Ze světa IT

Co je úsporný tarif a kdo má nárok na využití tarifu?

plyn domacnosti
Foto: pixabay.com, Tag: Plyn

Zdražování energií dopadá na české domácnosti se vzrůstající razancí. Pomoci by mohl tzv. úsporný tarif. O co se jedná a o kolik dokáže tyto zásadní výdaje domácnostem zlevnit?

Co je úsporný tarif a proč je důležitý

Za aktuální eskalaci cen energií je zodpovědná především ruská agrese na Ukrajině. S jistou nadsázkou řečeno jsme tak v našich krajích, dosud žijících v ovzduší mírovém, svědky války energetické.

Příliš vysoké ceny energií dopadají drtivě zejména na ohrožené skupiny lidí, jako jsou samoživitelé nebo senioři, experti však varují, že „ustát“ by je nakonec nemusela ani střední třída. Pomoci by tak Čechům mělo opatření, které dostalo jednoduchý název úsporný tarif.

Jedná se o návrh pomoci pro nadcházející topnou sezónu. Pokrývat tak konkrétně bude jednak období konce roku 2022, tedy rozmezí října až prosince, ale i rok 2023. Poprvé by tedy spotřebitelé měli snížení nákladů s dopomocí úsporného tarifu zaznamenat ve faktuře za říjen.

Co je úsporný tarif a kdo má nárok na využití tarifu
Co je úsporný tarif a kdo má nárok na využití tarifu

Zaveden byl do praxe novelou energetického zákona. Tu schválila vláda na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu. Celkově by na něj mělo být vyčleněno více než 30 miliard korun.

Vztahovat by se úsporný tarif měl na energie v podobě elektřiny, plynu i tepla. Půjde o jednorázový příspěvek, který poputuje nikoli k samotnému spotřebiteli, ale k dodavateli energií. Fakticky tak stát zaplatí fixní částku za daného klienta.

Úsporný tarif však není jediné navrhované řešení nastalé energetické krize. Domácnostem se stejně tak dostane i další formy adresné pomoci. Konkrétně od října je připraveno odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. To bude platit až do října roku 2023.

Jaké podmínky budou platit pro úsporný tarif

Tuto slevu stát poskytne prostřednictvím Operátora trhu (společnosti OTE). Dodavatel ji následně zohlední koncovému spotřebiteli v zálohách nebo ve vyúčtování. A konkrétně společnost E.ON na svém webu již předpokládá i možnou započitatelnost vůči pohledávkám.

Rozdělený má být celý systém státního příspěvku do dvou úrovní. V první fázi se bude vztahovat pouze na elektřinu, v té druhé pak na elektřinu, zároveň i na plyn a teplo.

Zatím pouze k první fázi zaměřené na elektřinu jsou známy detaily. Uvádí se, že snížení nákladů se bude odvíjet od distribuční sazby. Jakmile budou k dispozici oficiální podrobnosti týkající se i druhé vlny, jednoznačně se o tom veřejnost včas dozví.

Oficiálně byly podmínky poskytnutí i přesná výše příspěvku schváleny k 24. srpnu. V tiskové zprávě ministerstva průmyslu a obchodu uvedl ministr Jozef Síkela, že v případě domácností využívajících pouze elektřinu, tedy u těch, které ji využívají ke svícení, vaření i topení, plánuje stát financovat jednorázovou slevu ve výši více než 13 000 Kč.

Tuzemská média s odkazem na pozměňovací návrh k příspěvku na elektřinu, plyn i teplo uvedla, že v praxi by to pro české domácnosti mohlo znamenat úsporu ve výši až 30 000 Kč.

Kdo má nárok na využití úsporného tarifu

Nárok na příspěvek by měla mít každá domácnost, a to bez ohledu na dosaženou výši příjmu. Podpora tedy nemá cílit výhradně na nízkopříjmové spotřebitele. Dotaci bude možno využít v domech i v bytových jednotkách.

Ovšem pozor na slevu bude mít nárok vždy pouze osoba, která má uzavřenou smlouvu s dodavatelem energií. Pakliže bydlíte v nájemním bytě a smlouvu na dodávky energie nemáte přepsanou na své jméno, musíte počítat s tím, že nárokovat si slevu může vlastník bytu. Nájemník však má možnost požadovat promítnutí slevy do celkových nákladů nájmu.

Vztahovat se však tato možnost nebude na podnikatele. Ti ale budou moci využít alespoň odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. U domácností se podpora rovněž nedotkne víkendové sazby. Stejně tak nemohou lidé počítat s tím, že by se sleva vztahovala na dobíjení elektromobilů.

O úsporný tarif nebude nutné individuálně žádat nebo navštěvovat kvůli němu konkrétní úřad. Jednoduše se automaticky promítne do vyúčtování.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Ze světa IT