Internet

5 TIPŮ pro bezpečné vánoční nakupování na internetu

eshop-nakupovani-logo
Foto: Eshop

Rok od roku se prudce zvedá oblíbenost nákupu dárků přes internet. Stejně tak, jak se zvyšuje počet eshopů, zvyšuje se ale i počet podvodných stránek. A dvojnásobně to platí právě v tomto období před Vánoci. Níže si tak připomeneme pár tipů, díky kterým si z pohodlí domova nakoupíte nejen jednoduše, ale hlavně bezpečně a bez zbytečných starostí.

Pročítejte RECENZE, prověřte si webovou stránku

Hlavním ukazatelem toho, že je stránka bezpečná, by pro vás měly být recenze. Než se do nákupu pustíte, pečlivě si je pročtěte. Nekoukejte ale jen na počet recenzí. Některé podvodné stránky si je píšou sami, a tak se nad nimi pozastavte a zamyslete se nad jejich důvěryhodností. Velkou pomocí může být fakt, že někteří vaši známí mají s daným internetovým obchodem zkušenosti.

Dalším krokem by mělo být prověření samotné stránky, a to především kontrolou zákonných údajů. Na stránce by mělo být uvedeno sídlo firmy, kontakt a IČO. Dobrým pomocníkem je také výpis z rejstříku firem.

POZOR na platbu předem!

Velkým vykřičníkem by pro vás měl být fakt, že je na stránce pouze jeden způsob platby, a to platba předem. Na takové stránce se opravdu nedoporučuje nakupovat. Už vůbec ne, pokud s ní nemáte předešlé dobré zkušenosti. Vždy je lepší si zboží převzat na dobírku.

web logo final
5 TIPŮ pro bezpečné vánoční nakupování na internetu

Také si dávejte pozor na to, jakou adresu máte v prohlížeči otevřenou. Hodně podvodníku využívá nepozornosti zákazníků. Stačí tak mít v URL adrese tečku místo pomlčky, a hned se ocitnete na podvodné stránce.

Nedávejte na sebe OSOBNÍ INFORMACE

Pozor si dávejte především při vyplnění registrace. Na spoustě stránek je před nákupem povinná, ale pokud se vám bude zdát, že chce obchod až moc citlivé informace, raději od něj dejte ruce pryč. Nikdy na takových stránkách nesdělujte číslo občanského průkazu, informace o platební kartě nebo rodné číslo. O peníze byste mohli totiž velmi rychle přijít.

Kontrola a možnost REKLAMACE

Vždy si kontrolujte zboží již během převzetí od dopravce. Dělá to málokdo, a také na to lidé často doplácejí. Pokud totiž dojde k poškození nebo odcizení věcí za dobu přepravy a vy podepíšete dodací list, reklamace vám nemusí být uznána.

Pročtěte si také na stránkách reklamační protokol. Někde jde zboží vrátit i po měsíci, někde vůbec. Důležité je také ponechat si fakturu po celou dobu záruční doby. Bez ní vám téměř nikde reklamaci neuznají.

Buďte pozorní

Za nepříjemnosti při nakupování online nemohou vždy jen internetoví podvodníci, ale naše vlastní nepozornost. A to především, když už dojde k platbě převodem. Raději si dvakrát zkontrolujte zadané číslo účtu a výši placené částky. Příjemce totiž nemá dle zákona žádnou povinnost zaslané peníze vrátit. To, že je tedy při omylu získáte zpět, je hlavně na dobré vůli druhé strany. A co si budeme povídat. Když se jedná o peníze, těžko na takové štěstí spoléhat.

Když bychom měli všechny tyto body shrnout do jednoho, je to jednoznačně rada, řídit se vlastní hlavou. Pokud se vám cokoliv na stránce nezdá, raději zvolte jiného obchodníka. Nenechávejte se také, hlavně teď před Vánoci, strhnout extra výhodnými nabídkami a lákavými reklamami. Raději si vše s chladnou hlavou promyslete. Nakonec totiž zjistíte, že velká spousta těchto nabídek vás mnohdy vyjde i dráž, než pokud zboží nakoupíte běžně.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Internet