Ze světa IT

Co je to finanční stres a jak jej účinně zvládnout?

finance peníze
Foto: pixabay.com, Tag: Peníze

Máte finanční problémy? Nemůžete kvůli nim spát, jíst nebo se soustředit? Mezi penězi a duševním zdravím je souvislost. Nedostatek peněz totiž může vyvolávat finanční stres. Jak jej přemoci?

Psychika může být negativně ovlivněna mnoha faktory. Příčiny duševních problémů jsou značné – od úmrtí v rodině přes traumatické události po dědičné dispozice k depresivním stavům. Lidská psychika je složitá a my se jí stále snažíme porozumět.

Duševní zdraví často negativně ovlivňuje finanční stres, který je jeden z hlavních spouštěčů psychických problémů.

Máte pocit, že zůstatek na vašem bankovním účtu nepříjemně ovlivňuje vaši celkovou duševní pohodu? Pak nejste jediní! Finanční stres – nyní v době inflace více než kdykoliv dřív – trápí řadu lidí. V následujícím článku se zaměříme na vztah mezi penězi a duševní pohodou a také představíme účinné strategie, díky kterým je možné finanční stres zvládnout.

Vliv finančního stresu a psychiku

Zadluženost českých rodin stoupá – v současné ekonomicky nejisté době velmi rychle – tisíce lidí v České republice má problém jak s dluhy, tak s psychikou. Není to náhoda. Tyto dva problémy se velmi často vzájemně doplňují, přičemž finanční potíže často vedou k prohloubení psychické nepohody.

Co je to finanční stres a jak jej účinně zvládnout?
Co je to finanční stres a jak jej účinně zvládnout?

Finanční potíže zaneprázdňují mysl a zvyšují stres, pocit úzkosti nebo deprese. Lidé často mívají strach podívat se na stav účtu nebo zažívají úzkost při placení složenek. Nedostatek peněz a s ním spojený stres také může zapříčinit problémy se spánkem až nespavost, nebo pocit sociální izolace, neboť se jedinci kvůli nedostatku financí například nemohou zúčastňovat akcí s přáteli apod.

Výše uvedené příklady finančního stresu jsou jen některé projevy související s nedostatkem peněz, které negativně ovlivňují lidskou psychiku.

Vzájemná interakce platí i druhým směrem – to znamená, že i duševní zdraví určitým způsobem ovlivňuje finanční stres. Jak?

Problémy s duševním zdravím mohou způsobovat finanční stres

Duševní i finanční potíže jsou vzájemně propojeny oběma směry. Lidé trpící problémy s duševním zdravím mohou často ztratit přehled o své finanční situaci a být správou osobních financí paralyzováni.

Nedostatečné zvládání stresu způsobené jejich duševním zdravím vede k řadě finančních spouštěčů, které vyvolávají obrovské emocionální reakce. Začíná tak začarovaný kruh – vaše duševní zdraví způsobuje, že nejste schopni zvládat své finance, což zvyšuje váš finanční stres, který vytváří další problémy s duševním zdravím.

Například lidé, kteří trpí depresí, často těžko hledají motivaci k řešení svých financí. Lidé trpící úzkostí mohou své finance vnímat jako spouštěč, zatímco lidé trpící mánií se mohou přistihnout, že dělají impulzivní rozhodnutí ohledně výdajů, kterých později litují. Skutečnost, že lidé s duševními problémy jsou třiapůlkrát častěji zadluženi než ti, kteří problémy nemají, ukazuje, jak vyčerpávající mohou tyto problémy být.

Proč duševní nepohoda vede k větším dluhům?

Při zkoumání souvislosti mezi penězi a duševním zdravím nelze ignorovat dopad, který může mít pohoda na finance. Rozdíl mezi výdělky osob s duševními problémy a osob bez nich je velký – také protože někdy lidé s depresí, posttraumatickou stresovou poruchou, úzkostí atd. prostě nemohou pracovat.

Když nemají příjem, který by jim umožnil bezpečný a zdravý život, jejich finanční situace se zhoršuje. Opět se z toho stává začarovaný kruh, z něhož je neuvěřitelně těžké se vymanit, a mnozí z nich končí v hlubokých finančních problémech.

Pochopte provázanost peněz a psychiky

Naštěstí existuje naděje pro lidi, kteří trpí duševním zdravím a finančním stresem. Pokud pochopíte svůj vlastní emocionální vztah k penězům, můžete lépe pochopit, co se děje. Začněte tím, že si odpovíte na níže uvedené otázky:

  • Cítíte se zdrceni při pohledu na zůstatek na účtu?
  • Vyhýbáte se otevírání dopisů nebo odpovídání na telefonáty týkající se vašich financí?
  • Impulzivně utrácíte peníze a později toho litujete?
  • Stydíte se za svou finanční situaci, ale máte problém požádat o pomoc?

Pocity viny, stresu, úzkosti, strachu a únavy jsou příznaky toho, že vaše finanční situace může ovlivňovat vaše duševní zdraví – nebo naopak. Jakmile zjistíte, že máte problém, můžete začít podnikat kroky k jeho řešení. Podívejme se nyní na některé z nich.

Promluvte si s někým, komu důvěřujete

Stejně jako u mnoha jiných problémů týkajících se duševního zdraví je zásadní promluvit si s někým, komu důvěřujete. Určitě se svěřte někomu, komu důvěřujete, a vysvětlete mu, jak vaše finanční situace ovlivňuje vaše duševní zdraví. Tato osoba vám pak může pomoci najít finanční podporu, projít s vámi vaše finance nebo být jednoduše někým, kdo vás vyslechne, když vás vaše peníze budou trápit.

Obraťte se na finančního poradce

Finanční poradci jsou nadlidé světa peněz! Tím, že vás naučí hospodařit s penězi, roztřídí vaše finance a pomohou vám dostat se z finančních problémů, vás mohou zbavit stresu a postavit vás zpátky na nohy.

Zabývejte se svým duševním zdravím

Pokud se vaše duševní zdraví podepisuje na vašich financích, musíte řešit příčinu dříve než následek. Obraťte se na praktického lékaře nebo terapeuta, který může zahájit proces zlepšení vašeho duševního zdraví. Zvládání stresu by vám také mohlo pomoci zmírnit vaše emocionální reakce a zbavit vás úzkosti při řešení vašich financí.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Ze světa IT