Musk absolvoval dvě stáže v Silicon Valley: Jednu ve startupu Pinnacle Research Institute, který zkoumal elektrolytické ultrakondenzátory pro skladování energie, a druhou ve startupu Rocket Science Games.

Samostatný vstup do podnikání se mu poštěstil založením softwarové společnosti Zip2, které vdechl život společně se svým bratrem. V roce 1999 nakonec svou firmu prodali se značným ziskem.

Následně spoluzakládal společnost X.com, předchůdce dnešního PayPalu Zisk za prodej svého podílu z PayPalu následně použil v roce 2002 pro založení společnosti Space X. Jeho záměrem bylo snižování nákladů na vesmírné cestování. Musk se projevil jako vizionář.

Vzestup Tesly, akvizice Twitteru

U bezprostředního zrodu společnosti Tesla ale nestál. Tu založili američtí konstruktéři a podnikatelé Martin Eberhard a Marc Tarpenning. Stalo se tak v roce 2003. Samotný Musk se k Tesle společně s dalšími investory JB Straubelem a Ianem Wrighem připojil o rok později. Celkem do tehdy začínajícího podniku vložil desítky milionů dolarů.

Poprvé se Tesla dostala do širšího povědomí, když vyprodukovala první sportovní elektromobil Tesla Roadster. Dnes už tvoří její portfolio luxusní sedan Model S, elektrické SUV Model X a levnější Model 3, a také Model Y.

Z původně malé firmy Elon Musk vytvořil projekt, který má nemalé ambice. Aktuální plány hovoří o tom, že se má Tesla stát gigantickou automobilkou s produkcí 20 milionů aut ročně. Masová výroba by se měla stát klíčovou podmínkou k tomu, aby se automobily mohly zlevnit, a tím by současně mohlo dojít k rozšíření elektromobility.

Slyšet je ale o Elonu Muskovi v poslední době nejen v souvislosti s elektrickými vozidly. Značnou pozornost vzbudila i jeho nabídka na koupi 100 % akcií sociální sítě Twitter. Ta byla akceptována a akvizice Twitteru tak byla dokončena na podzim roku 2022 za úctyhodnou sumu 44 miliard dolarů.

Elon Musk v soukromí

Rozruch ale americký podnikatel ale nebudí jen svými profesními záměry, ale i svými názory a soukromým životem celkově. Musk se mimo jiné netají plány na kolonizování Marsu pro případ, že by se na Zemi objevil smrtící virus, případně by došlo ke vzpouře robotů.

Poměrně často je i terčem zájmu společenských rubrik a bulvárních periodik. V letech 2000 až 2008 byl ženatý s kanadskou spisovatelkou Justine. Do svazku manželského vstoupil i s herečkou Talulah Riley.

Zatím poslední partnerkou byla kanadská umělkyně Grimes. Společného potomka pojmenovali skutečně netypicky – X Æ A-Xii. Dvojici se narodila poté i holčička, pojmenovaná opět netradičně Exa Dark Sideræl. Pro Muska jsou nejmladší potomci již sedmým a osmým dítětem.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Elektromobilita