Bitcoin roste a mohou přijít i problémy ve světě digitálních mincí. S tím, jak vzrůstá marketcap Bitcoinu a kryptoměn obecně, vlády a finanční regulátoři začínají přitvrzovat. 18. prosince 2020 navrhl FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network) v USA nařízení týkající se soukromých peněženek.
Vláda USA chce například to, když ze směnárny Coinbase pošlete na soukromou peněženku hodnotu větší než 3 000 USD (65 000 Kč), musíte se identifikovat jako vlastník peněženky a identifikovat tím platbu.
A pokud chce uživatel obchodovat s někým, kdo má soukromou peněženku, musí říci burze soukromé osobní informace. Ve zkratce to znamená, že pokud uskutečníte obchod s veřejným subjektem (business služba – směnárna, burza), musíte se k platbě či transferu přihlásit.

Toto má jasné důsledky ve světě kryptoměn
Ztěžuje to anonymitu při transakci mezi soukromou peněženkou a peněženkou hostovanou burzou. Navrhovaná právní úprava také snižuje atraktivitu soukromé peněženky. Další problém je ale největší, některé kryptoměny včetně Bitcoinů zaznamenávají všechny transakce veřejně. To znamená, že pokud obchoduji s Bitcoiny do své soukromé peněženky z burzy, mohu poslat mnoho identifikačních informací o této peněžence. Tyto informace jsou pak potenciálně dostupné vládě USA.
TIP na článek: Jak těžit Bitcoin na mobilu s iOS a Androidem?
Většina z vás má pravděpodobně spojené těžení Bitcoinu s výkonnými počítači, které dokáží spočítat velké množství hashí za sekundu. Aby také ne, vždyť jeden čas bylo pořizování počítačů přizpůsobených k co možná nejefektivnějšímu těžení obrovským hitem.
Pokud někdo ví, že konkrétní peněženka je moje, zná také všechny BTC transakce, které jsem kdy udělal s danou peněženkou. Bitcoin, který byl vytvořen na anonymní převody, by tímto sloužil pro přesný opak. Vláda USA bude mít proto dokonce informace o soukromých transakcích nad rámec, než naznačuje navrhované opatření (protože bude vidět historii transakcí).
Jednoduše každý, kdo drží kryptoměny anonymně v soukromé peněžence, nebude schopen anonymně obchodovat s někým, kdo využívá byznys služby. Momentálně v USA běží 15 denní lhůta na přezkoumání a podání připomínek k tomuto opatření (Coinbase vzneslo požadavek na prodloužení této doby z 15 na 60 dní). Objevil se už další návrh, který snižuje limit 3 000 USD na 250 USD při jakýchkoliv převodech (krypto nebo fiat) mimo USA.
XRP v problémech. Půjdou i po Moneru či Dash?
Už před tímto ministerstvo spravedlnosti USA zveřejnilo Cryptocurrency Enforcement Framework, kde se konstatuje, že použití Monera či kryptoměny Zcash naznačuje trestný čin. Vidíme, že americké burzy začaly ohlašovat delisting některých altcoinů – Monero, Dash či Zcash.
K tomu je třeba přičíst útok SEC (Komise pro kontrolu cenných papírů) na XRP (dále jen společnost Ripple). XRP totiž nedávno bylo označeno za cenný papír a tím pádem začalo podléhat americké legislativě. Jeho směnný kurz spadl po této informaci o více jak 60 %. Coinbase zastaví obchodování s tokeny XRP 19. ledna 2021. Vklady a výběry budou stále povolené. XRP Ledger vzniklo v roce 2012 a při jejím spuštění bylo vytvořeno 100 miliard jednotek XRP. Za jejich vznikem stojí Chris Larsen, Jed McCaleb, Arthur Britto a David Schwartz.
Otázka zní, jestli se v budoucnu k regulátorům v USA přidají i orgány v EU. Tento vývoj by měli vzít v úvahu všichni, kteří investují do podobných decentralizovaných a anonymních kryptoměn. Kdo zvítězí se aktuálně nedá jasně říci. Další informace z opatření můžete studovat zde.